Yürüyüş Yaparken Sürekli Dinlenme İhtiyacı Olanlar, Dikkat!


 

Yürüyüş Yaparken Sürekli Dinlenme İhtiyacı Olanlar, Dikkat!

 

İnsan sağlığı birçok nedenle tehlike altında olabilir. Ağır hastalıklardan basit komplikasyonlara kadar birçok türevi bulunan rahatsızlık çeşitleri insan sağlığını ciddi oranda risk altına sokar. Özellikle nedeni bilinmeyen rahatsızlıklar bilinçsiz olan bireylerin risk altında olmasına neden olur. Günümüzde bu konuda birçok örnek göstermek mümkün hale gelmiştir. Özellikle insanların yaşadığı rahatsızlıklar ile ilgili tam olarak bilgi sahibi olmamasıyla birlikte rahatsızlığın daha çok gelişim gösterdiği net olarak tespit edilmiştir. Bu konuda örnek gösterilebilecek oluşumlardan birisi ise yürüyüş yaparken yaşanılan ağrılardır. Aslında hafife alınan ve nasıl olsa geçer mantığı ile yaklaşılan bu durum ciddi riskleri beraberinde getirmektedir.
 

Yürüyüş yaparken sık sık dinlenme ihtiyacı duyuyorsanız bu bir hastalığın habercisidir. Özellikle yürüyüş mesafenizi her geçen gün biraz daha kısaltıyorsanız ve yürüyüş sırasında dinlenme ihtiyacı duyuyorsanız dar kanal rahatsızlığı yaşama riskiniz oldukça yüksektir. Basit bir yürüyüş sırasında bile ortaya çıkabilecek onlarca hastalık bulunmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde yaşantımızı sürdürebilmek adına en ufak rahatsızlığı bile ciddiye almalı ve uzman doktora görülerek rahatsızlığın komplikasyonları ile ilgili detaylı analiz yaptırmak gereklidir. Eğer benzer bir sıkıntı yaşıyorsanız bunun ciddi sorunlar doğurabileceğini unutmamalısınız. Aksi takdirde rahatsızlığınız bulunuyorsa farklı aşamalara ilerlemesine neden olabilirsiniz.
 

Dar Kanal ile İlgili Uygulanan Tedavi Yöntemleri

 

Dar kanal rahatsızlığı hemen hemen her insanın başına gelebilecek dikkat edilmesi gereken kritik bir rahatsızlıktır. Dar kanal rahatsızlığına yakalanan insanların kısa süre içerisinde gerekli tedavi yöntemlerini uygulaması gerekmektedir. Konu hakkında birçok uzman doktor uyarıda bulunmakta ve yürüyüş sırasında yaşanılan problemlere dikkat çekmektedir. Dar kanal rahatsızlığı ile ilgili yapılan uygulamalar ise farklılık gösterebilir. Genellikle bel fıtığı ile karıştırılan dar kanal rahatsızlığında net bir belirti yoktur. Sadece yürüyüş sırasında sürekli dinlenmeniz gerektiği yönünde beyninize sinyal verilir. Ayrıca her iki bacağınızda giderek artan ağrılar ve şişkinlikler meydana gelebilir.
 

İlerleyen dar kanal rahatsızlığı ile ilgili olarak manuel terapi veya fizik tedavi ile tedavi yöntemleri uygulanmaz. Ayrıca kişiye özel cerrahi müdahale yapılarak tedavi süreci başlatılmaktadır. Yani dar kanal rahatsızlığında cerrahi müdahale yapılması muhtemeldir. Fakat uzmanlar ilk etapta mikro cerrahi ve kapalı tedavi yöntemleri kullanarak endoskopik yöntemlerin daha uygun olduğu görüşündedir. Ayrıca rahatsızlığın ilk aşamalarında kesinlikle bu yöntemlerin uygulanması gerektiği vurgulanır. Cerrahi operasyonlar çeşitli riskler barındırdığı gibi hastanın psikolojik olarak bu uygulamalara hazır olmasının zor olacağı teyit edilmiştir.

Dar kanal tedavisinin ardından hastalara yapılan uyarılardan birisi dikkatli olması gerektiği yönündedir. Tedavi sonrası daha dikkatli egzersiz yapılması gerektiği ve egzersiz sırasında hastanın kendisini yormaması gerektiği vurgulanır. Bu nedenle dar kanal tedavisi öncesi ve sonrasında hastaya detaylı bilgi verilir. Son derece kolay bir şekilde atlatılan bu rahatsızlıkta kontrol çok önemlidir.

  • Yazı dar kanal rahatsızlığına dikkat çekme amaçlı bir bilgi yazısı olup teşhis ve tedavi yerine geçmemektedir. Bu rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza başvurunuz.
Bu konular da ilginizi çekebilir:

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Hiç duymamıştım bu rahatsızlığı.

    YanıtlaSil
  2. Dar kanal rahatsızlığını ilk defa duydum.. teşekkürler Deryacım.

    YanıtlaSil
  3. bu hastalığı bilmiyordum bacağımda değil ama belimde biraz ağrı oluyor bazen benim...

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads