Sonbahar ve Kış Mevsimlerine Uygun Aromaterapi Yağları Sonbahar ve kış için uçucu yağlar

Sonbahar ve kış mevsimlerine uygun Aromaterapi yağları bize bu mevsimlerde nasıl yardımcı olabilir? Bugünkü makalemde bu konuyu anlatacağım.

Ağaçların güzel renkleri ve daha soğuk olan hava sıcaklıkları, yazın bittiğini ve sonbaharın geldiğini gösterir. Kışın gelmesi ile doğadaki renk cümbüşü yerini gri ve renksiz bir görünüme bırakır. Günler gözle görülür şekilde kısalır ve birçok insan ortaya çıkan bir melankoli ve hatta kış depresyonu hissetmeye başlar.

Böyle bir kış depresyonu aromaterapi ile çok iyi giderilebilir. Bazı uçucu yağlar, güçlü bir ruh hali geliştirici ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Ayrıca evde huzurlu saatler için, örneğin uzun bir sonbahar veya kış yürüyüşünden sonra kanepeye uzandığınızda, kullanabileceğiniz doğru aromalar var. Ve soğuk algınlığı durumlarında, bazı yağlar  nefesi açmaya ve balgamı gevşetmeye yardımcı olur.Uçucu yağlar ile kış depresyonunu önleyin

Sonbahar ve kış aylarındaki depresif ruh halleri, şimdi aldığımız gün ışığının azlığından kaynaklanıyor. Sinir sistemimiz bu ışık eksikliğine artan melatonin ve azalan serotonin üretimi ile tepki verir. "Mutluluk hormonu" olarak da bilinen serotonin, olumlu duygular hissetmekten sorumlu olduğu için, yokluğu, üzgün ruh hali, enerji eksikliği ve yorgunluk gibi depresif belirtilere yol açar. Beyindeki epifiz bezi tarafından giderek daha fazla salgılanan melatonin, uyku-uyanıklık döngüsünden sorumludur ve halsizlik ve yorgunluk semptomlarını daha da yoğunlaştırır.

Vücut bu enerji eksikliğini artan tatlı isteğiyle telafi etmeye çalışır, bu yüzden bu süre zarfında tatlı ve kalorili  cezbedici gıdalara direnmemiz çok zordur.

Uçucu yağlar sizi soğuk mevsime karşı en iyi şekilde korur

Çeşitli narenciye yağları depresif ruh hallerine, yorgunluğa ve kötü ruh haline yardımcı olabilir. Neşelendirici, uyarıcı ve tazeleyici bir etkiye sahiptirler. Bergamot yağı özellikle çok yönlü ve faydalıdır. Diğer birçok yağ ile kombine edilebilir ve bilimsel olarak kanıtlanmış anti-anksiyete ve sinir gevşetici etkileri vardır. Bergamot hangi yağ ile birleştiğine bağlı olarak ya uyarıcı, cesaret verici ve ruh halini iyileştirici ya da rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Böylece çift etki yapar ve eklenen yağlara uyum sağlar.

Klasik aroma nebulizatör veya ultrasonik difüzör kullanımına ek olarak değerli yağlar banyo katkı maddesi olarak da çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Bunu yapmak için birkaç damla biraz süt veya bal ile karıştırın ve bu karışımı ılık banyo suyunda çözün. Soğuk mevsimde özellikle faydalı olan, birkaç damla yağ ile özellikle rahatlatıcı bir etkiye sahip olan ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren ayak banyolarıdır.Uçucu yağları sonbahar ve kış aylarında soğuk algınlığına karşı kullanın

Uçucu yağların iki ana etki mekanizması vardır. Bir yandan, burnumuzdaki koku mukus zarı yoluyla beynimize iletilen koku yoluyla çalışırlar ve burada hemen sinir sisteminde belirli reaksiyonlara neden olurlar.

İkinci etki mekanizması, doğrudan vücut teması yoluyla biyokimyasal olarak gerçekleşir. Çeşitli özler, insanlarda çeşitli etkileri tetikleyebilen 300'e kadar farklı içerik içerir. Doğrudan kullanıldığında genellikle yüksek konsantrasyonlu yağların taşıyıcı maddelerle seyreltilmesi gerekir. Aksi halde bazı esanslar ciltte tahrişe neden olabilir. Cilt üzerindeki uygulamalar için besleyici jojoba veya badem yağı içeren bir karışım uygundur, spreyler için alkol iyi bir taşıyıcıdır. Banyo uygulamaları için yağ, süt veya yoğurt ile emülsiyon haline getirilebilir.


Uçucu yağlar soğuk algınlığına yardımcı olur

Hem yukarıda bahsedilen bergamot hem de nane veya çay ağacı yağı gibi diğer yağlar soğuk algınlığı üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir. Hava yollarını temizler, mukus solüsyonunu uyarır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca sinirler üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptirler. Birçok yağın, özellikle mersin ailesinden gelenlerin de antimikrobiyal etkisi vardır. Çay ağacı yağına ek olarak, banyo katkı maddesi olarak hoş bir soğuk banyo yapan popüler okaliptüs yağını da kullanabiliriz. Soğuk algınlığı için popüler ve faydalı yağlar da lavanta (antibakteriyel ve rahatlatıcı etkisi vardır) ve kekiktir.

Oda havası üzerinde antiseptik bir etkiye sahip oldukları  için çeşitli narenciye veya kozalaklı yağlar kullanılabilir. Aynı zamanda canlandırıcı ve uyarıcıdırlar. Bu yağlar çok yoğun bir kokuya sahip olduğu için koku lambasını sadece yaklaşık 20 dakika açık tutmalı ve arada bir ara vermelisiniz.


Cilt ayrıca kışın kuru ısıtma havası gibi koşullardan da zarar görür. Bu nedenle yoğun cilt bakımı, yılın daha soğuk yarısında dehidrasyondan korumak için özellikle önemlidir. Bunu yapmak için kendiniz de kolayca rahatlatıcı bir cilt bakım ürünü oluşturabilirsiniz. Sadece birkaç damla saf bademli yüksek kaliteli uçucu yağ veya jojoba yağını karıştırıp cilde uygulayın. Cilt, bileşenleri harika bir şekilde emebilir ve harika bir şekilde bakım uygulanmış olur. Aromatik kokularla yeni yıl atmosferini pekiştirin

Kış aylarına özel bazı kokular özellikle yıl sonunda bize yeni  bir yılın geliyor olduğunu anımsatır.  Bunlara tarçın, vanilya ve portakalın yanı sıra ladin veya köknar gibi kozalaklı ağaçlar da dahildir. Basit bir koku lambası ile çok hızlı bir şekilde rahat bir kış atmosferi yaratabilirsiniz. Sonbahar ve kış aylarında uçucu yağları kullanırken yatıştırıcı koku etkisiyle tüm aile kendini evde huzurlu ve sıcak bir ortamda hisseder.

Aromatik yağlarla heryerde mutlu olun

Sadece evde değil, hareket halindeyken de uçucu yağlarla günlük hayatı daha keyifli hale getirebilirsiniz. Örneğin, hareket halindeyken kolayca kendi el dezenfektan spreyinizi yapabilirsiniz. Bunu sprey başlıklı küçük bir amber cam şişeye doldurun (her eczanede bulunur):

Oda kokuları veya kokulu lambaların kullanımı, kendi dört duvarınız dışındaki ortamlarda da düşünülebilir. Ofis ortamında da havayı yenilemek ve huzurlu bir çalışma ortamı yaratmak çok mantıklı. 

Uçucu yağların sonbahar ve kış aylarında diğer uygulama alanları

Geleneksel doyurucu yemeklerin masaya konduğu birçok festival yılın sonuna doğru kutlandığından, uçucu yağlar hala her yerde iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Ağır bir yemekten sonra mide rahatsızlığınız veya mide bulantınız varsa, nane yağı sindirime yardımcı olabilir. Bir parça şekerin üzerine 1-2 damla damlatın ve ağzınızda erimesine izin verin. Ağızdan kullanım içinuygun olan özellikle saf ve yüksek kaliteli yağlar kullanın. 

Nane, limon veya greyfurt ile kokulu uygulamalar (örneğin birkaç damla yağ içeren bir mendil) mide bulantısına karşı yardımcı olur. Nane, hafif irritabl bağırsak semptomları üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir. Lavanta veya bergamot da burada rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Stresli olduğunuzda baş ağrısına ve gerginliğe daha yatkınsanız, şakaklarınıza birkaç damla nane yağı sürmek yardımcı olabilir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Tamanu Yağı, Faydaları ve Kullanım Alanları

Buğday Tohumu Yağı, Etkisi ve Kullanım Alanları

Zeytinyağı Tüketmemiz İçin 10 Önemli Sebep

Susam Yağı, Sağlık ve Güzelliğe Faydaları

Havuç Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Yağları genel olarak seven biriyim. Bir ara evi sildiğim suya, lavanta, vanilya yağı ekliyordum hatta. Aslında yine yapayım bak. Ev mis gibi kokuyor.

    YanıtlaSil
  2. Evde solumak için lavanta yağı, cildimesürmek için de gül yağı kullanıyorum. İkisinden de memnunum. :)

    YanıtlaSil
  3. Using essential oils can be so relaxing. Definitely great for relaxation!

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads