Havuç Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır, Nelere İyi Gelir, Mucizevi Faydaları Nelerdir?

 Havuç Yağı Nedir Nasıl Yapılır?

 Havuç yağı: uygulamasına ve etkilerine genel bakış 

Havuç yağı, güzellik ve bakım uygulamaları için giderek daha popüler hale geliyor. Doğrusu ben de çok merak ediyordum. Havuç yağının nasıl yapıldığını, etkilerini ve nasıl kullanabileceğinizi tüm detaylarıyla anlatmaya çalıştım.

 Saf havuç yağı mağazalarda bulunmaz. Bunun yerine jojoba, badem, soya veya susam yağı gibi diğer doğal bitkisel yağlarla karıştırılır. Satın alırken, doğal kozmetik sertifikasına, veya  mührüne veya sentetik maddeler eklemekten kaçınıldığını belirten içerik listesini çok dikkatli bir şekilde inceleyin.Evde Havuç Yağı Yapılabilir Mi? 

Havuç yağını kendiniz yapabilirsiniz. Havuç yağı üretiminde ana iş, yağdaki aktif bileşenlerin çözülmesini beklemektir. Bunu yapmadan önce, sadece birkaç noktaya dikkat etmelisiniz. Havuç yağı için bir avuç malzemeye ve aletlere ihtiyacınız var.

 Gerekenler: 

1 organik havuç 150-200 ml baz yağ olarak soğuk preslenmiş bitkisel yağ, örn. Susam yağı, jojoba yağı, ayrıca zeytinyağı veya ayçiçek yağı da uygundur. Cilt bakımı için kullanılacak yağlar temiz klipsli veya vidalı camda saklanmalıdır (tercihen önceden kısaca mikropsuz hale getirin). Bitmiş havuç yağını doldurmak için en az 250 ml kapasiteli temiz kahverengi cam şişe  tülbent veya nut milk denilen doğal, örneğin badem sütü süzdürmek için satılan torba.

Hazırlama aşamaları:

1. Havucu bir soyucu ile ince bir şekilde soyun ve ardından iri bir şekilde rendeleyin. Pek çok hayati madde doğrudan deri altında bulunsa da, yağın kirlenmesini önlemek için havucu soymanız tavsiye edilir.
2. Rendelenmiş havucu mümkün olduğunca mikropsuz boş bir bardağa doldurun (örneğin soda ile mikropsuz hale getirin) ve üzerine her şey yağla kaplanana kadar bitkisel yağ dökün.
3. Direkt güneş ışığından korunan ılık bir yerde üç ila beş hafta demlendirin. 

4. Demleme süresi boyunca, kapakta oluşmuş olabilecek yoğuşmayı temiz bir bezle silin. Rendelenmiş havuçlar yağda yükseldiğinden, küf oluşumu riskini azaltmak için her bir veya iki günde bir hızlıca sallayın. 

5. Demleme süresinin sonunda, bir ceviz sütü poşeti veya temiz bir tülbentten dökün ve ışıktan uzakta, tercihen amber bir cam şişede saklayın. Bu soğuk özle, değerli bileşenlerin çoğu sonuçta yağda bulunur. Ancak su içeriği nedeniyle istenmeyen mikroorganizmaların çoğalma riski de vardır. Hafif ekşi bir koku ve kabarcıkların yükselmesiyle fark edilebilen hafif bir fermantasyon bu yöntemde normaldir. Bununla birlikte, yağ beklenmedik bir şekilde renk değiştirirse veya kötü kokuyorsa, muhtemelen bozulmuştur ve atılması gerekir. Sıcak ekstraksiyon daha da güvenilirdir, ancak ısıya duyarlı vitaminlerin bir kısmı da kaybolur. Hızlı olmasını istiyorsanız veya herhangi bir deney yapmamayı tercih ediyorsanız, sıcak ekstraksiyon yöntemi daha çok önerilen yöntemdir. Bitmiş havuç yağının raf ömrü, baz yağın raf ömrüne bağlıdır. Birkaç damla tokoferol (E vitamini) eklemek, yağın ekşime riskini azaltacaktır.
Ev yapımı havuç yağı cilt bakımı için tek başına veya saçları güçlendirici bir bakım olarak kullanılabilir. Havuç yağı esas olarak beta-karoten ve A vitamini içerir. Retinol olarak da bilinen A vitamini, erken cilt yaşlanmasına katkıda bulunan serbest radikallere karşı etkili bir antioksidan görevi görür. Cildi pürüzsüzleştirir ve lekeleri azaltır. Beta-karoten, havuç yağını kimyasal bronzlaştırıcılara mükemmel bir doğal alternatif haline getiren hafif renklendirme etkisine sahiptir.Havuç Yağı Nerelerde Kullanılır, Neye İyi Gelir?

 Havuç yağı: cilde ve saça iyi gelir. Havuç, cildi ve saçı besleyen besinler bakımından zengindir. Havuç iyi besinlerle doludur. Ancak köklerinden elde edilen havuç yağı sağlık ve bakım açısından da oldukça değerlidir. Bu nedenle cildine ve saçına yoğun bir şekilde bakmak isteyenler arasında giderek daha popüler hale geliyor. Havuç yağı, bitkinin kıyılmış köklerinden buhar damıtma ile elde edilir. Bu nazik işlem, yağdaki değerli bileşenlerin korunmasını garanti eder.

 Havuç yağı, özellikle yüksek A vitamini ve provitamin A içeriği ile karakterizedir. A vitamini cildimizin yapısında, işlevselliğinde ve yenilenmesinde önemli rol oynar. Ayrıca, cilt hücrelerini, diğer şeylerin yanı sıra, güneşe maruz kalma ve erken cilt yaşlanmasına neden olan DNA hasarından da koruyabilir. Provitamin A, biber, domates ve benzerlerine parlak renklerini veren bitki pigmenti olan beta-karoten olarak da bilinir ve A vitamininin öncüsüdür. Provitamin A ayrıca güzel bir cilt ve saç sağlar.

 Geleneksel kozmetikler, cildimizde bulunmasını tercih etmediğimiz bazı maddeleri içerebilir. Doğal havuç yağı ise, yalnızca cildi pürüzsüzleştiren ve bakımını yapan sentetik yumuşatıcıları, soyucu maddeleri ve film oluşturucuları içerir. Ek olarak, çoğu geleneksel ürün, atık suyla doğal sulara giren ve burada biriken mikroplastikler içerir. Öte yandan havuç yağını tereddüt etmeden kullanabilirsiniz. Vücudunuza iyi gelir ve çevreye zarar vermez. Ayrıca havuç yağı, bitkinin normalde çöpe attığımız kısımlarının nasıl kullanılabileceğinin harika bir örneğidir.

 Havuç yağının kullanımı ve etkileri 

Havuç yağı, hem cilt hem de saç bakımı için pek çok şekilde kullanabileceğiniz mükemmel bir kozmetik üründür. Eczanelerden, bazı sağlıklı gıda mağazalarından veya sağlıklı gıda mağazalarından satın alabilirsiniz. Online satın almak da mümkündür. Kozmetik amaçla satılan ürünler dahili kullanıma uygun değildir. 

 Cilt bakım ürünü olarak etki ve kullanım 

 Yumuşak cilt: Havuç yağı, cildi yumuşak ve esnek hale getirdiği ve bol miktarda nemlendirdiği için kuru ve çatlamış ciltlerin bakımı için uygundur. 

 Yaşlanmayı geciktirme: Cildin yaşlanmasını önlemek için havuç yağı da kullanabilirsiniz. İçerdiği A vitamini hücre koruyucu özelliklere sahiptir ve cildi sıkılaştırır. 

 Cilt: Havuç yağını doğal bronzlaştırıcı olarak da kullanabilirsiniz. İçerdiği karoten cildinize daha koyu bir ton verir. Bununla birlikte, lekeleri önlemek için onu sadece idareli kullanmalı ve cilde çok eşit bir şekilde dağıtmalısınız. 

 Ciltte kullanım: Yüzünüzü her zamanki gibi temizleyin ve yüz toniği (veya normal su) ile nemlendirin. Avuçlarınıza birkaç damla yağ damlatın, kısa bir süre ısıtın ve nemli cilde masaj yapın. Sabah ve akşam günlük bakım olarak uygundur. 

 Saç bakım ürünü olarak etki ve uygulama 

 Parlaklık ve esneklik: Havuç yağı kuru, kırılgan ve yıpranmış saçları korur ve zamanla parlamasını sağlar. Havuç yağı tedavisi ile saçınızı yoğun bir şekilde şımartabilirsiniz. Bunu yapmak için, birkaç yemek kaşığı havuç yağını dikkatlice ısıtın  ve saçınıza, özellikle uzunluk ve uçlara dağıtın. Tedaviyi 10 ila 15 dakika açık bırakın ve ardından durulayın. Elinize birkaç damla yağ sürüp saçınızın uçlarına doğru yoğurmanız da daha hızlıdır. Havuç Yağı Bronzlaştırır Mı?

Havuç yağı bronzlaştırır mı sorusu sıkça sorulan sorulardan biridir. Hatta çok havuç yersek bronzlaşır mıyız, havuç suyu içersek bronzlaşır mıyız da çok merak edilen konulardandır. Havuç yağı içeren güneş krem ve yağlarının bronzlaşmaya katkısı olduğu biliniyor. Havucun içinde bulunan karoten vücudumuzda melanositleri çoğalmasına yarıyor.

Havuç Yağı İçilir Mi?

Havuç yağı içmek bağırsaklara iyi gelse de, uzmanlar sade içilmemesini ve bir bardak suya bir kaşık yağ karıştırılarak tüketilmesini tavsiye ediyor. Tabii ki kozmetik amaçlı satılan yağların kesinlikle içilmemesi gerekiyor.

Havuç Yağının Zararları Var Mıdır? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Havuç yağı hafif bir renklendirme etkisine sahiptir. Havuç yağı kullanmadan önce üzerini iyice kapattığından emin olmalısınız. Aksi takdirde, yıkanması zor veya imkansız lekelere yol açabilir. Saç deriniz çok kuru veya kepeğe yatkın ise havuç yağı kullanmamalısınız. Çünkü cildin kuru bölgeleri yağın içindeki karoteni daha kolay emer ve böylece rengi bozulur. Ancak endişelenmeyin: saçın kendisi renklenmeyecektir.

Deryanın spor günlüğü'nde diğer şifalı yağlar yazıları

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. evde yapılabileceğini hiç düşünmemiştim
  süpermiş

  YanıtlaSil
 2. bu aralar salatam karıştırıp her akşam yiyorum umarım iyi gelir bana da ...kucak dolusu sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Cilde bu kadar iyi geldiğini bilmiyordum. Bu bilgi benim için önemli oldu. Teşekkürle Deryacığım. Çok detaylı ve bilgilendirici bir yazı hazırlamışsın. Emeğine, yüreğine sağlık :))

  YanıtlaSil
 4. havuç yağı mı alla allaaa saol bi bakıyım nerde bulunuyor hazırı :)

  YanıtlaSil
 5. Havuç yağını hiç duymadım. Ben bu anlattığın yöntemle başka yağlar yapıyorum. sarı kantaron, kudret narı, üzüm çekirdeği bunlardan. Ama avucun organik olduğunu nasıl bileceğiz o muamma işte

  YanıtlaSil
 6. Havuç yağını evde hazırlaması biraz dikkat isteyen bir konu gibi geldi. Saçlarımın parlaması hoşuma giderdi :) Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Havuç,çok faydalı ama çok az kullanıyorum.İyi bir hatırlatma oldu,biraz kullanayım kış günlerinde :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads