Akdeniz Usulü Beslenme Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Akdeniz Mutfağı

Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Usulü Beslenmenin Faydaları Nelerdir? Çok sayıda çalışmaya göre, sebzeli ezmeler, zeytinyağı v.s. sadece lezzetli değil aynı zamanda sağlıklıdır. Akdeniz mutfağı olarak kabul edilen, ancak pizza, makarna, lazanya ve döner değil; taze balık, fındık, birçok sebze, meyve ve kaliteli bitkisel yağlardan oluşan çeşitli yiyeceklerdir.
Karmaşık karbonhidratlarla (kahverengi pirinç ve kepekli ekmek gibi) ve düşük miktarda doymuş yağla (tereyağı ve et gibi hayvansal yağlar) birlikte kullanıldığında, Akdeniz diyeti kalp için sağlıklı bir yaşam tarzıdır.


Güney Avrupa’daki  Akdeniz kültürü araştırmaları, Cambridge Sağlık İttifakı (CHA) ile işbirliği içinde Harvard Halk Sağlığı Okulu (HSPH) tarafından başlatıldı. Kesitsel bir çalışmayı kullanarak, bilim adamları ABD ortalarında bulunan 780 itfaiyecinin beslenme ve sağlık durumunu ölçüp karşılaştırdılar. Amerikan itfaiyecileri özellikle obezite ve kalp damar hastalıkları için risk altında kabul edilir, bu da onları araştırma için ideal katılımcılar yapar. Erkeklerin hepsi farklı diyetler yiyen, hareket eden, şişman, zayıf ve normal kilolu genç yetişkinlerdi.Balık ve sebzeler sayesinde kalp krizine ve aşırı kiloya karşı koruma

Ağırlıklı olarak günlük yaşamlarında Akdeniz diyetini yiyen deney grubundaki erkekler, kardiyovasküler hastalıkların gelişimi için ana risk faktörü olarak kabul edilen metabolik bir sendrom geliştirme riskini% 35 azaltmışlardır. "Ölümcül dörtlü" olarak adlandırılan metabolik sendrom, obezite, yüksek tansiyon (hipertansiyon), yüksek kolesterol ve insülin direnci (diyabet) dörtlüsünden oluşur. Balık, zeytinyağı ve renkli sebzeler de vücut ağırlığını etkiler. Akdeniz grubuna ait yüksek miktarda  Akdeniz yemeği yediklerini belirten kişiler genellikle daha az kilolu, ve yağlanma ihtimalleri, meslektaşlarına göre% 43 daha azdı. .

Metabolik sendroma daha az eğilimli olanlar kalp krizi ve felç gibi hastalıklardan daha az etkilenir. Akdeniz'deki tüketiciler, kandaki "kötü" (LDL) 'den daha fazla "iyi" kolesterol (HDL)' ye sahiptir, çok fazla ağırlık taşımazlar ve daha sağlıklı olma eğilimindedirler. Bu nedenle geleneksel güney diyeti bizi belirli bir dereceye kadar kardiyovasküler hastalıklardan korur ve kesinlikle önerilir. Bugünlerde Yunanistan ve İtalya'da insanlar ebeveynlerinin ve büyükanne ve büyükbabalarının orijinal az yağlı ve sağlıklı gıdalarına daha az ve daha fazla önem veriyorlar. Türkiye' de de Ege ve Akdeniz kıyılarında bu tarz bir beslenmeyi benimseyen insanların daha sağlıklı olduğu gözlemleniyor.


Sağlığı teşvik eden bir Akdeniz diyetini nasıl yapılır?

Aşağıdaki yiyecekler ideal Akdeniz diyetinin temelini oluşturur  ve kalp krizi ve felcin önlenmesine yardımcı olur: • Taze ve turşu / kurutulmuş sebzeler: domates, kabak, patlıcan, biber, ıspanak, salatalık, mantar vb.
 • Zeytinler, zeytinyağı
 • Sarımsak, soğan, maydanoz, fesleğen
 • Taze balık, en iyi ızgara, ekmek kırıntısı olmadan ve kızartılmış değil, deniz ürünleri
 • Peynir: mozarella, parmesan peyniri, keçi peyniri, koyun peyniri
 • Fasulye ve mercimek gibi baklagiller
 • Kompleks karbonhidratlar: kepekli ekmek, kahverengi pirinç, baharatlı erişte, bulgur, amaranth, quinoa
 • Kuruyemiş ve çekirdekler: ceviz, tuzsuz antep fıstığı, badem, ayçiçeği tohumu, kabak çekirdeği

Bir kadeh kırmızı şarap da birçok ülkede Akdeniz diyetinde yer almaktadır.


İlginizi çekebilecek diğer yayınlar:


10 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Sağlık için beslenme alışkanlıklarımıza bir göz atmak gerek.:)

  YanıtlaSil
 2. Bence Türk insanına en uygun beslenme şekli :)

  YanıtlaSil
 3. balık ve zeytin yağı en sevdiğim zaten...

  YanıtlaSil
 4. Benim damak tadım zaten bu yönde. Hiç sıkıntım yok yani...

  YanıtlaSil
 5. Akdeniz diyeti uygulamayı düşünebilirim canım.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads