Çocuklar Ve Spor - Destek Ve Örnek Olun

Eski yazılarımdan:

Çocuklarınızı spora alıştırıyor musunuz? Harekete küçük yaşlarda alışmaları tüm hayatlarını daha sağlıklı ve mutlu geçirmelerini sağlar. Küçük çocuklar her tür sporu öğrenebilir. Koşu, yürüyüş, yüzme, atletizm, tenis, futbol sayısız seçenek var. Çok para harcayamayız diyorsanız bir bisiklet alıp buna alıştırmak çok sağlıklı bir alternatif. Bir sürü yerde artık spor sahaları var halka açık. Herhalde herkesin bir top alıp buralarda çocukla oynama imkanı vardır.

Tabii çocuğum spor yapsın derken biz de örnek olacağız. Çocuklar söyleneni değil de gördüklerini daha kolay öğrenirler. Bütün gününü koltukta televizyon seyrederek geçiren velilerin kızım, oğlum git spor yap demesi pek büyük bir anlam ifade etmez. Benim  kızım her gün yürüyor benimle, Leslie Sansone'nin videolarını ezberledi, birçok pilates ve yoga hareketini rahatlıkla yapabiliyor. Küçük oğlum da kaykayını alıp bizimle yürüyüş yapmayı çok sever.  Şimdi futbol da oynuyor okulda. Yüzmeyi zaten hepsi çok seviyor. Büyük oğlum şu an ergenlik bunalımında olsa da su görünce dayanamaz. Okulda da futbol oynadı. Babaları bisiklete binmeyi öğretti. Her fırsatta spor alanına gidip onlarla orada zaman geçiriyoruz. Çocuk dediğin zaten hareket eder. Dört duvar arasına kapatıp mutlu olmalarını bekliyoruz.

Çocuklarla Spor

Spor yapmak çocukların sağlıklı ve fit olmasını sağlamasının  yanı  sıra beyin faaliyetlerini de geliştirir, derslerinde daha başarılı olurlar. Spor yapan çocuk daha sağlıklı beslenir. Çocuklarla spor konusuna zaman zaman değinip örnekler vereceğim evde de yaptırılabilecek alternatiflerle ilgili.
Unutmayalım ki çocuğa vereceğimiz en güzel hediye zamandır.

48 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Çocuğum olsa da alıştırsam keşke. :)

  YanıtlaSil
 2. Aslında yürüyüş de çok güzel spor. Sporcu bi geçmişim varken şimdi ailecek hiçbir spor yapamıyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yürüyüş hayattır. Umarım en kısa zamanda başlarsınız.

   Sil
 3. Çocukların en temel sporu futbol sanırım. Beden dersinde ya da tatillerde her çocuk gibi benimkiler de bayılıyorlar futbola. Bisikleti de seviyorlar ama binecek yer sıkıntısı. Evin etrafında olmuyor sadece Urla'da ya da ekstra bisiklete binme zamanları yaratarak malesef...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok kolay olmuyor en basiti yine yürüyüş.

   Sil
 4. ben de istiyorum çocuğum için spor yapanlar sigaradan da uzak duruyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız özel aktıvitelere yöneltmek hem arkadaş çevresi hem de kötü alışkanlıklar bakımından koruyucu oluyor.

   Sil
 5. Henüz cocugum yok ama büyük sporcular çocuk yaşta yetişiyor bence bizim ülkemizde aileler çocuklarını spora yönlendiriyor. Yönlenmem isteyen çocuklar da ailelerinin tutumu ve tutuculuğu sebebiyle spora başlayamıyorlar :(

  YanıtlaSil
 6. benim oğlum bu sene üniversite sınavına hazırlandığı için bıraktı sporu mecburen sınav sonrası pilates ile devam..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okul ya da iş dönem dönem engel olabiliyor ama alışan insan bırakamaz sporu. Oğluna başarılar dilerim.

   Sil
 7. Evet çok haklısın. Bütün alışkanlıklar küçük yaşlarda ediniliyor. Ben yüzmeyi çok seviyorum ama her zaman yapamıyorum. Çocukken çok yüzerdik oradan kaldı,başka sporları pek yapamıyorum. Oğluma da en kısa zamanda başlayacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok severim yüzmeyi. Ne yazık ki bizde sezon çok kısa. Kışın kaplıca havuzlarıyla idare ediyoruz.

   Sil
 8. Benim kızımı bir kaç kere spora yazdırdım nefret ediyor sevdirmeye çalışıyorum şimdi:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevmeden olmuyor. Mutlaka herkesin sevebileceği bir aktivşte vardır.

   Sil
 9. Çok şükür biz oğluma spor sevgisini aşılayabildik, sporsuz bir hayatı düşünemiyor bile, sonuç olarak şu anda bana benzemeyen bir oğlum var:)))

  sevgiler

  tolunay

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel tebrik ederim. O zaman sen de oğlunu örnek alacaksın :)

   Sil
 10. Dediğiniz gibi önce ebeveyn düzenli spor yapmalı gerisi gelir zaten :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar söyleneni değil de gördüklerini yapıyorlar. Bütün gün koltuğa yayılan bir ebeveynin çocuğu spor yapmayınca şaşırmaması gerekir.

   Sil
 11. Okul döneminde çocuğun bir spor ile uğraşması kesinlikle çok büyük fark yaratıyor gelişiminde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok doğru. Avsturyada spor çok önem veriliyor okullarda.

   Sil
 12. Spor yapma alışkanlığı küçük yaşlarda verilirse geleceklerine daha çok faydası olacağına inananlardanım ben de... ağaç yaşken eğilir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız. Önce bizler örnek olalım ki onlar da öğensin.

   Sil
 13. ben çocuklarla futbol maçı yapmayı da saklambaç oynamayı da çok seviyorum
  beraber spor yapmak gerçekten çok zevkli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok eğleniyorum. İnsan stres atıyor ayrıc çocuklar hareketle yorulmazsa evde boş boş hem kendileri bunalıyor hem bizler i bunaltıyorlar.

   Sil
 14. Çocuğum yok ama yazdıklarına katılıyorum.

  YanıtlaSil
 15. Spor hem bedensel hem de sosyal anlamda gelişmesine çok yardımcı (:

  YanıtlaSil
 16. Sevgili D.Soygül.Spor önerileriniz teşvik edici.Benim menisküs yırtuklarım var,ameliyat taraftarı olmadığım için,belli saat diliminde yürüyüş programım var doktorum tarafından verilen ve bacak kaslarımı güçlendirmem gerekiyor.Ağrılarım azaldı.Kaslarım güçlendi.Yürüyüş gerçekten çok faydalı.Sevgiler canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle geçmis olsun sevgili @ece evren . Bakin doktor diz problemlerinde hareket öneriyor cünkü diz arkasibda bir sivi birikiyor yürüyüsle onun dagilmasi gerekiyor. Diger hareketler de kaslari güclendiriyor. Birçok insan diz problemi olmasini hiç hareket etmemek olarak algiliyor ve durumlarini kötülestiriyorlar. Sevgiler.

   Sil
 17. "çalışmayan demir paslanır" denir ya o nedenle sağlık açısından çocukları spora alıştırmamız gerekir..emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
 18. ''Ağaç,yaşken eğilir.''Küçüklükten itibaren spor disiplinini çocuğa verirsek,olmadığı zaman eksikliğini hisseder ilerleyen dönemde.

  YanıtlaSil
 19. Derya abla henüz ben kendimi spora alıştıramadım, eskiden çook eskiden okulun atletizm badminton takımındaydım koşardım, son birkaç senedir yürüdüğüm en uzun mesafe otopark ile ofis arası :s

  YanıtlaSil
 20. Ben her ne kadar sporla aramda duygusal bağ kuramamış olsam da oğlum sporu seviyor. Destek olmak şart. Oğlum basketbol oynuyor ve 6 yaşından beri yüzüyor. Şu anda da profesyonel olarak yüzme takımında. Çocuklar desteklendikleri sürece bir yerlere geleceklerdir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel canim. Tebrik ederim sizi ❤️

   Sil
 21. Bellissimo post!!! Ti seguo volentieri ;)

  YanıtlaSil
 22. pikuuuuu madeeeem saoool :)

  YanıtlaSil
 23. Yine güzel bir konu. Paylaşalım madem. = )

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads