Seyahatlerde Yanınızda Olması Gereken İlaç Ve Sağlık Malzemeleri Nelerdir?

 

 

seyahat-cantasi

Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı seyahatlerde hem tatilinizin aksamaması için hem de ilaç aramak zorunda kalmamanız için mutlaka temel ilaç ve sağlık malzemelerini yanınızda götürmeniz her zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle çocuğu olan kişilerin buna daha da özen göstermeleri gerekir. Bu nedenle tatile çıkarken özellikle ilaç ve sağlık malzemelerinin neler olacağı konusunda ayrı bir listenin bulundurulması ve bu listenin hatta her seyahat de hatırlanması gerekir.

 

Seyahatlerinizde Yanınızda Olması Gereken Önemli İlaçlar Nelerdir?

 

Tatile veya seyahate çıkan kişilerin mutlaka yanında bulundurmaları gereken ilaçların yanı sıra özellikle kronik hastalığı bulunan kişilerin sürekli kullandıkları ilaçları unutmamaları ve hatta ilk valize koymaları gereken ihtiyaç malzemelerdir. Bunların yanı sıra diğer sağlık malzemeleri ve ilaçlar şunlardır;

 

 •  Ağrı kesiciler
 • Nezle grip ve soğuk algınlığı ilaçları
 • İshal ilacı ve Kabız ilacı
 • Antialerjik krem veya merhemler
 •  Kas gevşetici ilaçlar
 • Vitamin
 • Bulantı ilacı
 •  Haşere sokmalarına karşı ilaç

Ağrı Kesiciler

 

Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar seyahat sırasında mutlaka valiz veya çantanızda bulunması gereken ilaçların başında gelir. Eczanelerden de rahatlıkla bulabileceğiniz bu tür ilaçların yanınızda bulunması sizi eczane aramaktan ve telaştan kurtarır.

 

Nezle Grip Ve Soğuk Algınlığı İlaçları

 

Nezle grip ve soğuk algınlığı ilaçları en sık başvurulan ilaçların başında gelir. Özellikle reçetesiz satılan bu tür ilaçlar ve pastiller akut dönemi atlatmanız açısından son derece önem taşır.

 

İshal ilacı ve Kabız ilacı

 

Özellikle seyahat ve tatillerde en sık karşılaşılan durumlardan biri hava değişimine bağlı olarak mide ve barsak sisteminin bozulmasıdır. Bu durumda ishal kesici ilaçların valizinizde yer alması önemlidir. Bu tür sıkıntıların çok sık görüldüğü dönemler farklı şehirlerde planlanan tatillerde yaşanır. Bu ilaçlar rahatsızlığınızı doktora gitmeden çözmenize yardımcı olur. Aynı zamanda kabız ilacı da yine hava değişimine ve yiyeceklere bağlı olarak sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bunun için kabız ilacının da ishal ilacı gibi valizinizi de bulunması sizi büyük bir külfetten kurtarır.

 

Antialerjik Krem Veya Merhemler

 

Seyahatlerde özellikle yaz tatilinde güneşe maruz kalma sonucu ciltte oluşan alerjik reaksiyonlar ve kaşıntılar kişileri en fazla rahatsız eden durumlardan biridir. Bu tür olasılıklara karşı mutlaka yanınızda anti alerjik krem veya merhemleri bulundurmanız gerekir. Ayrıca antihistaminik özelliği bulunan tabletleri yanınızda götürmeniz böylesi olumsuz koşulların ortadan kaldırılmasında yardımcı olur. Aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yüksek koruyucu faktöre sahip güneş koruyucu krem ve losyonların da mutlaka valiziniz de bulunması gerekir.

 

Kas Gevşetici İlaçlar

 

Kas gevşetici krem merhem veya tabletlerin seyahatlerde gerekli olduğu bir gerçektir. Ancak bunları alırken mutlaka doktorunuza reçete ettirmeli ve onun onayını alarak yanınızda bulundurmanız gerekir.

 

Vitamin İlaçları

 

Özellikle tatil ve seyahatlerde kişilerin beslenme alışkanlıklarında birtakım değişiklikler olabilir. ayrıca seyahatlerde fazla enerji kaybı yaşanacağından vitamin takviyesi yapmak her zaman çok daha sağlıklıdır. Daha önce kullandığınız ve bunun için doktordan onay aldığınız vitaminleri seyahatlerde yanınızda bulundurmanız her zaman işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Bulantı İlacı

 

Seyahatlerde karayolunu veya deniz yolunu tercih eden kişilerin en sık karşılaşacakları sevimsiz durumlardan biri mide bulantısıdır. Mutlaka yanınızda seyahatlerinizde mide bulantısını önleyen bulantı ilaçlarını bulundurun.

 

Böcek Sokmasına Karşı İlaç

 

Özellikle yaz tatillerinde en sık karşılaşılan tatsız durumlardan biri böcek ve sivrisineklere karşı zor durumda kalmaktır. O nedenle mutlaka böcek ve sinek ısırıklarına karşı yanınızda amonyak bulundurulmalı ve ayrıca sinek kovucu ilaçları mutlaka yanınızda taşımalısınız.

 

Çocuklu Ailelerin Seyahate Çıkarken Yanlarında Bulundurması Gerekenler

 

Seyahate veya tatile çıkan kişilerin özellikle çocukları varsa bu konuda yanlarında götürmeleri gereken ilaç ve sağlık malzemeleri son derece önemlidir. Çocuğunuzun çok küçük olmasına gerek yok, kaç yaşında olursa olsun mutlaka çocuğunuzun cildini koruyacak yüksek faktörlü güneş koruyucu kremin valizinde olması çok önemlidir. Bunun yanı sıra çocukların sıklıkla karşılaşacağı durumlardan biri soğuk algınlığı ve ateşlerinin çıkmasıdır. Bu nedenle annelerin çocuk doktoru tavsiyesi ile yanlarında mutlaka ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar ve soğuk algınlığı ilaçlarını bulundurmaları gerekir. Bu ilaçları seyahatlerde eczaneden de temin etmek mümkündür, ancak bu hem tatilinizin etkilenmesine hem de her ilacı istediğiniz her ilacı eczanede bulma şansınızın olmayacağı da düşünüldüğünde tedbir olarak mutlaka yanınızda bulundurmanız da fayda vardır. Bir diğer önemli bulundurmanız gereken eşyalardan biride ateş ölçerdir. Mutlaka çocuğunuz varsa valizinizde bir ateş ölçer bulunmalıdır. Ayrıca çocuğunuzu takip eden doktorun telefon numarası da yanınızda olmalıdır.

 

Korona Virüs Döneminde Tatilde Yanınızda Bulundurulması Gereken Sağlık Malzemeleri

 

Öncelikle içinde bulunduğumuz günlerinde korona virüsüne karşı korunmamızın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle bu yaz tatile gidecekler için pandemi döneminde her zamankinden çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini biliyoruz. Özellikle bu dönemde tatile giderken mutlaka yanınızda;

 

 •  Maske
 • Eldiven
 •  Kolonya ve dezenfektan malzemesi

Mutlaka bulunmalıdır. Ayrıca sıvı sabun, ateş ölçer, parasetamol ağırlıklı ağrı kesiciler önemli yer teşkil etmelidir. Bunun yanı sıra henüz pandemi sürecinin atılmadığı gerçeğinden yola çıkarsak mutlaka HES kodu olmalıdır. Ayrıca tatilde filyasyon kurallarına uymalı ve yakın temastan mutlaka kaçınılmalıdır. Sosyal mesafe kurallarına uymak, maske takmak ve hijyen yaşamın bütün alanında olduğu gibi özellikle tatil bölgelerinde de çok daha önem kazanmaktadır. Henüz eski yaşantımıza dönmediğimiz bu bugünlerde mutlaka bu kurallara uyulması gerekir.

 

Bu süreçte özellikle para kullanırken dezenfektan veya kolonya ile mutlaka ellerin temizlenmesi şarttır. Her ne kadar korona virüs eşyalardan bulaşmadığı söylense de kişisel eşyaların kullanılması sırasında da mutlaka dikkat edilmelidir. Toplu ulaşım araçlarının kullanılmasının zorunlu olduğu noktalarda özellikle otogar ve mola yerlerinde mutlaka sosyal mesafe kurallarına uyumak son derece önemlidir. Kapalı alanlarda virüsün daha fazla yayıldığı düşünülürse sosyal mesafe kuralları ve maske takmak da bu noktada son derece önem kazanmaktadır.

 Bu konular da ilginizi çekebilir:

En Sağlıklı 4 Yaz İçeceği

En Nefis Yaz Smoothieleri

Yaz Sıcaklarında Kilo Vermek 

Tatilde Kilo Almayalım 

Güneşe Ve Suya Dayanıklı Makyaj Nasıl Yapılır? 

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir?

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Hatırlanması gereken güzel bilgiler :)

  YanıtlaSil
 2. O ağrı kesiciyi unuttuğum için dün fena bir migren krizi geçirdim. Öğlen taralada başlayan ağrı giderek şiddetlendi yolda kıvrandım resmen.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads