Sağlık Oruçları- Gençliğin ve Güzelliğin Anahtarı

sağlık orucu-fasten


Sağlık oruçlarını hiç duydunuz mu? Dini amaçlı yapılanlardan bahsetmiyorum-ki dini oruçların da sağlığa çok büyük katkısı olduğu biliniyor-. Bugün sizlere dünyada başarısı ve faydası çok konuşulan farklı sağlık oruç çeşitlerinden bahsetmek istiyorum.
Hücrelerimiz yaşamımızı sürdürmemiz için gerekli olan enerjiyi üretirken, bir yandan da bizi yaşlandırıp, hastalandıran toksik maddeleri biriktirirler. Uygulayacağımız içsel temizlik oruçları ; hücreleri temizleyip gençleştirecek ve bizi daha sağlıklı hale getirip, ömrümüzü uzatacaktır.
Buna ister bahar temizliği, ister gençleştirme kürü deyin. Kontrollü uygulanan oruçlar (dünyadaki adıyla autophagie= kendini yemek veya kendinden yemek) depomuzda birikenleri yakmaya ve vücudun içsel temizliğine yarıyor. 2016 yılından itibaren tüm dünyaya yayılmaya başlayan bu oruçları artık milyonlarca insan uygulamakta.

sağlık orucu-fasten


Sağlık Oruçları Nasıl Çalışır ?

Günlük yaşamımızda bir tüketici olarak, her birimiz belirli miktarda çöp üretiriz. Bu çöp torbalara konup imha edilmek üzere toplanır. İnsan hücrelerinde de bu çöpleri imha işlemi gerçekleşir. Vücut zararlı maddeleri ayrıştırıp, faydalı olanları tekrar kullanmak üzere depolar. Eğer bu işlemi yapamaz hale gelirse bize olumsuz etkileri olur. Sinir hastalıkları, enfeksyonlar, dolaşım sistemi bozuklukları gibi birçok hastalıkla karşılaşmamız kaçınılmaz olur. İşte sağlık orucu, bu sistemin yeniden doğru bir şekilde çalışmasını sağlar.

sağlık orucu-fasten


Uzun Açlık Aralıkları Zayıf ve Fit Olmanın Sırrıdır

Daha önce yazdığım Canan Karatay beslenme sisteminin de savunduğu uzun yeme aralıkları, kilo vermemize, insulin düzeyimizin sağlıklı oranlarda olmasına ve kalp damar rahatsızlıklarından kurtulmamıza veya korunmamıza yarar. Diğer diyetlerden farkı yo-yo efekti olmamasıdır. Alışmak adına bu aralıkları vermeye aşama aşama başlayabilirsiniz. Örneğin 5er saatlik aralıklar ile başlayıp, yavaş yavaş bu süreyi arttırmayı deneyin ve bu aralıklarda kesinlikle atıştırmaktan kaçının. Su ve şekersiz bitki çayları içilebilir. Akşam yemeğinizi erken yerseniz geceden sabaha kadar 15-16 saatlik bir mola vermiş olursunuz, ki bu hiç de yabana atılmayacak bir süredir. Artık hepimizin bildiği Leptin hormonu mükemmel şekilde çalışmış olur.

sağlık orucu-fasten


Sağlık Orucu Çeşitleri

16/8 Metodu

Her gün 16 saatlik yemek aralıkları verilir. 8 saatte bir günde iki öğün yenir. Bu haftada 3-6 gün arası uygulanabilen bir yöntemdir. Aralarda su, şekersiz bitki çayı ve sade kahve içilebilir.

5:2 Metodu

Haftanın 5 günü normal yemek yenilirken, 2 gün hiçbir şey yenmez. Oruç günlerinde tamamen aç kalamayanlar 600 kaloriyi geçmeyecek miktarda besin tüketebilir, ancak şeker, makarna, hamur işi gıdalardan kaçınılmalıdır. Oruç tutulacak günler arasında birkaç gün aralık bırakılmalı, üstüste iki gün aç kalınmamalıdır.

24 Saat Metodu

Bu yöntemde de haftada 1 veya 2 gün 24 saat oruç tutulur. Oruç günleri birbirini takip eden günler olmamalıdır. 5:2 metodunda 600 kalorilik besine izin verilirken, 24 saat metodunda sadece su, bitki çayı ve sade kahve tüketimine izin verilmektedir.

Eat-Stop-Eat Metodu

Eat-Stop-Eat, yani ye-ara ver- ye metodunda bir gün yemek yenip, bir gün oruç tutulur. Oruç günlerinde su, bitki çayı, sade kahve ve sade suya sebze çorbası içilebilir.

Tabii ki bu tarz oruçlara başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmekte yarar var. Bu oruçlar, hamilelik ve emzirme dönemlerinde önerilmemektedir. Oruç tutmadığınız günler de sağlıklı ve mümkün olduğunca doğal gıdalar tüketmeli şeker ve rafine karbonhidrattan kaçınmalısınız. Aç kalacağınız süreler ve yemek süreleriniz hep aynı saat ve günlere denk gelirse, vücut kendini buna göre ayarlar ve bir süre sonra açlık hissetmez. Bu oruçlarla birlikte spor da yapmanız, zehirli maddelerden arınmayı hızlandırır.
Sağlık oruçları sırasında Spermidin salgılanır. Spermidin, canlı organizmaların ömrünü uzatır, yaşlandırma etkilerini yok eder.20 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Daha önce duymamıştım. 5:2 Metodu kulağa iyi geliyor, emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 2. 16:8 ve 5:2 uygulanabilir geldi benim için.Sağlık orucunu hiç denemedim ama Karatay'ın ekmeksiz,şekersiz programını bir aydır sadece bitter çikolata ile bozarak uyguluyorum.

  YanıtlaSil
 3. Lovely post dear! Have a great week! xx

  YanıtlaSil
 4. bence çok zararlı bir metot ama bilemiyorum benim bünyem açlığa çok fena tepki veriyor başım feci ağrıyor ve sürekli midem bulanıyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslinda dukan,atkins,keto tarzi diyetlerle karsilastirinca hic zararli degil. Vücudu dinlendirip arindirmaya yönelik. Tabii bu sürede susuz kalmamaya cok dikkat etmek gerekiyor. Bas agrisi veya bulanti sagliksiz olmasindan degil de aliskanliktan dolayi oluyor. Tabii ki bu tarz beslenmeyi denemeden doktor kontrolünden gecmekte yarar var. Yemek aralarini uzun tutma metodu bende cok ise yariyor aralarinda en kolayi da o zaten 😊

   Sil
 5. 16 saati duymuştum. Uygulanabilir geldi ama hep ihmal ettim...

  YanıtlaSil
 6. bu ara ben yapıyorum bunu 2 haftada 5 kg verdim

  YanıtlaSil
 7. Obst und Gemüse ist perfekt zum abnehmen, kein Fett, gute Vitamine und lecker. LG Romy

  YanıtlaSil
 8. Yemek aralarını uzun tutma olayı iyiymiş, denenebilir :)

  YanıtlaSil
 9. Akşam yemeğini erken yiyorum.Böylece de ara uzamış oluyor.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 10. Kızım 5:2 ile güzel bir şekilde kilo vermiş, 2 beden küçülmüştü. Ben de kısa bir süre uyguladım bunu, 3 - 4 kilo vermek istiyordum, onun için. Oruç günlerinde tamamen aç durmadık, günde 500 kaloriden fazlasını almamaya dikkat ettik. Zorlayan bir diyet değil, işe de yarıyor diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads