Şeker Detoksu-3 Ve 21 Günlük Şeker Orucu-Derya Öneriyor


21 günlük şeker orucu
21 Günlük Şeker Orucu Nedir?

Ah bu şeker ah !!! Başımızın tatlı belası, tatlı zehir... Hem cazibesine dayanmak zor, hem de vazgeçmek. Ama ne yazık ki özellikle son yıllarda şekerin sağlık üzerindeki negatif etkileri kanıtlanmış durumda. Evet birçoğumuz belki çayını kahvesini şekersiz içerek, çikolata ve pasta gibi gıdalardan uzak durarak yaşamaya çalışıyor. Ancak ne yazık ki bunlar olumlu çabalar da olsa yetmiyor. Yemek pişirirken kullandığımız hazır katkı malzemelerinin çoğunda şeker var. Fruktoz, maltoz, ksilitol gibi oz ve ol heceleri ile biten katkı maddelerinin  hepsi şeker. Buna bir de meyvelerden aldığımız meyve şekerini eklersek, bir günde ihtiyacımızın kat kat fazlası şeker almış oluyoruz vücuda.

Şekerin Sağlığa Olumsuz Etkileri

Sağlıklı olmak için hiç ihtiyaç duymadığımız şeker sadece boş bir kalori kaynağı. Vücudumuza verdiği zararlar ise saymakla bitmez. Ben bulabildiklerimi listeledim :

 • Obezite,
 •  İnsülin hormonu dengesizliği-diyabet, 
 • Karaciğer ve göbek çevresi yağlanması, 
 • Yorgunluk, 
 • Sinirlilik, 
 • Kanser, 
 • Damar tıkanıklığı, 
 • Kangren, 
 • Çocuklarda büyüme hormonu dengesizliği, 
 • Konsantrasyon kaybı, 
 • Diş çürümesi, 
 • Bağışıklık sisteminde zayıflama ( Benim gibi hashimoto hastaları için de şeker çok zararlı)kitap-diyet kitabı-canan karatay
Kitabı henüz okumadıysanız mutlaka alıp okumanızı tavsiye ederim


Canan Karatay 21. Günlük Şeker Orucu

Birçok doktor ve diyetisyenin bu konuda diyet planları ve önerileri var. Ancak ben karışıklık olmaması açısından örnek olarak kendimde de çok faydalarını gördüğüm Canan Karatay' ın önerdiği şeker diyetinden faydalandım ve onun verdiği listeyi baz aldım. Aslında onun özellikle önerdiği bir diyet listesinden ziyade, beslenme şeklinin içinde yer alan gıdalar zaten şeker orucunu da kapsıyor. Tabii ki bu konudaki çeşitli yayınları okuyup, karşılaştırmalar yapıp kendi seçiminizi yapabilirsiniz.
Karatay şeker orucu diyetine göre 21 gün size kalıcı ve sağlıklı bir beslenme şekli kazandırmışsa verdiğiniz kiloları geri almıyorsunuz. Ayrıca kilo, yağ kaybı dışında, enerjinizde yükselme, cildinizde düzelme gibi pozitif etkiler de yaşıyorsunuz. Özellikle karın yağlarından kaybedilmesi sanırım herkesi sevindirecektir :)

Canan Karatay 21. Günlük Şeker Orucu Yiyecek Listesi

Aşağıdaki listede verdiğim yiyecekler, bu diyet süresince tüketilebilir

Süt
Balık
Kırmızı Et
Yumurta
Tereyağı
Sebze
Meyve (Sınırlı miktarda)
Ceviz
Fındık
Badem
Peynir
Yoğurt
Turşu
Bakliyat
Yer Fıstığı

Gördüğünüz gibi liste oldukça sağlıklı ve ulaşılabilir gıdalardan oluşuyor. Aslında hayat boyu uygulanabilir bir beslenme şekli. Tabii ki insanız zaman zaman kaçamaklarımız olabilir ama temelde sağlıklı bir beslenmeye sahip olmayı esas alırsak, her gün sağlıksız beslenenlere göre avantajlı duruma geçeriz. Bağışıklık sistemimiz güçlenir. Karaciğer yağlanması, göbek yağları, yorgunluk gibi tehlikeli ve hayat kalitemizi bozan etkenlerden kurtulmuş olmamız zaten en önemlisi değil mi?


Bunlar da ilginizi çekebilir: Kilo Vermek İçin Ne Kadar Spor Yapmalıyız?


Şeker Orucunda Yasak Olan Gıdalar

Ekmek
Rafine Un
Rafine Şeker
Asitli İçecekler
Hazır Soslar
Ambalajlı Ürünler
Cips tarzı atıştırmalıklar
Pirinç
Patates
Tatlandırıcı Gıdalar

Her zaman %100 diyetlere uyulamayabilir ama şeker konusunda elimizden geleni yapmalıyız. Daha kaliteli bir hayat için buna değer...
Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads