Koşuya Çıkmadan Önce Bu Isınma Hareketlerini Yapın

Koşuya Çıkmadan Veya Egzersiz Öncesi Yapılabilecek Isınma Hareketleri

Koşuya Çıkmadan Önce Bu Isınma Hareketlerini Yapın


Egzersiz Öncesi Isınmak Neden Önemlidir?

Kaslar, eklemler ve bağlar ile kardiyovasküler sistem hazırlanır. "Çalışma sıcaklığına" getirilir. Isınma ne kadar iyi olursa,  performans o kadar başarılı olur. Ve zihinsel olarak da, bu rutin belirleyici bir rol oynar. Başarının temelinin genellikle burası olduğunu iddia eden pek çok eğitmen var. 

Isınma, kasların aşırı asitlenmesini önler

Norveç'li spor doktorları yakın zamanda bir çalışmada doğru ısınma programının yaralanma riskini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermek için bir test yaptılar. Uzun bir süre boyunca, bir grup oyuncu düzenli bir ısınmayı tamamlarken diğer sporcular bunu yapmadı. Sonuç: Sekiz ay sonra, ısınmakta olan oyuncular grubu, gerçek egzersizden önce ısınma rutini olmayan bir grup oyuncuya göre sürekli olarak yalnızca yarısı kadar yaralanma kaydetti.
Bugün size belirli bir ısınma programının sizin için neden önemli olduğunu ve neden kesinlikle kaçırmamanız gerektiğini açıklamak ve sizi eğitiminize birkaç yönü dahil etmeye teşvik etmek istiyorum. Önce vücudumuzun içine bir bakın - ısınma sırasında burada tam olarak ne oluyor?

Vücudumuzdaki tüm fizyolojik reaksiyonların 39 derece civarında vücut sıcaklığında en etkili olduğunu biliyor muydunuz? Hedefli egzersizlerle sadece nefes alma hızınızı değil, nabzınızı da artırırsınız. Sonuç: Kan vücudunuzda daha hızlı dolaşır ve çalışan kaslara daha fazla oksijen ve besin sağlar. Ek olarak, artan kalp atış hızı nedeniyle, metabolizmanın atık ürünleri çok daha etkili bir şekilde parçalanabilir - bu, kasların aşırı asitlenmesini önler - ağır efor sırasında hepimizin aşina olduğu yanma hissi oluşur. Isınma sırasında daha yoğun nefes alma, artan oksijen ihtiyacını da karşılar. Ve burada da gereksiz karbondioksit daha verimli ve hepsinden önemlisi daha hızlı parçalanabilir.

Sinir sistemi, eklemler ve bağlar


Egzersiz öncesi ısınma rutininin bir başka önemli yararı da sinir sisteminizde görülür. Çimlerde ısınırken futbolcuları izlerseniz, oyun sırasında da kullanılan egzersizlerin ve tekniklerin yanı sıra kas hareketlerinin de rol oynadığını göreceksiniz. Sinirlerin ve kasların hedeflenen etkileşimi böylece geliştirilir ve sporcuların tepki hızı artar. Aynı zamanda enerji ihtiyacı azalır ve kas yorgunluğu belirtileri gecikir.

Isınma aynı zamanda eklemleriniz ve bağlarınız için bir merhem ve ilaçtır - hangi sporu yaparsanız yapın... 

Synovia nedir?

Synovia'yı biliyor musunuz?  Synovia her birimizin vücudunda olan bir sıvıdır. Bazen daha fazla. Bazen biraz daha az. Bu sözde sinoviyal sıvı, ısınma sırasında giderek daha fazla üretilir. Sonuç olarak, eklem kıkırdağının boyutu "büyür" ve sonuç olarak, önümüzde yatan spor yükleri ve vücudumuz daha iyi tamponlanabilir. Başka bir etki: Isınma aşamasında vücut ısısı yükseldikçe tendonlarınız ve bağlarınız daha elastik ve gerilebilir hale gelir. Bu da yaralanma riskini azaltır.

Gördüğünüz gibi, hedeflenen bir ısınma programında temelde yanlış bir şey yoktur - spor için yaklaşık çeyrek saat daha fazla zaman ayırmanız dışında. Umarım gelecekte ter dökmek için size yeterince argüman vermişimdir. Vücudunuz ve atletik performansınız bunun için size teşekkür edecek. Güçlü kalın, sağlıklı kalın, fit kalın!
Bunlar da ilginizi çekebilir:


2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Sabah çok erken çıktığım için yürüyüş öncesi ısınma yapmıyorum açıkcası. Ama yürüdüğüm alana gidene kadar (7-8 dk.) hafif tempoda yürüyorum. Tempoyu yavaş yavaş arttırıyorum. Koşmuyorum zaten, dizim izin vermiyor. Birkaç deneme yaptım fena acıyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet ben de yavas bir tempoyla başlayıp arttırıyorum biterken de yine yavaşlıyorum 😊

      Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads