Dalak Şişmesi Dediğimiz Olay Nedir?

Küçükken spor dersinde koştuğum zaman dalağıma bir kramp ve ağrı girerdi nefes alamazdım. Sanki oraya bıçak saplanmış gibi hissederdim. Bu durumu bilir misiniz? Eminim birçok kişi halk arasında dalak şişmesi denilen bu olayı hayatında zaman zaman yaşamıştır.
Dalak Şişmesi

Aslında şişen dalağımız filan değil. Bu yaşanan sancılı durumun birkaç açıklaması var elbette ki. Birincisi yaptığınız sporda kondisyonunuzun düşük olması. Eğer alışık olmadığınız bir spor yapmaya başlamış ve kondisyon arttırmadan hemen ileri seviyeye yönelik bir tempoda başladıysanız (ki internette bilinçsizce gördüğü her videoyu denemek isteyenler var maalesef) bu kramplardan kaçışınız zor.
İkinci bir neden, spor öncesi yeterince ısınmamış olmak. Boşuna ısınma ve soğumanın yaptığımız spor çalışmasının ayrılmaz parçaları olduğu ısrarla vurgulanmıyor. Ayrıca yıllarca sporla uğraşan profesyonel sporcular bile kondisyon, esneklik arttırmak amaçlı ısınma ve esneme hareketlerini haftalık çalışma programlarına ilaveten yapıyorlar. Evinde ya da dışarda hobi amaçlı spor yapan insanların kaslarının spora profesyoneller kadar hazır da olmadığını düşünürsek...
Dalak Şişmesi

Bir diğer neden doğru nefes alıp vermemek. Evet spor yaparken en önemli noktalardan biri diafram nefesi dediğimiz karnı doldurarak nefes alıp içimize çekerek uzunca verdiğimiz nefestir. Müzikle uğraşanlar da diafram nefesini iyi bilirler. Yanlış nefes alıp vermek, hatta çoğu insanın yaptığı gibi spor sırasında nefesi tutmak da ağrı ve kramp nedeni.

46 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Bende de çok olurdu bu. Gerçek sebebini öğrenmiş oldum sayende.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok yasadim sonra sporu daha bilincli yapinca problem çözüldü.

   Sil
 2. Bu sorunu o kadar çok yaşıyoruz ki özellikle yemek sonrası hızlı hareket ederken benim direk dalağım şişiyor. Nefesin önemini pilatese başladığımda öğrenmiştim . Gerçekten nefese dikkat hemen işe yarıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok haklisiniz. Nefesi dogru almanin birçok faydasi var saglik yönünden. Tabii yemek sonrasi hareketten kaçinmakta da fayda var.

   Sil
  2. O da büyük bir hata tabii :) Bilinçli hareket etmek çok önemli . Özellikle spor konusu çok ciddiye alınmalı . Bir kaç gün önce yine bu sebepten yıllarca ekmeğini yediğim ve gerçekten sevdiğim, başarılı bir iş adamı olmasının yanında, çok güzel bir kalbi olan Sn Mustafa Koç'un acı haberini aldık :( Aklıma geldikçe üzülüyorum :(

   Sil
  3. Ben de çok üzüldüm. Sporu hafife alarak yapmamak ve vücudumuzun sinyallerini dinlemek çok önemli.

   Sil
 3. İşte beklediğim yazı :) Çok güzel anlatmışsın Derya'cım. Diyafram nefesi tamam da şu kondisyon yetersizliğim de olmasa sorun kalmayacak demekki. Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben tesekkür ederim sorunla aklima getirdin. Kondisyon düzenli spor yapinca o kadar çabuk artiyor ki bir haftada bile oldukça fazla gelisme saglanir her gün yapinca.

   Sil
 4. yoğun spor yaptığım zamanlarda 1-2 defa olmuştu ısınmadan başladığım için sonra akıllandım tabi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canim isinma soguma o kadar ihmal edilen ve bir o kadar da önemli konular ki...

   Sil
 5. Doğru nefes almamak çok zaman sorun zaten. Ben bazen nefes almayı unuturum plateste falan...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrusunu söylemek gerekirse bazen ben de tutuyorum farkında olmadan. Neyse ki huyumu bildiğimden kendi kendimi kontrol ediyorum.

   Sil
 6. Ben spor çok yapmıyorum ama düğünlerde göbek attığımda çok oluyor :) Demekki ısınmadan başlıyorum ,bunu öğrenmem çok iyi oldu .Dalağama bir şey olacak diye çok korkardım .Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen çok yasa e mi. Çok güldüm bu yoruma. Bundan sonra durun bi isinayim dersin dansa baslamadan :)

   Sil
  2. Aaaa, evet. Bende de kalça kıvırmalı danslı şeylerde oluyor hep. :) Bıçak saplanır gibi derdim.

   Sil
  3. dansa başlamadan ısınıyormusun acaba?

   Sil
 7. Bende çok hızlı hareket ettiğim zamanlarda olur. off nası bi acıdır o.. Bende tabi hep derim ''ayy dalağım şişti yine'' diye :D :D demekki değilmiş bak :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hep öyle biliriz. Ben de bu konulara dalınca öğrendim. Saatlerce spor yazısı okuyup video izlersen daha neler öğreniyosun.

   Sil
 8. Bilinçsiz yapılan herşey zararlı. Isınma soğuma dediğiniz gibi çok önemli. Doğru nefes alıp vermek de.. Güzel bir paylaşım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef biz halk olarak çok hafife alıyoruz herşeyi. Kolaycıyız çok.

   Sil
 9. ısınma hareketleri olmadan spor yapmak çok yanlış, harika bir bilgilendirme olmuş

  YanıtlaSil
 10. Yararlı bir konu olmuş. Başarılar.

  YanıtlaSil
 11. teşekkürler bu bilgilendirici yazı için...

  YanıtlaSil
 12. ah ah bu ısınmadan yapılan spor evet bi işe yaramıyoooo :)

  YanıtlaSil
 13. Ben de koşu yaparken bu durumu zaman zaman yaşıyordum, demek ki yanlış nefes alıp vermekten kaynaklanıyormuş. Spor yapanlar mutlaka ısınma hareketlerini yapmalı ve doğru nefes alma tekniklerini bilmeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Kader hanım. Maalesef hanımların çoğu hemen kilo verelim amacıyla bilinçsizc başlıyor.

   Sil
 14. evet bazen bende yaşıyorum bu durumu.:) düzenli sporla yok edilebilir ama benim için bu aralar yaşamın özeti hayaller spor hayatlar ders :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolay gelsin Gonca hanım. Umarım çabucak hayaliniz de gerçekleşir :)

   Sil
 15. çok güzel bir bilgilendirme meğerse yanlış bilip hep buna inanıyormuşuz :) bende blog açtım bloguma bakar ve hakkında yorum yaparsansan ve takibe alırsan çok sevinirim yorumlarınız benim için çok değerli http://sengulasikkutlu.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 16. Çok güzel bir yazı olmuş. Tebrikler

  YanıtlaSil
 17. Kesinlikle nefes alışverişin doğru yapılması çok önemli. Geçen yıl gittiğim Pilates dersinde hoca da bahsetmişti bu konudan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben hiç bilmiyordum eskiden. Birçok konuda faydası var nefes olayının.

   Sil
 18. Birden bire ağır çalışınca vücut şoka giriyor demek ki. Uyum sağlayamıyor yani.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii hep yavas yavas kondisyonu aettirmak ve mutlaka isinmak gerekli.

   Sil
 19. benim uzun süre spor yapmadığımda oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her ara verişte vücuda yeniden uyum için şans vermek lazım.

   Sil
 20. Nefes alıp vermek ve bilinçli spor yapmak çok önemli. Kilo vereceğiz diye her videoyu uygulamaya çalışan çok kişi var. Bu durum sadece kramp değil daha ciddi zararlara da sebep olabiliyor. Çok faydalı bir yazı olmuş, emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Evet hazır olmadığımız ağır sporları uygulamak çok tehlikeli.

   Sil
 21. Çok yararlı bir yazı oldu gerçekten:))

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads