Spor Sakatlanmaları ve Zayıflama Programlarına EtkisiSpor sakatlanmaları hiç istemediğimiz bir şey olmasına rağmen, ne yazık ki bazen karşılaşabileceğimiz durumlardandır. Evde veya spor salonlarında spor yaparken, uyulması gereken kurallar uygulanmadığında sakatlanmamız her zaman muhtemeldir. Onun için spor yaparken olsun, egzersiz hareketlerinde olsun veya fitness yaparken en sık yapılan hatalar bilinirse, onları yapmaz, böylece kendimizi sakatlıklardan korumuş oluruz.
Peki, spor sakatlıkları başımıza geldiğinde zayıflama programlarımız bundan nasıl etkilenir? Evet, tabi ki olumsuz etkilenir çünkü diyet ve spor ayrılmaz bir ikilidir, birbirini tamamlar. Diyet yapıp zayıflasak da spor yapmazsak bir şeyler eksik kalır, hayalimizdeki fit vücuda kavuşamayız.  Diyet ve zayıflama programlarımızın en büyük destekçisi olan spor ve egzersiz hareketlerini sakatlanmadan sağlıklı bir şekilde tamamlamalı ve hedefimize ulaşmalıyız.
Spor yaparken en sık rastlanan sakatlanmaları ve alınacak önlemleri anlatmadan önce böyle bir yazıyı yazmama sebep olan olayı sizinle paylaşmak istiyorum. Plank hareketini bilirsiniz bel, göbek, üst karın kısmı için birebirdir. Standart plank hareketini yaparken 15 saniye ile başlamış sonra zamanla 30 saniyeye kadar o pozisyonda durmayı hedeflemiştim. Bir gün ne kadar uzun kalabilirim diye kendimi denemek istedim, tam 30 saniye sınırını geçmiştim ki, kasık bölgemdeki lifin atmasıyla birlikte yere yığıldım. O anın sıcaklığıyla tam anlamamıştım ama acı gerçek ortaya çıkınca, bu sakatlanma yüzünden tam 3 ay yer egzersizlerini yapamadım.
Diyetim çok güzel gidiyor, gün içinde de 40 dakika yürüyüp belirlediğim spor ve egzersiz hareketlerini takip ediyordum. Bu 3 aylık sakatlık süresince sadece yürüdüm ama orada bile sızlaması hafif hafif hissediliyordu. Sonuçta yakalamış olduğum ivmeyi kaybetmiş zayıflama hedefimde gecikme olmuştu. Bu yüzden siz siz olun spor ve egzersiz hareketlerini kuralına göre yapıp, abartılı yüklenmelerden kaçının.


En Sık Görülen Spor Sakatlanmaları
Spor sakatlanmaları sıklıkla kasık bölgelerinde, ayak bileğinde, uyluklar ve dizlerde görülür. Ayrıca adına sakatlanma diyemeyeceğimiz ama spor yapmamıza engel olan durumlar da meydana gelebilir. Örneğin;
*spor yaparken boyun ağrısı
*sırt ağrısı
*ayak bilek ağrısı
*bacaklarda yanma
*kas ağrısı
*omuz incinmesi
*fıtık
*pişik
*üst bacak ağrısı
*lif yırtılması
*el ayak titremesi gibi rahatsızlıklarla da karşılaşabiliriz. Önemli olan hedefimize ulaşmak için kontrolsüzce spor yapmak değil,  bilinçli hareket ederek vücudumuzu eğitmektir.

Kaynak: https://blog.fitwell.com.tr

Spor Sakatlanmaları Sebepleri ve Çözümler

1-Yeterli ısınma olmadan hareketlere başlamak.

Çözüm: Evdeysek mutlaka ısınma hareketleri, esneme, açma ve germe hareketlerini yaparak vücudu hazır hale getirme. Spor salonundaysak bunlara ilaveten yürüyüş bandında ve bisikletle ısınma. Böylece kaslar zorlanmamış olur ve sakatlanmanın önüne geçeriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir : Isınma, soğuma, esneme

2- Sadece bir noktaya yoğunlaşarak vücudun diğer noktalarını görmezden gelmek.

Çözüm: Sadece göbeğimin erimesini istiyorum diyerek o bölgeye yoğunlaşıldığında o noktadan bir sakatlanma yaşanabilir. Egzersiz hareketlerini, tek noktaya değil de tüm vücudun gelişimine göre ayarlamak, vücudu ve kasları yormaz, sakatlanmalar yaşanmaz.

3-Kısa zamanda büyük gelişmeler olmasını hayal ederek gereksiz ve fazla yüklenmeler yapmak.

Çözüm: Sabırlı olmak, emin ve sağlam adımlarla ilerlemek gerek. 3 set yerine 5 set yapayım, fazla ağırlık kaldırmayı deneyeyim, benim yaptığım hata gibi 30 saniye yerine 40 saniye durayım dediğinizde vücut bir yerden buna tepki verir ve sakatlanma olur.

Bunlar da ilginizi çekebilir : Diz Problemleri İçin Fizik Terapi Egzersizleri

4-Egzersiz hareketlerini yanlış yapmak, duruş ve uygulama hataları.

Çözüm: Her hareketin yapılış şeklini iyi bilmek gerek.  Örneğin, plank hareketini, squat duruşunu teknik olarak bilmeliyiz yoksa hareketlerin zorladığı kas grubunda diz, bel, kasık bölgelerinden sakatlanmalar meydana gelebilir.

5-Spor ve egzersiz çalışmaları esnasında biraz ara verdikten sonra soğuduğunu farketmeyerek çalışmaya kaldığı yerden devam etmek.

Çözüm: Vücut ısındıktan sonra araya başka işler koymadan planlanan çalışmanın tamamının bitirilmesi. Telefon konuşmaları veya kısa süreli de olsa başka işlerle ilgilendiğinizde vücut soğur ve tekrar çalışmaya başlayınca sakatlanma olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir: Haglund Sendromu Nedir?

6-Aşırı terletecek ortam, rahat olmayan giysi ve çok fazla hareket etmek.

Çözüm: Bunlar sakatlanma meydana getirmez ama pişik yapabilir veya vücudu deforme eder. Pişik olduğunda da bir sonraki spor çalışmalarını rahatça yapamazsın. Yapılacak olan şey; egzersiz ortamının serin, giysilerin rahat olması gerekir. Yanımızda su bulundurmalı ve ara ara su içmeli, vücudu dinlendirmeliyiz. Nefes kontrolünü iyi yaparak vücudun dengesinin kaybolmasına izin vermemeliyiz. Ayrıca tok karna yapılan spor da terleteceği için yemeklerden 2 saat sonra spor yapmalıyız.

7- Spor yapılan zeminin uygun olmaması, yanlış ayakkabılar ve kullanılan malzemelerin kalitesiz olması.

Çözüm: Kaygan, ıslak zeminlerden uzak durulması, yaptığımız sportif faaliyete uygun spor ayakkabımızın olması, özellikle ağırlık çalışmalarında kaliteli malzemelerle çalışılması sakatlıkların önüne geçer.
Olur da her şeye rağmen sakatlanırsak, ilk müdahale soğuk ve buz tedavisi şeklinde olmalıdır. Böylece iç kanama varsa onu kesmiş, yanma hissini de azaltmış oluruz. Bu şekilde soğuk uygulamaya 2 gün devam etmeli. Yaparken de 15 dakika civarında tutmak yeterlidir. Çabuk iyileşme için dinlenmek ve o bölgeyi tekrar zorlamamak gerekir.
Sağlıklı, güzel ve fit bir vücut için sporla kalın…

Bunlar da ilginizi çekebilir : Boyun ağrıları için esnemeEvde Egzersiz Hareketleri için tıklayın:  https://duodiyet.com/evde-egzersiz-hareketleri-ile-zayiflama-mumkun-mu/

41 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Merhaba canım:)
  Hazır bilgisayar başına geçme fırsatı bulunca bir uğrayayım dedim. Ben dizlerden ve torunlardan dolayı yine ev ortamına kapanınca yemeğe ne kadar dikkat etsem de verdiğim kiloların oldukça büyük bir kısmını geri aldım. Biraz sil baştan durumu yaşayacağım. arada önceki yayınlarından hafif egzersizlere bakıp onlardan yapmaya çalışıyorum.Bu günlük vücudumu rahatlatmaya yetiyot ama hiç yapmamaktan daha iyi.
  Bu yayınında ki gibi dikkat edilmesini önerdiklerini okuyorum.Yaş ilerledikçe dikkat edeceim şeyler artıyor haliyle.:))
  Teşekkürler sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Duo diyet çok güzel bir yazı yazdı blogum için kendisine tekrar teşekkür ederim. Ziyaretiniz beni çok mutlu etti. Bir yardımım olabilirse her zaman hazırım :)

   Sil
 2. Egzersizleri yanlış yapmak ve duruş hataları sık rastlananlardan diye düşünüyorum.Çok faydalı bir yazıydı :) Teşekkür ederiz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duo diyete teşekkür ederiz. Beğenmene sevindim canım :)

   Sil
 3. Çok geçmiş olsun. Plank hareketi çok zor geliyor bana da .Çok güzel bilgilendirici bir paylaşım olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Spor sakatlanmalarına karşı gerçekten dikkatli olmak gerekiyor. Aksi halde insan daha fazla kilo alabiliyor kısa zamanda. Özellikle yürümeyi engelleyecek bir sorunda bu daha fazla oluyor. Biz yazın burada her gün denize gidebiliyoruz.Deniz eve çok yakın. Son bir haftadır suda bazı spor hareketleri yapmaya başladım. Suda hareket etmek daha etkili oluyor ve sakatlanma riski de daha az sanki. Teşekkürler verdiğiniz fikirler için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denize yakın olduğun için çok şanslısın. Bizde deniz yok neyse havuza yakınım. Suda hareket sakatlanma riskini azaltıyor ve hareket kolaylığı sağlıyor bu konuda haklısın.

   Sil
 5. I can completely relate to that. Sometimes, I want to push through and try to do too much and wind up hurting myself. It's not worth it...but that stubborn side comes out! This is such an important topic to address and I really enjoyed this post.
  the-creationofbeauty.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Glad to know that you like our post. It is very important to be careful during work out. Thanks for your kind comment.

   Sil
 6. Ayrıntılı bilgiler için teşekkürler editör.
  Genellikle bilinçsizce yaptığımız hareket ve sporlarda sakatlanma yaşıyoruz.
  Önemli tavsiyeleriniz için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sporda dikkatli ve temkinli olmak, esneme ve ısınmayı atlamamak çok önemli. Biz teşekkür ederiz :)

   Sil
 7. Spor sakatlanmalarının gerçekleşmemesi için ısınmak şart. Çok teşekkürler çözümlerle bizleri aydınlattığın için 🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olursa mutlu olurum. Güvenli spor hepimiz için çok önemli :)

   Sil
 8. Benzer durum bende de olmuştu. Sağ ayak bileğimi çatlattım step yaparken. Halen acısını çekiyorum, yüklenmeye kalksam anında sızlama oluyor seneler geçsede.
  Keşke bizi senin gibi uyaran spor sakatlanmalarından korunmak için yapmamız gerekenleri hocalarda anlatsaydı deryacım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun canım, sevgili arkadaşımız duo diyet bu konuda geniş bilgi veren bir yazı yazmış. Spor sakatlanmalarına karşı bilinçlenmemiz çok önemli :)

   Sil
 9. Great post dear! Have a nice week! xx

  YanıtlaSil
 10. Kollarım aşırı ağrımıştı ilk spor salonuna yazıldığım zaman (: noluyor demiştim. Hamlıktan tabisi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ara verinp tekrar spora başlayınca da ağrır. Sakatlanmadıkça kas ağrısı normal :)

   Sil
 11. Dertlendim; Fuzili'den bir beyit yazayım dedim:
  Ne yanar kimse bana âteş-i dîlden özge
  Ne açar kimse kapım bâd-ı sabâdan gayrı

  YanıtlaSil
 12. Birkaç yıl önce spor salonuna yazılmıştım. Orada yapılan bir harekette bacağım zorlanmıştı sanırım lifler zedelenmişti. 2/-3 ay eziyet çekmiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında spor salonlarında biraz daha bilinçlendirmeleri gerekir insanları.

   Sil
 13. Çok korkarım spor sakatlanmalarından, bilgiler için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 14. DİKKATLİ OLMAK GEREK, SAKATLANMAK ÇOK CİDDİ BİR DURUMDUR.

  YanıtlaSil
 15. çok geçmiş olsun..kızım da evde çok düzenli spor yapıyor bu olayı anlatıp onu uyarsam çok iyi olucak...sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Spor sakatlanmalarına karşı dikkatli olmakta yarar var :)

   Sil
 16. çok faydalı bir yazı olmuş DErya Hanım gerçekten bazen spor yaparken bilinçsiz davranabiliyoruz... elinize sağlık sevgiler:)

  YanıtlaSil
 17. Çok ağır sporlar yapmayışımdan olsa gerek bilek bacak ağrıları dışında şikayetim olmadı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok ağır sporlarda sakatlanmalara karşı daha da dikkatli olmakta fayda var :)

   Sil
 18. Jillian dvd si ile evde egzersiz yaparken dizimi zorlamistim ben de. Bir ay yürüyüşü bile zor yaptım sonrasında. Çok dikkatli olmak lazım .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Jillian ile çalışırken ben de bileğimi incitmiştim. Yaptırdığı hareketlerden bazıları sakatlanmalara yol açabilecek şeyler.

   Sil
 19. En çok sakatlanma sebebi sanırım 3. öncül. Sabırsızlığın etkisiyle bir anda çok fazla yükleniliyor ve bu yüzden ya sakatlık oluyor ya da erkenden bıkıyor insanlar.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads