Corona Virüs: Nasıl Bir Maskeye İhtiyacımız Var?


Korona virüsü dünyada ve ülkemizde giderek daha fazla yayılıyor. Bazı ülkelerde duraklama sağlanmış olsa da, birçok ülke maske zorunluluğu getirdi. Maske takmak, hem korunma, hem de karşımızdaki insanları koruma anlamına geliyor.

Corona maskesi


Maske Takmak Ne Kadar Yararlı?


Yeni korona virüsüne karşı korunmaya yönelik güvenlik önlemleri dünya çapında genişliyor. Birçok sınır kapalı ve bazı ülkelerde kısmi sokağa çıkma yasağı getirildi. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Johns Hopkins Üniversitesi Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi'nin gerçek zamanlı bir haritası, hastalığın dünya çapında nasıl yayıldığını göstermektedir.

Patojen ile enfeksiyon korkusu, birçok insanın yüz maskeleri veya solunum maskeleri ile gezmesine neden oluyor.

Corona maskesiDamlacık enfeksiyonuna karşı koruma sağlayan maskeler

Koruyucu maske takmanın virüslerle damlacık enfeksiyonuna karşı koruduğu söyleniyor. Bununla birlikte, ameliyathaneden bilinen ağız ve burun koruması  bu amaç için uygun değildir: bu maskeler kullanıcının sadece damlacıkları çevreye geçirmesini önler, bu nedenle ameliyat odasında hastayı korur. Bir maske sıkıca yüze oturmazsa, kullanıcıyı bir damlacık enfeksiyonundan güvenli bir şekilde koruyamaz. Tamamen veya kısmen değiştirilemez filtre malzemesinden oluşan, sınıf II veya III'ün partikül filtreleme yarım maskeleri (filtreleme yüz parçaları, FFP) uygundur. Bunlar solunan havadaki bulaşıcı aerosolleri azaltır. Ancak bu maskelere ulaşmak da halktan insanlar için oldukça zor.

Koruyucu önlem ne kadar yararlıdır?

Evden çıkar çıkmaz maske takılmalı mı? Bu konudaki görüşler enfeksiyon uzmanları arasında bölünmüştür: Robert Koch Enstitüsü ve Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, maske takmak yanlış bir güvenlik hissi yaratabilir, bu da şüphe durumunda el yıkama veya mesafe kuralları gibi merkezi hijyen önlemlerini ihmal etmeye neden olabilir. Ağız-burun koruması için maske takmanın, onu takan sağlıklı bir kişi için enfeksiyon riskini önemli ölçüde azalttığına dair kanıtlar da yetersizdir. DSÖ acil müdürü Michael Ryan'a göre, insanlar maskeleri yanlış bir şekilde kullanır ve böylece enfekte olursa ek riskler bile vardır.

Corona maskesi


Bununla birlikte: SARS-CoV-2 ile enfekte olan herkes de bunu fark etmez. Hastalık semptomu göstermeseniz bile taşıyıcı olabilirsiniz. Bu durumlarda, önlem olarak bir yüz maskesi takmak bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Toplu taşıma, süpermarketler veya işyerinde 1.5 ila 2 metre güvenlik mesafesinin sağlanamadığı kamusal alanlara giren herkes, ağız koruması kullanarak SARS-CoV-2'nin yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Optimal etkinlik için, ağızlığın doğru oturması, yani sıkıca giyilmesi ve ıslakken değiştirilmesi önemlidir.

Enfeksiyona karşı korunmak için, Robert Koch Enstitüsü ellerinizi düzenli ve iyice yıkamayı, başkalarına doğru öksürmek ve hapşırmaktan kaçınmayı ve hastadan uzak kalmayı (yaklaşık bir ila iki metre) önerir. Bunlar günlük yaşamdaki en etkili koruyucu önlemlerdir. El temasından da kaçınılmalıdır.

Bu arada basit koruma maskelerini evde de yapmak çok kolay. Sevgili Nilgün Özen Aydın, you tube kanalında maskenin yapılışını detaylı olarak anlatıyor. Videoyu sizlerle de paylaşmak istedim.


Bunlar da ilginizi çekebilir:


4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Nilgün'ün videosunu izleyeyim hemen...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok faydalı bir paylaşım değil mi ben de pratik bulduğum için eklemek istedim :)

   Sil
 2. Pratik tarife için teşekkürler canım. Evdekiler tükenince bu yola başvurabiliriz. Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim, gerçekten maske yapımı oldukça pratik anlatılmış :)

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads