Sağlık Bakanlığı Grip Aşısında Kriterleri Açıkladı. İşte O Kriterler!

Sağlık Bakanlığı Grip Aşısında Kriterleri Açıkladı. İşte O Kriterler!


 Sağlık Bakanlığı'nın grip aşısında önceliği belirlemek için açıkladığı yeni risk değerlendirme kriterlerinin risk grubunda bulunan birçok kişiyi sistemin dışına iterek grip aşısı olmalarına engel olduğu iddia ediliyor. Örneğin grip aşısı vurdurmak isteyen astım, diyabet, karaciğer ve koroner arter rahatsızlığı bulunan bir kişinin 4 puan toplayabildiği ve grip aşısı vurdurmak için gerekli olan 5 puana ulaşamadığı belirtiliyor.  

Tıpta influenza olarak adlandırılan grip virüsü sonbahar mevsiminin sonundan ilkbahar mevsiminin başlarına kadar özellikle kış mevsiminde etkisini artıran salgın bir hastalıktır. Tüm dünyada alınan yoğun tedbirlere rağmen Covid-19 virüsü salgınında ikinci dalganın sonbahar mevsiminde yaşanmasının önüne geçilemedi. Sağlık kuruluşlarına müracaat eden hastalara Covid-19 virüsünün mü yoksa grip virüsünün mü enfekte olduğu yönünde tanı konmasında güçlük çekildiği ifade ediliyor. Çünkü her iki virüste benzer bulgu ve belirtilerle kendisini gösteriyor. Kış mevsiminin yaklaştığı bugünlerde ve kış mevsiminde yaşanacak yoğunluğun kaygı verici boyutlara ulaşabileceği belirtiliyor.  

Grip Aşısına Talep Çok Yoğun

Özellikle kronik rahatsızlığı olanlar için hayati önemde olan grip aşısını, Covid-19 virüsü salgınından dolayı sağlıklı insanlarda vurdurmak isteyince influenza aşısına talep bu sene çok yoğun oldu. Dünyadaki bu yoğun talepten dolayı da grip aşısı temininde büyük sıkıntı yaşanıyor. Özellikle risk grubunda bulunan hastaların önemli bir kısmının yeni risk değerlendirme kriterlerinden dolayı risk grubuna dahil edilmemeleri kaygıyla karşılanıyor. Yeni risk değerlendirme kriterlerine göre 5 puan toplayamayan kanser hastaları, KOAH hastaları, organ nakli olanlar, astım hastaları risk grubuna dahil edilmiyor. Risk grubunda bulunan birçok kişi grip aşısı vurdurmak için aile hekimlerine müracaat ettiği zaman ‘Risk grubunda bulunmuyorsunuz' ibaresiyle karşılaşınca mağdur duruma düşüyor.

Mantık ve Bilimle Örtüşmüyor

Grip aşısı ile ilgili uygulanan yeni kriterlerin yarattığı kriz hakkında önemli açıklamalarda bulunan Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ersin Akpınar, “Grip aşısı vurdurmak için yükseltilen yeni kriterlerin sorumluluğunun aile hekimlerine yüklenmesi mantıkla ve bilimle örtüşmüyor. Ayrıca grip aşısının kimlere vurulması gerektiğini belirleyecek olan skorlama sisteminin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Üstelik bu skorlama sisteminin aile hekimlerine uygulatılması sağlıkta şiddete, sağlıkta iş yükünün artması nedeniyle hizmet sunumunun engellenmesine ve Covid-19 virüsünün daha fazla kişiye enfekte olmasına neden olacaktır. Yine ‘Charlson Komorbidite' olarak adlandırılan indeksin grip aşısının kimlere vurulması gerektiğinin belirlenmesinde kullanılması mantık ve bilim ile hiçbir şekilde örtüşmemektedir. Astım ya da KOAH rahatsızlığı bulunan 1 kişiye 1 puan veren bu sistemde grip aşısı vurdurmak için 5 ve daha üst bir puana gereksinim duyulması tamamen bilim dışıdır. Mesela bir kişide astım, KOAH, karaciğer ve koroner arter hastalığının hepsi olsa dahi bu kişi ancak 4 puan toplayabiliyor ve grip aşısı yaptıramıyor.” dedi.  

Sağlık Bakanlığı Grip Aşısında Kriterleri Açıkladı. İşte O Kriterler!

 

Grip Aşısının Yapılması Gereken Risk Grupları

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen grip aşısı vurdurması gereken risk grubu şu şekildedir;

 • 65 yaş ve üstü yaşlılar ile 2 yaş altındaki çocuklar
 • 6 ay ve 18 yaş aralığında olup da uzun süre aspirin kullanması zorunlu olanlar
 • Diyabet rahatsızlığı ve herhangi bir metabolik rahatsızlığı bulunanlar
 • Astım, KOAH gibi kronik solunum yolu rahatsızlığı olanlar
 • Kronik böbrek rahatsızlığı bulunanlar
 • Kronik kalp ve damar sistemi rahatsızlığı bulunanlar
 • Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar (kronik kan rahatsızlığı, kanser rahatsızlığı olanlar, immunsupresif ilaç alanlar, HIV/AIDS virüsü taşıyanlar)
 • Huzurevi, bakımevi vb. kurumlarda görev yapanlar
 • Obezler
 • Hamile bayanlar
 • Sağlık personeli

Sağlık Bakanlığı Açıklamasında Ne Deniyor?

Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İnfluenza aşısının vurulması için belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanmış ve kademeli bir şekilde aşı yapılması planlanmıştır. Sağlık Bakanlığı influenza aşısını geçmiş senelerden daha fazla temin etmek için gerekli bağlantıları sağlamıştır. İnfluenza aşısı bütün dünyada sınırlı bir üretim kapasitesine sahip olduğundan dolayı aşının temini peyderpey yapılacaktır. Vatandaşlar, risk durumları ile ilgili bilgiyi e-Nabız sisteminden öğrenme imkanına sahip olacaklar. Sadece hekimler tarafından yazılabilecek olan influenza aşısı ‘Reçetem Sistemi' üzerinden yazılabilecek. Manuel yazılmış olan reçeteler ile ilgili işlem yapılmayacak. Aşının teminini ise sadece serbest eczaneler yapabilecek. Eczane tarafından ‘Reçetem Sistemine' reçete girildiği zaman İlaç Takip Sistemi'nde (İTS) aşı temin hakkı doğacak.” ifadelerine yer verildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Corona (Korona Nedir), Kimler Risk Altındadır? Korona' dan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Corona Salgını Karantina Günleri İçin Vitamin Ve Besin Takviyeleri

Corona: Nasıl Bir Maskeye İhtiyacımız Var?

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Derya hanım annem 65 yaşında şekeri ve tansiyonu var anneme şuan için grip aşısı çıkmıyor.

  YanıtlaSil
 2. Nereden tutsan orası elinde kalıyor ır kuzum resmen dalga geçiliyor aşı geldi deniyor ır kalmadı deniyor insan eczanelerde kuyruk yazık😞
  Topluca ölün diyemediler bir türlü hiç bir çabaları yok Dr larımız ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar da işte nereye kadar yetecekler onlarda. Kalemine sağlık canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avusturyada grip aşısı şu an yok, korona sayısı da çok arttı. Allah hepimize yardım etsin umarım bu dönemi atlatabiliriz 🙏

   Sil
 3. 94 yaşındaki babaannem her sene grip aşısı olurdu, bu sene olmayacak. "5 puanı tutturmam lâzımmış" diyor:) Neyse ki aşı olamayışının sebebi kronik hastalığının olmaması. Maşallah diyeyim:) Ama yine de bu durum aşının elde ne kadar az olduğunu gösteriyor. Önce sağlık çalışanlarının olması gerekirken onlara bile aşı bulunmuyor. Belki yeni bir düzenleme yapılır, ne diyeyim.
  Sağlıklı günler dilerim Derya. Sevgiler...


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef aşılar Avusturya'da da çok yavaş yapılıyor daha 80üstü yaş grubu bile bitmedi.

   Sil
 4. 60 yaşında aktif çalışan bir doktor arkadaşımızı da risk grubu olarak görmediler,aşı yapmadılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle sağlık çalışanlarına yapılmalı bir an önce .

   Sil
 5. Neresinden tutsan elinde kalan bir ülke olduk. Her anlamda dökülüyoruz. Benim annem de kronik hasta ama hiç başvurmadı bile. nasıl olsa bana çıkmaz, kendilerinden bize sıra gelmez dedi. Kendi korumasını kendi yapıyor.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads