Japon Kültüründe Akşam Banyo Yapılmasının 5 Nedeni

 

Yapılan bilimsel araştırmalara göre yatmadan önce soğuk yerine sıcak uzun bir banyo veya kısa bir duş almak uykunuzu iyileştirmeye en yardımcı yöntemlerden biri. Görünüşe göre Japonlar bunu dünyanın geri kalanından yıllar yıllar öncesinden biliyor ve uyguluyorlar. Ayrıca Japonların akşam yıkanmak için başka birçok nedeni mevcut. Sizler için ciltleri harika olan Japonların neden akşamları yıkandığına ilişkin sebepleri ve yöntemleri merak edip araştırdım ve sırayla yazdım.

 

Japon Kültüründe Akşam Banyo Yapılmasının 5 Nedeni

 1-Uzun Bir Banyo Süreci

 Japonlar banyo yaparken birkaç adımdan oluşan özel ve kurallı bir ritüeli takip etmektedir. Öncelikle, üzerlerine yapışan tüm tozu, kiri ve teri yıkamak için duşa girer ve ancak bu aşamadan sonra banyoda uzun süren bir banyo keyfi yaparlar. Vücudu rahatlatmak, cildi temizlemek ve zihni canlandırmak için banyo suyuna yeşil çay, papatya, lavanta ve diğer benzeri bitkileri ekleyerek banyo yaparlar. Japonlar ayrıca banyo suyunun sıcaklığını da dikkatlice ayarlamaktadırlar. Çok sıcak olan su nem kaybına ve gözeneklerin açılmasına neden olabilir. Bunun aksine suyun rahatlatıcı ve dinlendirici olması gerekli olduğundan suyun sıcaklığı 40 ° C'yi geçmemelidir.

 

2-Eski Aile Alışkanlıklarını Takip Etmek

 Japonya'da ve tüm dünyada sabah duş alma imkânı, kısa bir süre öncesine kadar kullanıma sunulmamıştı. 19’uncu yüzyılda Japon evlerinde sıcak su, ısıtma veya bina içi su tesisatı yoktu. Bu sebeple çoğu insan sıcak bir banyo yapmak için önce suyu kaynatmak zorunda kalıyordu. Bu işlem çok zaman alan bir süreç olduğundan gündüz işe gitmeden önce banyo yapılması neredeyse imkânsızdı. Böylece akşam banyo yapma alışkanlığı Japon halkında uzun süre boyunca devam etti ve geleneklerine bağlı oldukları için hala da devam etmekte.

 

Japon Kültüründe Akşam Banyo Yapılmasının 5 Nedeni

3-Hamamları Ve Kaplıcaları Ziyaret Etmek

 Japonya'da hamam ve kaplıcalara gitmek oldukça popülerdir. Farklı yaşlardan insanlar hamam ve kaplıcalara sadece yıkanmak için değil, aynı zamanda bedenleri için rahatlatıcı ve keyif verici etkisi olduğu için zaman geçirmeye giderler. Bu aktivitenin onlar için bir çeşit eğlence olduğunu söylemek yanlış olmaz. Geceleri ise hamam ve kaplıcalarda daha az insan olduğu için kendinizle ve düşüncelerle yalnız kalmanıza imkân sağlayacaktır.

4-Sabahları Yeterince Vakit Olmaması

 Japonlar kelimenin tam anlamıyla işkolik insanlardır. Japonya'da yaklaşık 4,5 milyon tam zamanlı işçi bulunmaktadır ve bunlar da haftada ortalama 6 ile 14 saat daha çalıştıkları ikinci bir işe sahiptir. Ayrıca belirtmek gerekir ki; Japonya'da dakik olmak çok önemli bir gereklilik. Gideceğiniz yere sadece birkaç dakika geç kalmanız sizi ve imajınızı olumsuz etkileyecektir. Sonuç olarak, sabahları Japonların tek bir boş dakikası bile olmadığından ve gidecekleri yere geç kalma riskini alamayacaklarından sadece akşamları rahatça banyo yapabilmektedirler.

5-İklimden Etkilenmek

 Japonya'da yaz ayları sıcak ve çok nemli geçmektedir. Vatandaşların çoğu şahsi arabalarını kullanmak yerine toplu taşıma kullanmaktadırlar. Bunun sebebi ise, havanın kendileri ve bedenleri üzerindeki etkisini sonuna kadar hissetmek istemeleridir. Günün sonunda da kendilerini iyi hissetmek, sağlıklı kalmak için uzun ve rahatlatıcı bir duş alırlar.

 Kış aylarında ise Japon evleri çok soğuk olur. Çünkü çoğu evde merkezi ısınma sistemi bulunmamaktadır. Bu nedenle banyoyu sadece yıkanmak için değil, aynı zamanda kendilerini ısıtmak için de yatmadan önce yaparlar.


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Nefes Koçluğu Bize Neler Öğretir?

Bikram Yoga Nedir?

Koreli Ünlüler Nasıl Fit Kalıyor?

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Sabah olsun, akşam olsun banyo çok güzel bir şey yaaa...o sıcak su, buhar, sabun kokuları nasıl insanı rahatlatıyor di mi? Doğalgaz bedava, su bedava olsa günde 5 kez banyo yapasım var:))))en iyi terapi tüm sinirleri gevşiyor insanın.

  YanıtlaSil
 2. Banyoyu suyu severim ben. Yaptığım zaman da spora, neme, sıcaklığa, işime göre değişiyor açıkcası.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de severim, gunde birden fazla bile yapıyorum ☺️

   Sil
 3. Japonlarda hamam kültürü olduğunu bilmiyordum açıkçası. Ben hem hamama hem de sıcak suya bayılıyorum ama çok sıcak su cilde ve saçlara zararlı o yüzden sıcak ve ılık arası su kullanmaya dikkat ediyorum 👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzak Doğu'da da hamam kültürü var. Ben maalesef sicak su seviyorum ve vazgeçemiyorum 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads