Tüm Yönleriyle Metabolizma Diyetleri

Metabolizma diyetleri, sindirimi arttırmak ve yağ yakımını teşvik etmek için tasarlanmıştır. Farklı biçimler vardır. Bunlar kan grubu diyetini, Metabolik Balance programını veya genotip diyetini içerir. Bu diyetler işe yarıyor mu? Bugün Metabolizma diyetlerinin ne kadar etkili olduğundan bahsetmek istiyorum.


GENEL BAKIŞ

Kan Grubu Diyeti
Metabolik Balance
Metabolik Typing
Genotip Diyet
Max Planck Diyeti

Metabolik diyetler , metabolizmayı hızlandırarak, sindirimi hızlandırma ve böylece daha hızlı yağ yakmayı hedefler. İki, üç hafta veya daha uzun sürenleri vardır.
Çoğu diyet, karbonhidrat alımını sınırlar. Metabolik diyetlerin içeriğinde, et, balık ve yumurta ve sebzeler gibi hayvansal kaynaklardan bol miktarda protein vardır. Bazıları bazı yiyecekleri dışlar, bazıları ise herkesin bireysel bir metabolizmasına sahip olduğu ve tipine bağlı olarak beslenmesi gerektiği fikrine dayanır. Ama metabolizma diyetleri ne kadar sağlıklı - ve etkili?  Gelin teker teker inceleyelim:


Kan Grubu Diyeti

Sözde kan grubu diyeti Amerikalı alternatif hekim Peter J. d'Adamo tarafından geliştirilmiştir. Bir insanın (A, B, AB, 0) kan grubunun, hangi evrimle beslendiğini tüm yiyeceklere eşit derecede iyi tahammül etmediği için hangi şekilde beslenmesi gerektiği  fikrine dayanır.

Kan gruplarının insanlık tarihinin farklı aşamalarında geliştiğine inanılmaktadır. Kan grubuna bağlı olarak, etkilenenlerin "avcı" olması gerekir (kan grubu 0) ve bu nedenle eti çok iyi tolere eder. Kan grubu A olan insanlar "çiftçi" olarak sınıflandırılır ve bu nedenle vejeteryan yiyeceklerini yemelidir. Kan grubu B'nin sahipleri bu nedenle "göçebe" olarak kabul edilir ve kan grubu AB'ye sahip olanlar "gizemli" olarak sınıflandırılırken her şeyi yiyebilirler. Bu nedenle, bol miktarda tahıl ve süt ürünleri içeren ancak az miktarda et bulunan karma bir diyet uygulamalıdır. Bu kurallara uymak sizi daha sağlıklı hale getirecek ve çeşitli hastalıklara karşı kişisel riskinizi azaltacaktır .

Ancak, diyetlerin herhangi bir bilimsel temeli yoktur. Kaloriler kişisel ihtiyaçlarınızdan düşükse, kilo verebilirsiniz. Buna ek olarak, böyle kriterlere göre bir diyetin çok da faydalı olmadığı konusunda uzmanlar birleşiyor.Metabolik Balance

Metabolik balance (metabolik denge) diyetinin özelliği , danışmanların her katılımcı için farklı kan değerleri temelinde bireysel bir plan geliştirmeleridir. Belirlenen değerler, temel olarak her aile doktorunun bir muayene sırasında aldığı büyük bir kan sayımıdır.

Diyet geliştiricilere göre, herkes belirli gıdalarla beslenmemesi gereken bireysel bir metabolizmaya sahiptir. Bazı enzimler ve hormonlar programın gelişimini belirler. Kan değerleri, kişisel tercihler, hoşgörüsüzlükler, hastalıklar veya önceden var olan koşulların birlikte alınmasının, bireyin metabolizmasına uyarlanmış, özel bir diyet gerektirdiğini iddia ediyorlar.

Kilo kaybı için bireysel bir diyet oluşturulması için,  36 kan değerinden ve diğer fiziksel koşullardan (ağırlık, vücut ölçüleri, ilaç vb.) belirli davranış kuralları oluşturan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu ana plan bir danışman tarafından hastaya uygulanmaktadır.

Metabolik Denge kilo kaybı açısından çok başarılı olan diyetler arasındadır. Kilo kaybedersiniz, çünkü bu diyet sırasında kalori alımı oldukça kısıtlıdır. İlk iki hafta, katılımcıların günde yalnızca 1000 kalori tüketmesine izin verilir. Çok az karbonhidrat, çok sebze, biraz meyve ve biraz daha yüksek protein içeriğine sahip karışık bir diyet. Bu bakımdan diyet, kilo verme konusundaki popüler önerilere benzer. Negatif bir enerji dengesi herkesin kilo verilmesine neden olur.

Şimdiye kadar, belirli kan düzeylerine dayanan bireysel kriterlerin bir temeli olduğuna dair bilimsel kanıt eksikliği var. Bağımsız uzmanlar diyete karşı tavsiyede bulunabiliyorlar. Diyet hem gıda seçiminde hem de kaloride çok sınırlı gözüküyor (uzmanların açıklamasına göre, sadece bazal metabolik oranlar kapsanıyor.) Beslenme kuralları çok katı ve kantitatif olarak çok ayrıntılı gıda tahsisi var.

Eleştirilerin diğer bir noktası, diyetle ilgili kişisel diyet önerilerinin neden verildiğinin "bilimsel olarak anlaşılmaz" olduğudur. Programa katılanlardan biri mozzarella ve papaya, başka bir ricotta ve ravent yemektedir. Programı hazırlayanların savunması, farklı metabolik süreçlerin onu gerektirmesidir.

Metabolik Typing

Bu kilo kaybı kavramı, türüne bağlı olarak yalnızca belirli şeylerin yenebileceği sözde metabolik diyetlerden biridir. Hem yağların yanma hızı, hem de sinir sistemi ve salgı tipi uygun olmalıdır. Böylece, sinir sisteminin bireysel aktivitesinin "hızlı brülörler" ve "yavaş brülörler" ürettiği söylenir. Bez tipleri "tiroid bezi tipi", "adrenal bezi tipi", "hipofiz tipi" olarak ayrılmıştır ve kadınlar da "yumurtalık tipi" ne ait olabilir.

İlgili metabolik tiplere bağlılık, bireysel yemek tercihlerine ve yağ dağılımına bağlıdır. Bazıları karbonhidrat türleri, bazıları protein türleri ve bazıları karışık türler olarak sınıflandırılır.

Bu diyetle de hızlı kilo kaybı olduğu söyleniyor, özellikle bir yandan birçok yüksek kalorili yiyeceğin tüketilmemesi gerektiği için olabilir. Metabolizmanın gelişmesi kilo kaybı için bir neden değildir. Ayrıca bu diyette bilimsel kanıt eksikliği de var. Ek olarak, "Metabolik Tipleme" dengesi dengeli değildir çünkü bazı "metabolik tipler" meyve gibi sağlıklı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Genotip Diyet

Bu kavram, bazı genlerin hangi yiyeceğin hangi kişiye uygun olduğunu belirlediğini varsayar. Yaklaşık 30 gen varyantı bir tükürük numunesi ile analiz edilir ve sınıflandırma için kullanılır. Maliyetli ve birçok ülkede sigortaların ödemediği araştırmalardır.

Gıda bilimi, bir başkası için daha iyi, bir başkası için daha iyi olan bireysel beslenme kalıpları olduğunu varsayar. Bununla birlikte, uygun gen analizleri ve türetilmiş bireysel diyet hala başlangıç ​​aşamasındadır. Hangi genlerin her bireyin besin kullanımı üzerinde bir etkisi olduğunu hala bilmiyoruz. Bu nedenle, genetik testler sunan ve diyet türlerinde ilgili sınıflandırmaları yapan ticari programlar henüz rüştünü ispatlamamıştır .

Genetik testler hakkında çok sayıda kritik  görüş var: "Müşterilerine kişisel, profesyonel temelli veya doktor destekli bir tavsiye vermeyen, genetik test tedarikçileri, ihmalkar davranıyor: sonuçların sınıflandırılması olmadan, söz konusu kişileri rahatsız ediyor," diyor uzmanlar.

Olumsuz bir enerji dengesi sağlarsanız, diğerleriyle olduğu gibi diyetle kilo verebilirsiniz. Yani, tükettiğinizden daha az yerseniz.

Max Planck Diyeti

Sadece iki hafta süren kilo verme programında ağırlıklı olarak et ve yumurta içeren proteinler, ayrıca menüdeki sebzeler de bulunuyor. Karbonhidratlar muazzam bir şekilde kaydedilir, diyet aynı zamanda az miktarda yağ içerir. Bu yüzden sıkı bir düşük karbonhidrat ve toplam kalorik alımın son derece sınırlı olduğu bir programdır. Ortalama olarak,  sadece 600 kaloriye izin verilir. Siyah çay ve limonlu kahve de bu kavramın merkezinde yer alıyor. Burada da, metabolizma değişen diyet tarafından desteklenmelidir - birkaç yıl sonra bile, tekrar verilen kiloların geri alınmadığı iddia ediliyor.

Kilo kaybı  Max Planck diyetinde işe yarar, çünkü günlük kalori alımı ortalama bazal metabolizma oranının oldukça altındadır. Ciddi beslenme uzmanları bu diyeti tavsiye etmiyor. Son derece tek yönlü bir diyet olarak görülüyor.

Metabolik diyetler hakkında sonuç

Sözde metabolik diyetler çoktur.  Bütün bu programların ortak noktası, bilimsel dayanaktan yoksun olmalarıdır. Burada belirtilen diyetlerle kilo verebilirsiniz. Ben sadece çeşitli diyetleri tanıtmak amacıyla blogumda yer veriyorum. Bu yazılar doktor tavsiyesi yerine geçmez. Ayrıca bir uzmana danışmadan bu tarz diyetlere başlanmasını da prensip olarak uygun bulmuyorum.

Kilo verme programları tek taraflı olmamalı, ancak çeşitli sağlıklı besinler içermelidir. Uzun vadede zayıf kalmak isteyenler diyetlerini ömür boyu uygulayacakları sağlıklı bir beslenme şekline göre düzenlemelidirler.

Konuyla ilgili diğer yazılar:

Şeker Detoksu-3 ve 21 Günlük Şeker Oruçları
Ne zaman Yağ Yakmaya Başlarız ?
Tatilde Yemeği Fazla Kaçırdık, Ne Yapmalı?
Dukan Diyeti' nin Karanlık Yüzü
Karatay Diyeti Nedir?

18 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Teşekkürler canım 👍👏👏🌷🌷🌷😊🤚

  YanıtlaSil
 2. her bedenin istekleri de çalışması da çok farklı kişiye özel diyet olmalı.
  güzel bilgilendirmeydi şekercim

  YanıtlaSil
 3. Kan grubu diyetini daha önce deneyen ancak vahim sonuçlanan bir arkadaşım var . Kulaktan dolma bilgilerle yapıldığı için olsa gerek bu. Yazını özellikle ona yolluyorum canım teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarz diyetler doktor kontrolü altında olmalı bence de :)

   Sil
 4. Bu benim pek beceremediğim bir şey. İlla biryerlerden açık veriyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu tarz detaylı diyetler yapmaktansa, kendimce bana uyan beslenme şeklini uyguluyorum.

   Sil
 5. Bu aralar diyete ihtiyacım var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kış mevsimi bir kaç kilo alabiliyoruz. Bunu minimumda tutmak en önemli konu :)

   Sil
 6. süper bir derleme olmuş Derya Hanım elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim. Sağlıklı günler dilerim :)

   Sil
 7. İnsan kendi vücudunu daha iyi tanır. Bana göre diyette esas nokta vücudunu tanıyıp ona göre beslenme olmalı .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En doğrusu kendimizi tanıyarak beslenme şemamızı belirlememiz :)

   Sil
 8. teşekkürler bilgiler için. maalesef herkes her gördüğünü denemeye çalışıyor ve sağlığından oluyor. sizin yazılarınızı zevkle takip ediyorum gerçek bilgileri ulaştırdığınız için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araştırma yazılarının zamanımı almasının en büyük nedenlerinden biri karşıt fikirleri de okuyup doğru bilgilere ulaşma çabam. Kimseyi yanıltmak istemem. Sonuçta insanların sağlığı söz konusu.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads