Vejetaryenlik Nedir? Veganlık Nedir? Vejetaryenlik ve Veganlık Arasındaki Farklar


Vejeteryanlık kelimesi, sebze  ve -arian ("doğruluğuna ikna olmak") kelimesinden oluşan İngilizce vejeteryan kelimesinin bir çevirisidir. Bu arada, 19. yüzyılın ortalarında  Oxford Sözlüğü'nde bir kelime olarak kabul edildi - 1847'de ise dünyaca kabul gördü. Bu nedenle, ağırlıklı olarak bitkilerin tüketildiği bir beslenme şeklini tarif eder. Bununla birlikte, bazı şekilleri, yumurta ve süt gibi canlı hayvanlardan elde edilen ürünlere de izin verir. Veganlar tamamen hayvansal ürünlerden uzak dururlar. Veganlık ve vejetaryenlik diyetten ziyade ömür boyu devam ettirilebilen beslenme şekilleridir.

vejetaryen-vegan-diyetler


Vejetaryen ve Vegan Beslenme Arasındaki Farklar:

Ovo lakto vejetaryenler en büyük vejetaryenler grubudur. Ovo lakto vejetaryenler et ve balıktan kaçınırlar, ancak yumurta ve süt ürünleri yerler.

Lakto vejetaryenler et, balık ve yumurtadan uzak dururlar, ancak süt ve süt ürünlerini yerler.

Ovo vejetaryenler et, balık, süt ve süt ürünleri yemezler. Yumurtalara izin verilir.

Pescetarlar aynı hayvanların etinden kaçınırlar, ancak balık ve deniz ürünleri yerler. Pescetarians ürünleri, canlı hayvanlar tarafından yenildiği için kesinlikle vejetaryen değildir.

Flexitarianlar istisnai durumlarda sadece et yer. Bu, mümkün olan en yüksek kalitede veya organik çiftliklerden gelmesi şartıyla gerçekleşir.

Veganlar hayvandan gelen tüm ürünleri reddederler. Böylece et, balık veya süt, süt ürünleri, yumurta veya bal gibi hayvansal ürünleri kesinlikle tüketmezler. Bu feragat giyim ve günlük ürünlere kadar  gider. Örneğin, deri veya yün malzemelerden yapılan giysi ve ayakkabılar tabudur.  Hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünleri de reddederler.
Meyveler sadece hasat sırasında zarar görmeyen bitkiler, yani meyveler, fındıklar ve tohumlar ile beslenirler.

Ortak Paydaları: hayvanların acı çekmesini önlemektir

İlginizi Çekebilir: Şeker Detoksu-3 ve 21 Günlük Şeker Orucu

Vejeteryan veya vegan olsun, her ikisi de ortak olarak kendi kişisel yaşam tarzlarının ve diyetlerinin yüksek etik yönüne sahiptir. Hem vejetaryenler hem de veganlar, hayvanların ölümünden kaçınmak ve endüstriyel fabrika çiftçiliğini reddetmek istiyor. Vejetaryen yaşam biçimi - kategorisine bağlı olarak - süt veya yumurta gibi hayvansal ürünlere izin verirken, veganlar kesinlikle vermez. Ayrıca deri ürünlerinden, yün ve baldan veganlar kaçınır. Çünkü veganlar, et, süt, yumurta, yün ve diğer tüm hayvan ürünlerinin üretiminin, hayvanların acı çekmesi ve hayvanların öldürülmesi ile ilişkili olduğu kanaatindedir.


Vejetaryenler ve veganlar besinlerini nereden alıyorlar?

Birçok önemli besin hayvansal kaynaklardan gelir. Bir vejeteryan diyette; kalsiyum, demir, protein ve B12 vitamini günlük ihtiyaçlarını karşılamak  genellikle bir sorun değildir. Veganlar diyetlerini dikkatlice planlamalı ve tahıl, fındık, yağ, bakliyat ve yapraklı sebzelerden gerekli besin maddelerinin alımına özen göstermelidir. Alman Beslenme Derneği (DGE), bitkilerin besin kaynağından alınamayacağından B12 vitamini için önemli bir besin hazırlığı yapmasını tavsiye eder. Ayrıca, vitamin B12 durumunun düzenli olarak izlenmesi önerilir.


Vejetaryen ve Vegan Beslenmenin Faydaları

Vejetaryen beslenme şekli sağlığımıza aşağıdaki yararları sağlayabilir.

Vejetaryenler, sağlıkları üzerinde yararlı etkileri olduğuna inanılan daha fazla fitokimyasal üretmek için bitki bazlı diyeti kullanırlar.
Düşük kalorili, lif bakımından zengin bir diyet vejeteryanlar arasında yaygındır, vücut ağırlığı daha düşüktür.
Vejeteryanlar (iyi bir B12 vitamini kaynağı aldıkları takdirde)  kalp hastalığından ölme riskini azaltır. Bu etki düşük BMI'den bağımsızdır.
Düşük BMI nedeniyle, vejeteryanların yüksek tansiyon yaşamaları daha azdır ve daha az tip 2 diyabet görülür (bitki besinleri yoluyla zengin bir şekilde tedarik edilen muhtemelen potasyum, kalsiyum ve magnezyum) kan basınçları düşüktür.
Vejetaryen bir diyet, insülinin etkinliğini artırabilir ve diyabette daha iyi glisemik kontrole katkıda bulunabilir.
Vejetaryenler daha iyi kan lipid seviyelerine sahiptir (düşük LDL, düşük toplam kolesterol, muhtemelen daha yüksek HDL ("iyi" kolesterol))
Kabızlık riski ve buna bağlı ikincil hastalıklar (örneğin, kolon kanseri, hemoroitler), yüksek lifli bir diyetle azalır.
Vejeteryan bir diyet, yetişkinlerde sağlık sorunlarının önlenmesine katkıda bulunabilir.


Vejetaryen ve Vegan Beslenmenin Zararları

Tabii ki her beslenme şekli, her insana faydalı olacak diye bir kural yoktur. Nitekim, vejetaryen ve vegan beslenme şekillerinin de bazı yan etkileri olabilir.
Çiğ yiyecek ve fruktan
Çiğ yiyecekler ve meyveli diyetler enerji, protein ve bazı mineral ve vitaminlerde açıklara neden olabilir ve bu nedenle bebekler, küçük çocuklar ve çocuklar için uygun değildir.
Çiğ et ve çiğ balıklar genellikle pişirme işleminde tahrip olan hastalık yapan mikropların taşıyıcılarıdır. Çiğ hayvansal gıdalar tüketen çiğ yiyiciler, bu hastalığı geliştirme riskini arttırır. (Bazı çiğ et tüketen vejetaryenler için geçerlidir)
Vejetaryenler, kendi meyve ve sebzelerini üretirken yapılan hatalar ve mikropların filizlenmesiyle patojenik E.coli ve Salmonella'yı yeme riski altındadır.
Özellikle, çiğ gıda ve fruktan (aynı zamanda klasik vejeteryanlar), gıdanın büyük bir bölümünü doğal olarak tüketir ve bu nedenle gıda alerjilerinin patlamasını tehlikeye atar. Özellikle risk altında olan, çoğunlukla çapraz alerjiye meyilli olan polen alerjisi hastalarıdır. Daha önceki bir ısıl işlem (örneğin pişirme yoluyla) birçok alerjenin etkisiz kalmasına neden olur, bunun üzerine karşılık gelen gıdalar genellikle tolere edilir.
Veganlar düşük protein alımına sahip olabilir. Bu nedenle, temel besin maddelerinin eksik beslenmesini önlemek için, diyet içindeki büyük miktarda baklagiller (özellikle soya fasulyesi, fındık, diğer tohum meyveler) dikkate alınmalıdır. Ayrıca veganlar (ovo) lakto vejeteryanlar gibi osteoporozu önlemek için yeterli kalsiyum, D vitamini, K vitamini, potasyum ve magnezyum alımına dikkat etmelidir.
Vejetaryen diyette mineral, eser element ve vitamin temini açısından dezavantajlar vardır. Bu nedenle uygun, çeşitli yiyecek seçimine dikkat edilmesi gerekir ve  belki bir takviye gerekli olur.


Sonuç

Beslenme açısından bakıldığında, ovo-lakto-sebze ve lakto-vejetabil (ve daha az bir ölçüde vegan) diyetinin kalıcı bir diyet olarak önerilmesi ve obezite ve hipertansiyonun profilaksisi için önerilmesi gerekir. Özel durumlarda , vejetaryen bir diyet kural olarak korunabilir.

Bununla birlikte, bir önkoşul, gıdaların besin değeri, dikkatli bir besin seçimi ve kombinasyonu ve muhtemelen uygun besinlerin, örneğin vitaminlerin ve besinlerin diyet ile birlikte uygun besinlerin kullanımı ile ilgili iyi ve çok iyi düzeyde bir bilgi düzeyine sahip olmasıdır.Ancak bu şekilde Mineral kaybını önlemek mümkün olur.
Sıklıkla kullanılan soya ve gluten gibi ürünlere haşimoto ve hipotiroit problemi olan hastalarla, bu gıdaları tüketmemesi gerekenler dikkat etmelidir.

Tıp insanları tarafından sağlıklı bir yaşam tarzı için(spor, az miktarda alkol veya nikotin içermeyen) ile bol miktarda kepekli tahıl, (DGE'nin 10 kuralına göre) yüksek meyve ve sebze tüketimi ile; ılımlı miktarda et ve yağ tüketimi de, sağlık nedenlerinden dolayı tavsiye edilir.

Vegan Spagetti Tarifi


vegan spagetti


Malzemeler

2 limon
1 salatalık
 turp
10 yemek kaşığı zeytinyağı
1 demet frenk soğanı (veya taze soğan)
500 g spagetti
2 önceden pişirilmiş mısır koçanı
1 arpacık soğan
400 g dondurulmuş bezelye
2 yemek kaşığı Tahin
4 yemek kaşığı susam
4 yemek kaşığı ay çekirdeği
tuz
Tercihen değirmende çekilmiş karabiber

Hazırlanışı

3 yemek kaşığı limon suyunu sıkın. Salatalık ve turpları ince kıyın. Limon suyu ve 8 çorba kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle karıştırın. Frenk soğanını 4 cm'lik parçalar halinde kesin.
Spagettiyi tuzlu suda pişirin ve süzün.

Bunu yaparken, bir tencereye 1 çorba kaşığı zeytinyağı ısıtın ve mısırı ekleyip 8 dakika kadar kızartın.

Bu arada, arpacık soğanını soyun ve ince bir şekilde doğrayın. Kalan zeytinyağını (1 yemek kaşığı) bir tencerede ısıtın ve arpacık suyunu sote edin. Bezelye ve 100 ml su ekleyin, kaynatın ve 5 dakika kaynamaya bırakın. 2 yemek kaşığı limon suyunu sıkın, Tahin ile bezelye ekleyin ve ince püre haline getirin. Tuz ve karabiber ekleyin. 4 limon dilimi kesin.

Salatalık salsa, mısır, bezelye püresi, frenk soğanı ve limon dilimleri ile spagetti sosunu hazırlayın. Susam ve ayçekirdeği serpin ve servis yapın. Afiyet olsun :)

Kaynak: rewe.de/vejetaryen beslenme, Alman beslenme birliği (ernaehrung.de)

23 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. 2 farklı kavram çok güzel anlatılmış
  Kalemine sağlık editör

  YanıtlaSil
 2. Çok bilgilendirici ve önemli bir yazı olmuş, eline sağlık.
  Ben süt, süt ürünleri yiyorum hatta çok bitkin olunca tavuk yediğim de oldu istisna olarak hani hastalanınca filan...aslında sütlerin ineklerden nasıl alındığı, onlara yapılan kötü muamele videoları, (PETA'nın özellikle), yavrularının ağızlarına bir takım şeyler bağlayıp annelerinden süt içmelerini önlediklerini okuyunca (videosuna bakmaya dayanamadım) yoğurt, süt de almayayım diyorum ama yapamıyorum zaten kötü beslenen biriyim, yemek yapma tembeliyim:( börek, poğaça, sütlaç gibi şeyleri seviyorum ve sütsüz olmuyor:( üstelik kemik erimem için protein alamadığım için süt, yoğurt, yumurta almam şart. Sonunda şuna karar verdim bu dünyanın sistemi baştan yanlış!!!! Adaletsiz...hayvanlar için de, onları yemek istemeyen insanlar için de...yesen bir türlü, yemesen bir türlü:( kıyamet kopsun da kurtulalım diyorum yeminle:( sahi kaz tüyü, vs. gibi şeyleri de asla almıyorum en azından o konuda vicdanım rahat ayakkabılarda da bez ayakkabı veya lastik (spor) tercih ediyorum yaz- kış ...
  Keşke et yemeyenler için özel bir takım gıdalar üretilse ya da kök hücreden et...sonuçta millet lahmacun yerken kokusu bile insanın canını çekiyor:( zor yani çünkü anadan vejeteryan doğadık...:)))
  Tekrar çok teşekkürler...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm yazdıklarınıza katılıyorum. Ben de et pek tüketmem ama dniz ürünü, yumurta, pernir yerim. Veganlar in yaptığına sonuna kadar saygılıyım keşke hepimiz yapabilsek.

   Sil
 3. Harika bir yazı olmuş.Ne kadar bilgi dolu.Bilmediklerimide öğrenmiş oldum..

  YanıtlaSil
 4. Gayet güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Ben genel olarak proteini pek sevmem. Hatta bir ara sütü bile iyice boşlamıştım. (taze sütü kaynatırken çıkan kokusu beni rahatsız eder mesela) ama kan değerlerim gümleyince yeniden başladım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben süt içemiyorum badem veya hindistan cevizi ancak. Ama yogurt peynir yumurt yiyorum.

   Sil
 5. Bu vegan işleri beni bozar. Sağlıklı beslenmek güzel tabiki ama hayvansal protein şart şart

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toplu üretimi körüklemeyecek kadar israfa kaçmadan sadece sağlığımıza yetecek kadar tüketsek yeter sanırım.

   Sil
 6. çok bilgilendirici bir yazı olmuş.. et yemesem çok dert değil ama yumurta ve peynire karşı koyamayacağım bir de deniz ürünleri var tabi..

  YanıtlaSil
 7. Bir çok ayrıntıyı bilmiyormuşum Derya. İnanılmaz faydalı bir yazı olmuş, ellerine sağlık canımcım

  YanıtlaSil
 8. çok bilgilendirici bir yazı olmuş canım. Veganlık da vejetaryenlik de bana o kadar uzak ki :==

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşırı israfla tüketilmediği sürece et tüketilmesine karşı değilim canım.

   Sil
 9. Detaylı bilgi vermişsin teşekkürler canım, veganlık degil de vejetaryenlik yakın geliyor bana

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lacto vejetaryenle pescetar arası benim de 😊

   Sil
 10. Vejetaryen ve Vegan Beslenme Arasındaki Farkları açıklayıcı bir şekilde bize aktardığın için teşekkürler Deryacığım. Ellerine sağlık. Asla Vejeteryan olamayanlardanım :)

  YanıtlaSil
 11. Çok farklı bir makarna tarifi olmuş.Denemeyi düşünüyorum :)

  YanıtlaSil
 12. Beğenmene çok sevindim canım 😍

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads