Doğru Güneşlenmek İçin 9 İpucu: Nelere Dikkat Edilmeli, Nelerden Kaçınılmalı?İster kumsalda, ister açık havuzda, ister dağlarda, güneşlenirken dikkate alınması gereken pek çok şey vardır. Güneşin sıcaklığını seviyoruz, hafif bronzlaşmış bir ciltle kendimizi daha rahat hissediyoruz ve güçlü bir bağışıklık sistemi için önemli olan D vitaminine ihtiyacımız var. Ancak güneşlenirken dikkatli olunması tavsiye edilir. Güneşten korunmanın bizi cilt kanserinden ve erken yaşlanmadan korumak için önemli olduğu uzun zamandır biliniyor olsa da, bilmediğiniz bazı detaylar var. 

Önemli Not: Tüm ipuçları ve tavsiyeler yetişkinler için geçerlidir. Küçük çocuklar ve bebekler doğrudan güneşten korunmalı ve mümkünse sadece gölgede tutulmalıdır. Çocuklar genellikle çok hassas ciltlere sahip olduklarından, yüksek SPF'li kremler sürmeli, şapka ve havadar giysilerle sınırlı bir süre doğrudan güneş altında kalmalıdırlar.

1. Güneşlenmeden önce: Kişiye özel cilt analizi

Öncelikle güneşe karşı ne kadar hassas olduğumuzu analiz etmeliyiz. Bir dermatoloğa gitmek faydalı olabilir ancak bazı soruları kendimiz de cevaplayabiliriz.


🌞Açık veya kırmızımsı saçlarım mı var?

🌞Çok fazla doğum lekem var mı?

🌞Açık tenli miyim?

🌞Çok yavaş mı bronzlaşıyorum?

🌞Kolayca güneş yanığına eğilimli miyim?

Bu soruların tümüne veya çoğuna cevabınız evet ise bu, cildin güneşe karşı çok hassas olduğunu gösterir. Güneş kremi olmadan kendini koruma süresi 10 dakikanın biraz altındadır. Diğer cilt tipleri daha koyu saçlara ve zeytin rengi ten tonuna sahiptir. Bu özelliklere sahip kişilerin hassasiyeti daha az olsa da güneş ışınlarından korunmaları ve güneşten korunma konusunu ciddiye almaları yine de önemlidir.


2. Doğru güneş koruması

Doğru güneş koruma faktörü cilt tipine bağlıdır. Açık tenlilerin her zaman 50 güneş koruması kullanması gerekirken, koyu tenlilerin de daha düşük SPF'li güneş koruması kullanması gerekir. Genel olarak daha yüksek bir güneş koruma faktörü, daha fazla güneş koruması ve cilt kanserine ve cilt yaşlanmasına karşı koruma sağlar. Şüpheniz varsa daima yüksek bir güneş koruma faktörü seçin. Korumalı güneşlenme süresi şu formül kullanılarak hesaplanabilir: Açık tenli ciltlerin kendini koruma süresi 10 dakikadır. SPF 30'u seçersek sonuç şu olur: 10 * 30 = 300 dakika güneşlenme süresi. Ancak bu süreyi tam olarak değerlendirmemeniz ve yine de önemli ipuçlarını takip etmeniz önerilir. Kremlere rağmen cilt UV ışınlarıyla temas eder ve güneş yanığı olmasa bile güneşten zarar görebilir.


3. Doğru miktarda güneş koruması

Güvenli güneşlenme için doğru miktar çok önemlidir ve çoğu zaman hafife alınır. Vücut için 4 yemek kaşığı kadar krem gereklidir. (Tabii bu kişinin boy ve kilosuna göre değişebilir) Kremi eşit ve kalın bir şekilde uyguladığınızdan emin olun. Yüz için avuç içi  kadar bir  miktar doğrudur. Sıvı güneş losyonu için her 4 parmağınıza birer tutam uygulayın.4. Güneş koruyucunun raf ömrüne dikkat edin

Bir yaz günü için kremi bir kez uygulamak genellikle yeterli değildir. Giysi, kum, ter ve su uygulanan güneş korumasını azaltabilir. Su geçirmez ürünlerde de bu durum dikkate alınmalıdır. Dikkat: Tekrar uygulamak güneşte geçirilen süreyi uzatmaz, sadece korumayı sürdürür. Güneş koruyucunun genel raf ömrünün de dikkate alınması gerekir. Geçen yılın ürünlerini kullanmayı bırakıp, güneş koruyucunun asla doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığından, kum ve kirden korunduğundan emin olmak daha iyidir.

5. Giyim ve Aksesuarlar: Güneşlenirken koruma ve stil

Yüzümüz ve başımız özellikle hassastır. Büyük güneş gözlükleri gözlerimizi ve hassas göz çevremizi korur. Yaz günlerinde baş koruması olarak şapka veya atkı kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Havadar giysiler güneşe duyarlı bölgeleri koruyabilir ancak yine de bazı UV ışınlarının geçmesine izin verir.


6. Güneşlenmek için günün doğru zamanı

Güneş öğle vakti saat 11.00 ile 13.30 arasında en yüksek seviyededir. Yılın bu zamanında özellikle plajda veya havuzda özellikle yoğundur. Su ışınları yansıtır. Bu zamanda öğle uykusuna yatmak ve ne pahasına olursa olsun güneşten kaçınmak daha iyidir.


7. Gölge bronzluğu

Sıcak günlerde gölgede kalmak en iyisidir. UV ışınlarının yaklaşık %50'si hala geçer ve biz gölgede de bronzlaşmaya devam ederiz. Ancak gölgede bile güneş kremi sürmeliyiz. Aynı şekilde bulutlu havalarda da güneş ışınlarının %90'a varan oranı bize ulaşır.


8. Saçlar için güneş koruması

Saç derisi özellikle hassastır, bu nedenle kendinizi korumak için en iyisi şapka veya atkı kullanmaktır. Güneşlenmeyi daha güvenli hale getirmek için saçlara özel güneş kremleri de bulunmaktadır.


9. Güneşlendikten sonra nemlendirici

Tüm bu ipuçlarını takip ederseniz yavaş ve sağlıklı bir şekilde bronzlaşabilirsiniz. Bronzluğunuzu korumak için güneşlenmeden önce hafif bir peeling yapabilirsiniz. Daha sonra cilde bol miktarda nem sağlayın. Bu arada: Cildin içeriden de çok fazla neme ihtiyacı vardır. Yani yeterince su içmek cildimizi de etkiliyor.Güneşlenmeyle ilgili sık sorulan sorular ve yanıtları

Güneşlenirken cildiniz kahverengiye dönerken nelere dikkat etmelisiniz?

Güneşten korunmak için en önemli ipuçlarını mutlaka takip edin. Bu nedenle öğle güneşinden kaçının, başınızı örtün, doğrudan güneşte kısa süre kalın ve yeterli miktarda güneş koruyucu uygulayın. Güzel ve sağlıklı bir bronzluk için güneşlenmeden önce cildinize nazikçe peeling yapmanızı öneririz. Güneşlendikten sonra cilde kaliteli bir nemlendirici sağlamalıyız.


Cildimi güneşten nasıl korurum?

Gölgede kalın

Başlık takın

Havadar kıyafetler giyin

Güneş koruyucu uygulayın

Güneşte ne kadar kalabilirim?

Farklı cilt tipleri vardır. Cilt tipine göre cildin kendi koruma süresi hesaplanır. Başka bir deyişle güneş koruması olmadan aslında güneşte ne kadar kalabiliriz? (Bu elbette asla tavsiye edilmez). Açık tenli kişilerde süre sadece 10 dakikadır. Bu süre uygulanan güneş koruma faktörü ile çarpılır. 10 dakika kendini koruma süresi x SPF 50 = 500 dakika güneşlenme süresi. Ancak bu süre hiçbir şekilde kullanılmamalıdır ve çok kaba bir değerdir. Güneşten korunmayı sağlamak için mutlaka krem ​​sürmelisiniz. Su, ter ve sürtünme güneş korumasını azaltır. Genel olarak açık tenlilerin daha dikkatli olması gerekir.


Özellikle güneşlenmiyorsam da, güneş kremine ihtiyacım var mı?

Evet. Hassas olmayan cilt tiplerine sahip olanlar bile cildi korumak için güneş koruyucu uygulamalıdır. Cilt kanseri ve erken cilt yaşlanması aşırı güneşlenmenin sonucu olabilir. Görünür güneş yanığı olmasa bile güneş hasarı meydana gelebilir.


Açık tenli olsanız bile nasıl güneşlenebilirsiniz?

🌞Kısa güneşlenme zamanına dikkat edin

🌞Baş koruması takın

🌞Öğle sıcağında doğrudan güneş ışığında kalmayın

🌞Hafif giysiler cildi koruyabilir


Bu konular da ilginizi çekebilir:

Yazın Serin Tutan Yiyecek ve İçecekler

Yaz Sıcaklarına Uygun Hafif Yemekler

Tüm Cilt Tipleri İçin Yaz Bakım Önerileri

En Sağlıklı 4 Yaz İçeceği

Yaz Aylarında Kilo Vermek

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Cildimiz özellikle yaz aylarında daha bir ihtimam istiyor. Yazdıkların çok doğru Deryacığım. Çok teşekkürler :))

    YanıtlaSil
  2. Bronz teni severim ben. Şansıma güzel bronzlaşırım. Genelde nisan gibi tarlada ya da gidebilmişsem deniz kıyısında güneşlenirim ama yazın yüzme dışında asla güneşte yatmam. Malesef yaşla birlikte biraz güneş lekelerim başladı

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads