Tüm Cilt Tipleri İçin Yaz Bakımı Önerileri

 


Tüm Cilt Tipleri İçin Yaz Bakımı Önerileri

Yaz mevsimi herkesin yaşamında birtakım değişiklikleri de beraberinde getirir. Özellikle cildin yapısında ortaya çıkan değişim mevsimin etkileri arasında yer alır. Cildimiz yazın aşırı sıcaklarından etkilenebilirken güneşin de tenimiz üzerinde olumsuz etkileri vardır. Tüm Cilt Tipleri İçin Yaz Bakımı Önerileri bu sebeple ihtiyaç duyulan konu başlıkları arasında yer alır.Kışın soğuk ve rüzgârın etkisi ile kuruyup matlaşan cildimiz için gerekli olan bakım önerileri yazın sıcakları söz konusu olduğunda da geçerlidir. Yazın ışıltılı ve bakımlı bir cilde sahip olmak isteyenlerin bazı bakım uygulamalarını yapması gerekir. Bu sayede nefes alan ve canlı bir cilde sahip olmak kolaylaşır.

Sağlıklı bir yaşamın sırrı bol su içmekte saklı olurken su aynı zamanda cildimiz için de yararlıdır. Özellikle yaz aylarında sıvı gıdaların yanı sıra bol su tüketimi daha da önemli hale gelir. Yazın vücudun su kaybı normalden fazla olur. Bu sebeple de daha fazla su tüketimi vücudun ihtiyaçları arasında yer alır.Cildimizin yaz aylarında ihtiyaç duyacağı en önemli konulardan biri de yeterli miktarda nemli olmasıdır. Nem, cildi her türlü zararlı etkilerden korur. Rüzgâr, güneş gibi çevresel koşulların zararlı etkileri nemli bir cilt sayesinde en aza indirilebilir.

Her cilt tipi için farklı özelliklere sahip ürünler kullanılması gerekli olabilir. Bu konuda işin uzmanlarından danışmanlık alınması ise doğru ürünün tercih edilmesinde yardımcı bir unsurdur. Kuru cilt tipleri, yağlı cilt tipleri ya da bölgesel yağlı cilt tipleri için kullanılacak ürün özellikleri birbirinden farklı olur.Yağlı cilt tipleri için uygun güneş kremleri ile cildin günlük nem dengesi korunabilir. Yağlı ciltlerin bakım konusunda biraz daha özenli olması gerekir ve sabah akşam olmak üzere 2 aşamalı bir cilt temizliğine gerek duyulur.

Toniklerden temizleme konusunda yardım alınması uygun olurken gözenek temizliğine de dikkat edilmelidir. Sıcak su cildi kurutan yapısı ile uzak durulması gerekenler arasında yer alır. Bu nedenle cilt temizliği ılık su ile yapılmalıdır. Cildin düzenli olarak nemlendirilmesi ise uygun ürünlerin kullanılması ile mümkün olur.Kuru ciltler açısından da ılık su ile temizlemek ilk aşama olmalıdır. Su bazlı kremlerin ya da losyonların kullanılması, cilde masaj yapılması bu cilt tipleri açısından önemlidir. Ayrıca kuru ciltler için üretilmiş nemlendiricilerin tercih edilmesi daha sağlıklı sonuçlar elde edebilmek açısından önerilir.

Kuru ciltlerin daha fazla kurumaması için alkol, sabun ve parfüm içermeyen ürünlerin kullanılması gerekir. Bu sayede ciltte pul pul dökülme, pürüz, ince çizgi oluşumları ya da çatlaklardan uzak durulması söz konusu olur. Sağlıklı ve dengeli beslenme tüm cilt tipleri açısından önemlidir ve bu nedenle de beslenme konusu üzerinde de titizlikle durulması gerekir.Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte cildimizin daha özenli bir bakıma ihtiyacı olur. Sıcakların cildi kurutması, açık alanda güneşin ışınlarına daha fazla maruz kalmak ve rüzgâr gibi etmenler nedeni ile cildin kuruması ve nem dengesinin bozulması mümkün olur. Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Bu nedenle merak edilenler arasında yer alır.

Yaz aylarında cildi kuru olanlar ile yağlı bir yapıya sahip olanların kullanacağı ürünler arasında bazı farkların olması kaçınılmazdır. Her cilt tipine uygun doğal ve kozmetik ürünler uzmanlar tarafından kullanıcılara önerilir.Bunun yanı sıra doğal içerikli ürünler sayesinde cilde bakım yapılması da mümkün olur. Bu ürünler bitkisel kökenli olabilirken evlerimizde kolaylıkla bulacağımız malzemeler aracılığı ile de cildin doğal yapısı korunabilir.

Öncelikli olarak yazın bol su tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra cildin nem dengesi de korunmalıdır. Güneşe çıkarken cilt tipine uygun koruyucu kremler tercih edilmeli ve zararlı ultraviyole ışınlarından bu yolla cildin korunması sağlanmalıdır.

Cilde yapılacak peeling ile tenin ölü hücrelerden arındırılması leke ve sivilcelerin de azaltılması mümkün olur. Peeling kozmetik ürünler arasından seçilebileceği gibi kahve telvesi ile doğal yollardan da yapılabilir.Yazın her cilt tipinin güneşin zararlı etkilerinden korunabilmesi için güneş gözlüğü ve şapka takılması da gerekir. Bu sayede zararlı ışınlardan kaçınmak kolaylaşır. Aloe Vera bitkisi doğada bulunan ve jel yapısı ile ciltte yenilemeye yol açan bir üründür.

Aloe Vera onarıcı özelliğe sahip bir bitkisel çözümdür ve bu bitkinin jeli; ciltte yanık yaralarını iyileştirme, nemlendirme etkisi ile dikkat çeker. Yazın arındırıcı bir etki için taneli peelinglerin yanı sıra kimyasal peelingler de işe yarar sonuçlar verir.

İpek yüz keseleri ile cildin arındırılarak temizlenmesi ve ölü hücrelerin ciltten uzaklaştırılması sağlıklı bir görüntü için gereklidir. Ayrıca yüze masaj uygulaması yapılarak kan dolaşımının hızlanması sağlanabilir ve detoks etkili ürünler sayesinde vücuttaki şişliklerden kurtulmak mümkün olur.Her cilt tipi için yaz aylarında sağlıklı bir görüntü elde etmenin yolu doğru beslenmedir. Sağlıklı beslenme için yeterli ve dengeli miktarlarda yaz meyve ve sebzeleri tüketilmelidir. Kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak karbonhidrat ağırlıklı beslenmemek hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı için gereklidir.

Yaz aylarında özellikle tüketilmesi gereken meyveler arasında karpuz, kavun, üzüm, şeftali yer alırken sebze türleri de taze fasulye, kapya biberi, domates, salatalık, biber, enginar gibi çok çeşitlidir. Yazın cilt bakımı ile ilgili olarak yapılabileceklerden biri de yoğun makyaj uygulamalarından kaçınmak olmalıdır.Yaz Aylarında Hangi Ürünlerden Kaçınmalıyız?

Yaz Aylarında Hangi Ürünlerden Kaçınmalıyız? Konusu da merak edilenlerden biridir. Yazın denizin tuzlu suyunun yanı sıra havuzların klor içeren yapısı nedeni ile de cildimiz etkilenir. Cilt bakımı yapacağımız zaman derin peeling uygulamalarının yanı sıra cilt soyma işlemleri de bu aylarda daha az yapılmalıdır.

Bu tür uygulamalar cildin kolay bir şekilde enfeksiyon kapmasına yol açar. Ayrıca ciltte lekelenme ortaya çıkabileceği için bu tür işlemler sonbahar ve kış aylarında daha konforlu bir biçimde yapılabilir. Güneş ciltteki çizgilerin ve kırışıklıkların derinleşmesine etki eden bir güçtür.

Bu nedenle güneşin zararlı etkilerine karşı yeterli miktarda nemlendirici kullanmak gerekir. Yazın cildin gözeneklerinin hava alabilmesi önemlidir. Bu nedenle gözenekleri tıkayabilecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. Özellikle yağlı ürünler istenmeyen sonuçlar verebilir.

Parfümlerin doğrudan cilde sıkılması da cilt lekelerine yol açar. Bu nedenle parfüm, deodorant gibi ürün kullanımlarına dikkat edilmesi gerekir. Yaz aylarında etkili bir cilt bakımı yapılmak istendiğinde temizleme tonikleri su bazlı ürünler arasından seçilmelidir.Yaz Aylarında Kullanılmaması Gerekenler

Yaz Aylarında Kullanılmaması Gerekenler listesi oldukça uzundur. Bununla birlikte en temel kurallara riayet edilmesi sağlıklı bir cilt yapısına sahip olabilmek açısından yeterlidir.

·         Su bazlı ürünler kullanılmalı yağ içerikli ürünlerden uzak durulmalı

·         Yağlı cilt ürünlerinden gözenekleri tıkaması nedeni ile kullanılmamalı

·         Bakım yapılırken maske kullanılacaksa su bazlı maskeler tercih edilmeli

·         Nemlendirici tercihi yapılırken mutlaka cilt tipine uygun ürünler kullanılmalı

·         Parfümlü ürünlerden mümkün olduğunca uzak durulmalı ve cilde temasından kaçınılmalı

·         Güneş ışığına maruz kalınacağı zaman makyajlı bir ciltle çıkılmamalı

·         Yüzün açık bölgeleri direkt olarak güneşle korumasız bir şekilde temas etmemeli


BBu konular da ilginizi çekebilir:

YYüz ve Vücut İçin En Etkili Güneşten Korunma Yöntemleri

Cildinizi Yenilemeye Yardımcı 4 Besin

 

 

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Şahane bilgiler… Kaleminize sağlık… Sevgiler….

    YanıtlaSil
  2. Bol su içmeyi hep unutuyorum.Bu yazı da benim için hatırlatıcı olsun :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads