Ara Verdikten Sonra Tekrar Egzersize BaşlamakUzun bir aradan sonra spor: Böylece tekrar forma girersiniz


Dün spor salonunda veya koşu parkurunda kalıcı misafirdiniz, şimdi bir sakatlık araya girdi ve spor tutkusu şimdilik sona erdi. Hamilelik veya işteki stresli bir dönem de egzersizde bir molaya neden olabilir. Ya da geçirilen farklı bir hastalık sizi buna mecbur bırakabilir. Uzun bir aradan sonra spora dönüşün nasıl başarılı olacağını bugünkü yazımda anlatacağım..

Uzun bir aradan sonra spor


Uzun bir aradan sonra spor yaparken ilk yapılacak şey kas yapmaktır.
Antrenmana birkaç ay ara verdiniz. Uzun bir aradan sonra her şeye yeniden başlamanız gerektiği anlamına gelmez. Geçmişte spor yaparak yakaladığınız fitlik bu kadar çabuk kaybolmayacak. 
Genel bir kural olarak, kondisyonunuzun başladığı andan iki kat daha hızlı düştüğünü unutmayın. İki yıl boyunca sürekli antrenman yaptıysanız, formunuzu kaybetmeniz yaklaşık bir yıl alacaktır. Ne yazık ki, kaslar için bu durum farklı. Kullanılmadığı takdirde yaklaşık bir hafta sonra vücut kaslardaki suyu parçalamaya ve bağlı kas proteinlerini metabolize etmeye başlar.  Bunun nedeni, yiyeceklerden yetersiz enerji alımı olduğunda bile depoların kullanılabilir olmasını sağlayan evrimdir. Kaslar yalnızca düzenli olarak antrenman yaparsanız inşa edilir. Genel enerji ihtiyacınızı artırdıkları için, bu kısımları kullanmayı bıraktığınızda vücut onlardan çok kolay bir şekilde kurtulur. Uzun bir aradan sonra tekrar egzersiz yapmaya başlarsanız, özellikle kas geliştirmeyi teşvik etmeniz önerilir. 

Evde Spor Yapmak İçin Gerekenler ve Öneriler yazımız size yardımcı olabilir.
Yeniden bir egzersiz rutini oluşturmak

Bir çok kişi için spor aktivitesi, günlük hayatın stresi içinde kaybolup gidiyor. Bu nedenle uzun bir aradan sonra egzersize başlamanız, antrenmanınız için uygun özgürlüğü yaratmanız açısından önemlidir. Aileniz büyüdüğü için artık her gün antrenman yapamıyorsanız, yine de haftada iki veya üç sabit gün spor yaptığınızdan emin olmalısınız. 
Sporda uzun bir aradan sonra motivasyonu yeniden kazanmak genellikle zordur. Artık eskisi kadar formda olmadığınızı fark ediyorsunuz ve her şeyin mantıklı olup olmadığından şüphe ediyorsunuz. Çeşitlilik can sıkıntısını önlemeye yardımcı olur. Pazartesi günleri kuvvet antrenmanı yapın, Çarşamba günleri Pilates veya yoga yapın ve Cuma günleri işten sonra koşun. 

Haftalık Spor Programı Oluşturma makalemizden bu konuda faydalanabilirsiniz.

Meslektaşlar, ortaklar veya arkadaşlar ile yapılan anlaşmalar, eğitim seanslarını gerçekten birlikte yapmanız için sizi motive eder. Böylece sporda uzun bir aradan sonra tekrar bir rutin geliştirmiş olursunuz. Ayrıca beslenmenize de dikkat ederseniz daha hızlı forma girersiniz. Uzun bir aradan sonra spora başlamak, antrenmansız geçen bir veya iki fazla kilodan kurtulmak için ideal bir zamandır. 

Egzersiz yoğunluğunuzu yavaşça artırın

Kendinizi uygulamanızdaki eski eğitim verilerine özlemle bakarken mi yakaladınız? Uzun bir aradan sonra spora dönerken en önemli şey sabırdır. Vücudunuz tekrar düzenli egzersize alışmak zorunda. Yavaşça başlayın ve çok yoğun antrenman temposundan kaçının. 
Ayrıca yorucu bir antrenmandan sonra bir gün ara vermelisiniz. Birkaç gün sonra antrenmanlarınızı arttırabilir ve adım adım eski formunuza geri dönebilirsiniz. Spor bilimcileri, antrenmanınızı bir seferde %10'dan fazla artırmamanızı tavsiye ediyor. Daha önce bir saat boyunca koştuysanız, vücudunuzu aşırı yormamak için önce 15 dakika ile başlayın. Uzun bir aradan sonra spora geri döndüğünüzde, koşu ve yürüyüş arasında geçiş yapmak veya suda hafif tempolu koşu ile başlamak mantıklı olabilir. Sadece durumunuza odaklanmadığınızdan, aynı zamanda güç ve koordinasyonla da ilgilendiğinizden emin olun.


 

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. şu ara tam da bu moddayım Deryacım. Ama işin kötüsü şu ara ne spora gidebiliyorum ne de planladığım işlere yetişebiliyorum:)) zaman mı hızlandı ben mi yaşlandım bilemiyorum

    YanıtlaSil
  2. Bu sıra egzersizi terapi görüyorum. Başka işleri bırakıp günlük rutinimi tamamlıyorum mutlaka. Umarım bıarkmam

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads