Varoluş Korkusu Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar ve Ona Karşı Ne Yapılabilir?


 

Varoluş korkusu nedir, nasıl ortaya çıkar ve ona karşı ne yapılabilir?


Her birimiz bunu daha önce deneyimlemiş olabiliriz - aniden içimize varoluşsal korku yayılır. Bu korku hayatımıza çeşitli formlarda girer:

 Başarısızlık korkusu - işte veya özel hayatınızda. 

Günlük ihtiyaçları karşılamak için yeterli paraya sahip olamama korkusu.

 İşi kaybetme veya işin gereklerini karşılayamama korkusu. 

İstihdamın güvenli zeminini terk etme ve serbest mesleğe adım atma ve böylece hayalinizin peşinden gitme korkusu. 

Okul, üniversite ya da eğitim yapamama ve ardından mesleki yeterlilikten mahrum kalma korkusu da varoluşsal korkunun bir ifadesi olabilir. 

Diğerleri için, evliliğin devam etmesi konusunda endişelenmek varoluşsal bir korku nedenidir, çünkü boşanma önemli mali kayıplar anlamına gelebilir.


Varoluş korkusu – bir enerji vampiri

Varoluş korkusunun pek çok yüzü var ama hepsinin ortak bir yanı var: yavaşlatıyorlar, engelliyorlar, felç ediyorlar. Korku nadiren iyi bir danışmandır, çünkü korku sınırsızdır. Korku, durumla net, rasyonel ve çözüm odaklı yüzleşmeyi engeller. Ama her şeyden önce, korku çok fazla enerji çalar. Gitmek istediğiniz yeni yol için acilen ihtiyaç duyulan enerjilerdir bunlar. Korku Prensibi

Varoluşsal korku, tüm korkular gibi çalışır: Hayatınıza arkadan gizlice girmesi veya aniden büyük bir patlama ile ortaya çıkması fark etmez, sizi sımsıkı tutar. Korku, beyinde bulunan amigdaladan kaynaklanır. Belirli uyaranlara tepki veren bir tür dahili alarm sistemi gibi düşünebilirsiniz. Bu alarm sistemi hayatımız boyunca eğitilir ve bir şeyden ne kadar çok korkarsak, amigdala o kadar hassas tepki verir. İnsanlığın erken tarihinde bu mantıklıydı, çünkü hayatımızı kurtaran bir mekanizmaydı ve elbette korku, tıpkı alarm sistemlerinin faydalı olabildiği gibi, her şeyden önce faydalı bir duygudur. Korku bizi tehlikeye karşı uyarır.


Varolma korkusu bizi varlığımıza yönelik bir tehlikeye karşı uyarır, peki varoluş gerçekten tehlikede midir?

Gelecek korkusu 

Ama sorun şu ki artık mağaralarda yaşamıyoruz ve yaşamlarımız sürekli tehdit altında değil. Başka bir deyişle: varoluşsal korku, orijinal anlamda olduğu gibi artık kişinin tüm varlığına yönelik ciddi bir tehditle ilişkilendirilmez, daha çok malları veya sevdiklerini kaybetme korkusuyla ilgilidir. Bunun farkına varırsanız, hızla kendinize tam olarak neden korktuğunuzu ve bu korkunun daha yakından incelendiğinde ne kadar gerçekçi olduğunu sorma noktasına gelirsiniz.


Varoluşsal korku argümanlarını inceleyin

Bekar bir anne örneğini ele alalım. Çocuklarını doyuramamaktan, masraflarını karşılayamamaktan ve faturalarını ödeyememekten korkuyor. İş bulmak tabii önemli ancak bundan önce toplumda yardım alabileceği kuruluş ve merciler olduğunu bilmesi ve bunlara başvurması gerekir. Tabii bürokrasi ile uğraşmak özellikle de ülkemizde hiç kolay değil ama imkansız da değil. Sakin bir kafa ve kararlılıkla herşey halledilebilir.


Ama bunu biliyorsak neden hala korkuyoruz?

Oldukça basit: filmler kafamızın içinde dolaşıyor ve bunlar insanın sinemada görmekten hoşlandığı iyi filmler değil, korkutucu filmler. Korkunç olanı en göz kamaştırıcı renklerle resmeden filmler. Varoluş kaygısı tam olarak böyle çalışır - tabiri caizse, sinema filmlerini kafamızda büyük bir hassasiyetle üreten kişisel Hollywood stüdyomuzdur. Ciddi bir yakın tehlike durumunda olmadığımız sürece, bu ilke sahip olabileceğimiz hemen hemen her korku için geçerlidir. Kural olarak, bizi korkutan kendi korkularımız ve yargılarımızdır. Bizi korkutan bir duruma girdiğimizde, durum genellikle o kadar da kötü değildir - bunu her birimiz de mutlaka deneyimledik. Varoluşçu kaygının bu hilelerini görmek önemlidir, böylece onlarla savaşabilirsiniz.


Varoluşsal kaygıdan muzdarip olup olmadığımı nasıl anlarım?

Varoluşsal korkuyu nasıl anlarım?

Elbette her korku gibi varoluşsal korku da klasik belirtiler gösterir. Varoluşsal olarak tehdit edici bir durumun olası sonuçları üzerine sık sık kara kara düşünmeye ek olarak, aşağıdakiler gibi tipik kaygı belirtileri vardır:


 • İç huzursuzluk / huzursuzluk
 • Yüksek duygusal gerilim
 • Öfke, kırgınlıklar
 • sosyal geri çekilme

Fiziksel belirtiler:

 •  Baş ağrısı,
 •  Taşikardi,
 •  İç titreme, 
 • Mide-bağırsak şikayetleri, 
 • Gerginlik vb. şikayetler
 • Konsantrasyon sorunları

Depresif ruh halleri

Herkes farklı tepkiler verdiğinden, bu belirtilerin tümünü göstermek zorunda değilsiniz ve liste mutlaka eksiksiz değildir - korkunun kendini gösterebileceği birçok çeşidi vardır. Örneğin, sadece fiziksel olarak tepki veren insanlar var. Kalp çarpıntısı bunun yaygın bir örneğidir, çünkü korkularınızı fark etmeyebilirsiniz çünkü onlar daha bilinçaltında oradadır ve bunun yerine yalnızca fiziksel bir semptomunuz vardır, ancak tıbbi muayeneye göre organik bir açıklaması yoktur. Daha sonra ipuçları aramaya başlarsanız, sonunda gizli korkularla karşılaşabilirsiniz. 
Varoluş kaygısı her zaman bir kaygı bozukluğu mudur?

Açıkça: hayır. Kesinlikle patolojik bir yöne giden tezahürler var. Bununla birlikte, kural olarak, varoluşsal korkular, basitçe yanlış yorumlanan dış etkiler tarafından tetiklenir ve o zaman korkuyla yüzleşmek ve üzerinde çalışmak önemlidir. Bazen bunu kendi başınıza yapabilirsiniz ve bazen duruma tekrar düzgün bir şekilde bakabilmek için dışarıdan yardıma ihtiyacınız vardır. Burada "uygun", bir yandan durumu gerçekçi bir şekilde değerlendirmek, diğer yandan durumu yeniden çözüm odaklı ele almak anlamına gelir. Birbirinden tamamen farklı iki sahnenin görülebildiği bu resimleri mutlaka biliyorsunuzdur. Yani varoluşsal kaygıyı tetikleyen durum; tamamen yeni bir resim görmek için olaylara bakışınızı değiştirmenize yardımcı olur.


Varoluşsal kaygı biçimleri

Yukarıda kısaca belirttiğim gibi varoluşsal kaygıyı tetikleyebilecek sayısız durum vardır. Burada en yaygın tetikleyicilerden bazılarını sunacağım, ancak listeye farklı örnekler de eklenebilir.


Hamilelik nedeniyle var olma korkusu

Özellikle istenmeyen veya planlanmamış gebeliklerde var olma korkusu alışılmadık bir durum değildir. İster bir çocuğu yetiştirecek kadar maddi güvenceye sahip olamama endişesi, ister partnerin çocuğu istememesi ve bu nedenle ayrılabileceği ve bunun sonucunda ailenin maddi sıkıntıya düşeceği korkusu. Hamilelik anksiyeteleri sıkça yaşananlar arasındadır.


Bekar bir ebeveyn olma olasılığı da büyük varoluşsal kaygıya neden olabilir. 


Ayrılık nedeniyle var olma korkusu

Her iki eş üzerindeki duygusal baskıya ek olarak, bir ayrılık veya boşanma da önemli bir mali yük oluşturabilir.Örneğin, yıllarca klasik rol dağılımı içinde yaşayan bir aile vardır, bu nedenle eşlerden birinin geliri yoktur. Kişi kendine ait ve hızlı bir şekilde yeni bir iş bulabilmek için uzun süredir çaba göstermemiştir veya gerek duymamıştır. 

Bir veya daha fazla çocuk ve eski eş için nafaka ödenmesi gerektiği açıksa, kendi geliri olan eş de maddi sıkıntıya düşebilir. Özellikle bakmakla yükümlü olduğunuz birkaç kişi olduğunda, bakım cüzdanınızda büyük bir delik açabilir. 

Ancak hala ödenmesi gereken ortak krediler hızla bir sorun haline gelebilir. 


Sağlık sorunları ile var olma korkusu

Tükenmişlik, depresyon, sınırlarına dayandığını hissetmek, çalışamamanıza neden olan her şey kaygıyı tetikler. Zaten zayıflamış hissediyorsunuz ve bu durumda var olma korkusunu daha da fazla tetikliyorsunuz. Özellikle ruhsal hastalıklarda, psikolojik baskıyı mümkün olan en kısa sürede hafifletebilmek için psikoterapötik yardım her zaman yararlıdır.


Belirsiz gelir koşullarıyla var olma korkusu

Özellikle kendi hesabına serbest çalışanlar bundan sıklıkla etkilenir: Geliri planlamak her zaman kolay değildir, çünkü çalışan ilişkisinden farklı olarak, serbest meslekte düzenli bir aylık geliri garanti eden sabit bir sözleşme yoktur.

Eğer sipariş durumu iyi değilse veya rezervler çok yüksek değilse, işler hızla kötüye gidebilir. Bu tür durumların varoluşsal endişeye yol açabilmesi pek şaşırtıcı değil, ancak burada da çözümler var. Bunu iyi kazandığınız dönemlerde, kötü günler için bir miktar para kenara ayırarak aşabilirsiniz.


Etkilenenler  sadece kendi hesabına çalışanlar değil

Ancak, sadece kendi hesabına çalışma güvensiz mali koşullara yol açmaz, çünkü giderek daha fazla iş sözleşmesi sınırlıdır ve bu nedenle aylık gelir yalnızca belirli bir süre için güvence altındadır. Daha önce bahsettiğim gibi düzenli gelir varken az ya da çok olabildiğince kötü gün parası biriktirmek herkes için faydalı olur ve zor anları aşmayı kolaylaştırır.

Ya paraya rağmen korkularım varsa?

Yukarıda belirttiğim gibi, varoluşsal kaygıya yol açabilecek durumların listesinin içeriği değişebilir. Elbette varoluşsal korkuya yol açabilecek hiçbir sorunu olmayan ve yine de korkuyu çok iyi bilen insanlar da var. Bunun nedeni, geçmişte zaten eksiklikler yaşamış olmaları veya yaşamlarında her zaman mümkün olan en yüksek güvenlik ve kontrole sahip olmak istemeleri olabilir. 


Varoluş kaygısı için ne gibi bir yardım var?

Varoluş kaygısıyla baş etmenin farklı yolları vardır. Kabaca iki alan arasında ayrım yapabilirsiniz - kendi kendine yardım ve bir koçtan yardım veya psikiyatrik hastalık durumunda bir psikoterapistten yardım.


İlk seçenek: kendi kendine yardım

Kendi kendine yardım belli bir çaba gerektirir, çünkü başlamadan önce korku duyduğunuzun farkına varmalı ve onunla ilgilenmelisiniz. Korkunun işlevini içselleştirdiyseniz, şimdiden büyük bir adım atmışsınız demektir. Varoluşsal korkuyla kendi kendine yetmenin bir sonraki adımı, korkuyla daha iyi başa çıkmak için farklı yöntemler öğrenmektir çünkü amaç, özellikle başlangıçta korkuyu ortadan kaldırmak değildir, çünkü ne yazık ki bu hemen işe yaramaz. Korku geldiğinde dayanmanızı kolaylaştıracak ve hatta en iyi ihtimalle onu hafifletecek teknikleri öğrenmek çok daha önemlidir. 

Bu konuda size faydası dokunabilecek iki kitap da önermek istiyorum:5 Kolay Adımda Varoluş Kaygınızın Üstesinden Gelin


İkinci seçenek: destek aramak

Varoluş kaygısı ile ilgili yardım

Bir uzman tarafından desteklenen varoluşsal korkularla ilgili yardım, kendiniz bir yere varamıyorsanız kesinlikle her zaman uygundur. Bu durumda dışarıdan yardım almak her zaman mantıklıdır, çünkü alternatif, beklemek ve sorunun kendi kendine çözüleceğini ummak olacaktır. Özel olarak varoluşsal korku ve genel olarak korku ile ilgili ortak nokta, nadiren kendi kendine çözülmesidir. Aksine, onu ne kadar uzun süre taşırsak ve ona dikkat edersek o kadar büyür. Bir noktaya kadar tüm zihni doldurur ve başka şeylere yer bırakmaz çünkü korku asla yeterli değildir ve onu ne kadar hızlı diyete sokarsak o kadar az yer kaplayabilir.


Çoğu zaman odağı değiştirmek için yardım almak yeterlidir. Bir koç, duruma dışarıdan bakabilir ve sınırlayıcı duygulardan bağımsızdır. Bazı insanlar için, yeniden daha net ve çözüm odaklı görmek ve hareket etmek için sadece bir konuşma yeterlidir. 


Yardıma ihtiyacım olduğunu nasıl bilebilirim?

Bu sorunun cevabını genel olarak vermek pek mümkün değil. Her duygu gibi korku da çok bireysel bir konudur. Varoluşsal korkuyu iyi tolere eden ve bunu daha fazlasını denemek ve daha fazlasını vermek için bir teşvik olarak gören insanlar var. Tabii ki, sırf korkudan tamamen felç olan ve sonuç olarak neredeyse hiç hareket edemeyen insanlar da var. Temel olarak, acı çeker çekmez yardım istemeniz gerektiğini kesin olarak söyleyebiliriz. İster kendiniz yönlendirin, ister dışarıdan destek alın. Korku, düşüncelerinizi ve eylemlerinizi yönetmemelidir çünkü nadiren gerçekten üretkendir. Çoğu insan, belirli bir düzeye ulaştığında kaygıdan muzdariptir. Varoluşsal kaygı gününüze hakim olduğunda, harekete geçme zamanı gelmiş demektir.


Ruh sağlığı ile ilgili yazılarımda bıkmadan usanmadan sorularımı yanıtlayan konunun uzmanı sevgili arkadaşım Yurdagül'e bu yazıma da katkılarından dolayı çok teşekkür ederim. Zaman zaman bu sayfaya da konuk yazar olarak katılan Yurdagül Çelik kendi blog sayfasında birbirinden yararlı makalelere yer veriyor. Daha Mutluyuz blog sayfasını da ziyaret emenizi öneririm.

Ruh Sağlığı konulu diğer yazılar.

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Fear is human nature. for me it is a nature that has been in humans since birth. look at a baby that has just come out of his mother's womb, it will surely cry because of fear. if a man has no fear in him, he might not a man... a ghost perhaps😁😁

  YanıtlaSil
 2. Belirsizliğe karşı geliştirilen tolerans gerçekten önemli.Bu güzel ayrıntılı yazı için ve desteklerin için çok teşekkür ederim Deryacığım :)

  YanıtlaSil
 3. Ne kadar değerli bilgiler derlemişsin Deryacığım. Emeğine yüreğine sağlık. Yurdagül ile çok güzel bir dayanışma örneği sergilemişsiniz.ayrrıca.

  İkinizi de yürekten kutluyorum 🧿🤗🌺🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz Yıldızcığım :) Sevgilerimizle :)

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads