Haftalık Spor Programı Oluşturma- Örnek Haftalık Spor Programı

kilo vermek

Haftalık spor programı oluşturma nasıl olur? Herkese merhaba. Bu konuda oldukça fazla soru soruluyor. Bir hafta içinde spor programımız nasıl olmalı konusunu özellikle egzersiz yapmaya yeni başlayanlar merak ediyor. Öncelikle kendi vücut ihtiyacınızı belirlemeniz gerekir haftalık program hazırlarken. 
Benim deneyimlerimden ve araştırmalarımdan edindiğim çok önemli gözlemim kilomuz olsa da olmasa da kilo ile orantılı yağ yakımı bir haftalık programda yer almalı. Ayrıca artık kaslarımızın bize yağ yakımında da yardımcı olduğunu ve biz kadınları  kemik erimesinden koruduğunu da biliyoruz. Yani kuvvet egzersizleri, çoğumuzun bölgesel hareketler dediklerinden de olmalı programımızda. Çalıştık yorulduk kaslar kısaldı, bunları tekrar uzatacağız esneteceğiz ki hem çalışmamızın sonuçlarını görelim hem sakatlanmayalım, yani esneme de yeterince olmalı.
Diyelim ki 100 kg biri biraz daha fazla yürüyüş, aerobik türü egzersizler yapabilir. Yani 1 saat ve üzeri olmak üzere haftada en az 4-5 gün yapmalı ki kilo verebilsin. Aynı zamanda kaslarını da güçlendirmesi lazım. Haftanın 3 gününe kondisyon durumuna göre bölgesel hareketler de ekleyebilir.
Öte yanda zaten 50`li kilolarda olan birini ele alalım. Çok aşırı kardio çalışmasına ihtiyacı yok. Bölgesel hareketlere yani kuvvet egzersizlerine ağırlık vermesi daha doğru olur. Bunun yanısıra diyelim çalışma öncesi ya da sonrası 20-30 dk kadar kardio yapabilir. Bu yürüyüş olur, aerobik olur, yağ yaktırıcı diğer hareketler olur...Bir haftaya tüm vücudu çalıştıracak hareketler eklenmesi en doğrusu. Ancak belirli bir problem bölgeniz varsa bunu bir gıdım daha fazla çalıştırabilirsiniz. 
Yani kombinasyonu yaparken kendi kişisel ihtiyacınıza bakacaksınız. 

Örnek Haftalık Spor Programı


60 kg civarında birine yönelik örnek bir program yapacak olursak:


Eğer 60 kg ve üzerinde iseniz ve kilo vermek istiyorsanız ilk zamanlar yürüyüş sürenizi 60 dakika ve üzerinde tutmanızın faydası olacaktır. Kuvvet egzersizleri gün aşırı 15-30 dakika arası yapılabilir. Düzenli yapılan egzersizin ancak fayda verdiğini unutmayın ve bir rutin oluşturduktan sonra onu bozmamaya gayret edin. Yardıma ihtiyacınız olursa bu yazının yorum kısmından, iletişim kısmından veya Derya'ya sor kısmından bana ulaşabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz. Herkese fit günler dilerim.

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Sizi okuyunca imreniyorum hep. Neyse birgün sizin tüm dediklerinize uyucam. Videolarınız elimde mevcut.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevdiğim sadece mecbur hissederek yapmadığım için spor hayatımda öncelikli sıralarda. Umarım memnun kalırsınız ben faydasını görüyorum.

   Sil
 2. Aslında çok istiyorum spor yapmayı ama ahh şu romatizmalar bütün hareketleri yapmama izin vermiyor. En iyi yapabildiğim spor yürümek. Oda ancak hafta sonları yapabiliyorum. Çok faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yürüyüs ve esneme hareketleri size daha uygun olur sanirim.

   Sil
 3. Merhabaaaaaaa:)
  Ben geldim diyorum çünkü bloğunuza yeni katıldım ve tanışmak istedim:)
  Ben sporu çok seviyorum evde de kendimce hareketlerim var ve yapmaya çalışıyorum.
  Fobim var büyük derecede GÖBEK fobisi keşke göbek olmasa hiç:((((( hersey ne güzel olurdu...
  Neyse görüşmek üzere
  fulyapimlezzetler.blogspot.com

  YanıtlaSil
 4. Merhaba @fulya süzen hoşgeldiniz. Sporu sevmeniz çok güzel. Karnınızda yağ varsa bol bol kardio öneririm. Sevgiler.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads