Saç Bakımında Haşhaş Yağı Mucizesi


 

Saç Bakımında Haşhaş Yağı Mucizesi

          Saç bakımı kadınların oldukça özen verdiği bakım türlerinden biridir. Saç telleri birçok farklı sebebe bağlı olarak yıpranmaktadır. Saçların yıpranması sonucunda cansız ve mat bir görüntü elde edilmektedir. Rahatsız edici olan bu görüntüden kurtulmak için saç bakımı yapılması şarttır. Saç bakımı şampuan, saç kremi, saç serumları, saç yağları ve saç maskelerinden oluşmaktadır. Saç tellerine doğru bakım yapılması halinde saç telleri sağlıkla ışıldayabilmektedir. Bu bakımların yapılabilmesi için saç tellerinin cinsi ve ihtiyaçlarının bilinmesi gereklidir. Örneğin kıvırcık veya düz telli saç yapısının bakımı aynı değildir. Buna bağlı olarak kullanılan ürünlerde değişkenlik göstermektedir. Kalın saç tellerine sahip olanlar ince telli saçlar için üretilmiş olan bakım ürünlerinin kullanmamalıdır. Fakat bazı durumlarda saç tellerinin cinsi önem arz etmemektedir. Saç telleri için kullanılan ve mucizevi etki gösteren birçok yağ mevcuttur. Yağlar geçmişten günümüze gelen ve sıklıkla tercih edilen doğal içeriğe sahip ürünlerdir. Aktarlarda kolayca ulaşılabilen bu doğal yağlar saç tellerinin beslenmesine olanak sağlamaktadır. 

 Haşhaş Yağı Nedir?

          Haşhaş yağı saç bakımında sevilerek kullanılan yağlardan biridir. Saç tellerini onardığı bilinen haşhaş yağının içerisinde birçok yararlı vitamin ve mineral bulunmaktadır. Haşhaş bitkisinin tohumlarından elde edilen bu yağ oldukça yoğun bir yağdır. Bu sebeple kullanırken dikkatli olunması gereklidir. Yoğun bir yağ olduğundan fazla kullanılması halinde saç yağı kusabilmektedir. Saçın kendi dengesini bozmadan yalnızca bakım yapılabilmesi için az miktarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Günümüzde kadınların ortak problemi olan saç boyama işlemi sonrasında ki saç tellerinde esneme probleminin giderilmesi amacıyla kullanılabilmektedir. İçerisinde potasyum, magnezyum, E vitamini ve kalsiyum barındırmaktadır. Bu içerikler sayesinde saç köklerinin güçlenmesi ve saçın daha hızlı uzaması sağlanabilmektedir. 

 Haşhaş Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

         Haşhaş yağının saç için kullanımı oldukça yaygındır. Yoğun bir yağ olduğundan kullanımında titiz davranılması tavsiye edilmektedir. Saç köklerinin beslenmesinin yanı sıra kırılmış olan saçı onarabilmektedir. Haşhaş yağı saç maskesi olarak kullanılabileceği gibi saç serumu olarak da kullanılabilmektedir. Saçın ihtiyaçlarına bağlı olarak nasıl kullanılacağı tamamen kişinin kendi tercihi ile belirlenmelidir. Duş sonrasında nemli saça dipleri değdirmemeye özen gösterilerek birkaç damla uygulanabilir. Bu işlem sırasında fazla ürün kullanmamaya özen gösterilmesi oldukça önemlidir. Kokusu yoğun olduğundan rahatsız etmemesi adına kullanılan hazır saç serumları içerisine de birkaç damla damlatılarak uygulama yapılabilmektedir. Saç için kullanımında bir diğer yöntem ise şampuan ile karıştırılmasıdır. Kullanılan şampuanın içerisine az miktarda haşhaş yağı damlatmak yeterlidir. Bu şekilde saçlar her yıkandığında temizliğin yanında bakımda yapılabilmektedir. Bu şekilde saç köklerinin beslenmesi sağlanarak saç uzama hızı arttırılabilir. Saç maskesi olarak haşhaş yağı kullanmak saçlarda oldukça etkilidir. Bu işlem sık aralıklar ile tekrarlanmaması gereken bir işlemdir. Bir miktar haşhaş yağı saç diplerine masaj yapılarak uygulanmalı ve arından 15 dakika kadar bekletilmelidir. Saç maskesi yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli unsur saçların rengidir. Boya ile sarı hale getirilmiş saçlar için tavsiye edilen bir uygulama değildir. Sarı saçların turunculaşma ihtimaline karşın bu tarz yağların maske olarak kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında koyu renkli saçlarda maske olarak rahatlıkla kullanılabilir.

 

l Saç kırıklarını onarır.

l Saç köklerini besler.

l Kepek oluşumunu engeller.

l Saç dökülmesi sorununun önüne geçer.

l İçerisinde ki E vitamini sayesinde saçların nem dengesini korur.

l Saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

l Saç tellerini içerden besleyerek elektriklenmesini önler.

l Dökülen saçların yeniden çıkmasına olanak sağlar.

 Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Jojoba Yağının Güzelliğinize Faydaları ve Kullanımı

Susam Yağının Sağlık ve Güzelliğe Faydaları

Sonbahar ve Kış Mevsimlerine Uygun Aromaterapi Yağları

Havuç Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Buğday Tohumu Yağı, Etkisi, Uygulama Alanları

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Badem yağını biliyordum sadece. Teşekkürler Deryacığım :))

    YanıtlaSil
  2. Zaman zaman karışık bakım yağlarından kulanıyorum ben. Deniz falan epey yıpratıyor çünkü

    YanıtlaSil
  3. Saç için haşhaş yağı kullanıldığını bilmiyordum.Baya da faydalıymış meğer...

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads