Dünya İlkyardım Günü Nedir ve Ne Zaman Kutlanır?

 

Dünya İlkyardım Günü Nedir?

Dünya İlkyardım Günü her yıl kutlanan ve insanlarda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir etkinliktir. Eylül ayının ikinci cumartesine denk getirilen bu kutlama gününde ilkyardımın insan yaşamındaki önemine dikkat çekilmek istenir.

İnsanların karşılaştıkları çeşitli kazalar, yaralanmalar ve daha birçok tehlikeli durum karşısında ilkyardımın önemi oldukça fazladır. Hayat kurtarmadaki önemi göz önüne alındığında ilkyardım konusu üzerinde durulması gerekir.

Dünya genelinde insanların bu konuya dikkatini çekmek amacı ile Dünya İlkyardım Günü kutlanır. Ölüm ve yaralanmaların en aza indirilmesi amacı ile yapılan bu tür etkinlikler sayesinde insanların bilinçlenmesi amaç edinilir.

Dünya İlkyardım Günü Tarihçesi

Dünya İlkyardım Günü Tarihçesi 2003 yılına dayanır. Dünya genelinde kutlanılan bugün her yıl eylül ayının ikinci cumartesi gününe denk getirilir. Dünyada 188 ülke bugüne yönelik olarak insanların bilinçlendirilmesi amacı ile çeşitli etkinlikler düzenler.

Toplumsal bilincin artırılması amacı ile kutlanan bugün sayesinde kazaların en aza indirilmesi, ölüm ve yaralanmaların da azaltılması amaçlanır. Dünya ilkyardım gününde her yıl farklı bir temaya vurgu yapılır. Bundaki amaç ise sorunlara dikkat çekerek insanları bilinçlendirmektir. Türk Kızılay’ı da bugün etkinlikler düzenler. Türkiye genelinde düzenlenen bu etkinlikler aracılığı ile problemlere dikkat çekilmek istenir.

Dünya İlkyardım Günü Amacı

Dünya İlkyardım Günü Amacı söz konusu olduğunda toplumların bilinçlendirilmesi ilk akla gelenler arasında yer alır. Bu etkinliklerin dünya genelinde yapılması nedeni ile 188 ülkede çeşitli faaliyetler organize edilir.

·      İnsanların basit uygulamaları öğrendiklerinde hayat kurtarma konusunda kaza geçirenlere yardım edebileceklerinin anlaşılması sağlanır.

·      Bugün yapılan etkinlikler sayesinde ilkyardımın öneminin fark edilmesi amaçlanır.

·      İnsanlar ilkyardım öğrenme konusunda motive edilir.

·      İlkyardım konusunda amaçlananlardan biri de yerel otoritelerle birlikte basının da ilgisini çekmektir. Bu sayede destek elde etmek amaçlanır.

·      Dünya ilkyardım günü aracılığı ile insanlar ilkyardım eğitimi almaya teşvik edilir.İlkyardım Nedir?

İlkyardım Nedir? Merak edilenler arasında yer alırken ilkyardım sayesinde yaşamı tehlike altında olan kişilere destek sağlanır. Sağlık görevlileri yardıma gelene kadar geçen sürede hayatı tehlikede olan kişiler için hayatın kurtarılması yönünde mevcut araç gereçler kullanılarak uygulama yapılır.

Hasta ya da yaralı kişilere yönelik olarak yapılan ilkyardım çalışması tıbbi araç ve gereç aranmaksızın yapılır. İlaçsız uygulamaları kapsayan bu çalışma sırasında ilkyardım konusunda eğitim alan kişilerden destek alınır.

İlkyardımın Amacı

İlkyardımın Amacı birden fazladır. Hayati tehlike söz konusu olduğunda bu uygulamalar sayesinde yaşamın kurtarılması amaçlanır.

·      Hayati tehlike söz konusu ise bu durumun ortadan kaldırılması öncelikli amaçlar arasında yer alır.

·      İlkyardım aracılığı ile kişinin yaşamsal fonksiyonlarının devam etmesi istenir.

·      Hasta ya da yaralı kişinin durumunda kötüleşme olmaması amacı ile ilkyardıma gerek duyulur.

·      Hasta ya da yaralı bireyin iyileşmesine yardımcı olmak istenir.

İlkyardımın Temel Kuralları

İlkyardımın Temel Kuralları üç ana başlıkta toplanır. Acil durumlar karşısında bu kurallara sırasına uygun olarak uyulması gerekir.

·      Öncelikle hasta ya da yaralı kişinin korunması gerekir.

·      Hasta ya da yaralının durumunun bildirilmesi önemlidir.

·      Hasta veya yaralının kurtarılması için çaba sarf edilir.

 

·      Koruma sürecinde olay yerindeki mevcut tehlikeler belirlenerek güvenli bir ortam yaratılır.

·      Gerekli yardım kuruluşlarına hızlı bir bildirim süreci gerekir.

·      Olay yerindeki hasta ve yaralılara bilinçli bir yardım bu çalışmanın ana konusudur. Müdahale sırasında hızlı ve bilinçli olmak gerekirken sakin kalınması zorunludur.

İlkyardım konusunda eğitim almamış kişilerin olaya müdahale etmemesi gerekirken hasta ya da yaralı kişiler söz konusu ise bu durumda da eğitimsiz kişilerin hasta/yaralı müdahalesi yapmaması gerekir.

 

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Sonbahara Sağlıklı Bir Geçiş Yapmanın 6 Yolu 

Hidrofobi Su Korkusu Nasıl Aşılır?

HPV Aşısı Nedir, Ne Zaman Yapılır?

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Bu günü bilmiyordum ama özellikle çocuklara okullarda en basit eğitimler verilmeli bence. Malesef Türkiye'de bu yok.

  YanıtlaSil
 2. o kadar önemli ki ilk yardım bilmek kendime kızıyorum çok bu konuda kursa katılmadığım için gerçi sakin kalabilen bir insan değilim o nedenler panik hallerinde başarılı olabileceğimi hissetmiyorum ama bir görev bilinciyle gidip katılıp öğrenmeliyim aslında

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kursa gittim ama nefes işini beceremiyorum 🙈

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads