Hidrofobi: Su Korkusu Nasıl Aşılır?
Hidrofobi-Su korkusu, gerçek bir fobiye dönüşebilen, insanlığın en güçlü ilkel korkularından biridir. Suyun vücudumuz ve ruhumuz üzerindeki faydalarından yararlanamadığımız için hayatımız sınırlanabilir. Su elementi aslında bize tanıdık gelmeli, ne de olsa vücudumuzun %60'ı sudan oluşuyor ve anne karnında dokuz ay geçirdik. Ancak bazı insanlar için sadece suyla temas bile ciddi panik atakları tetikleyebilir.


Hidrofobinin nedenleri neler olabilir?


Su rahatsızlığının en yaygın nedenlerinden biri, genellikle çocuklukta tetiklenen travma olabilir. Korkunun kaynağını kendi içinizde aramak ve analiz etmek önemlidir: Korku ilk ne zaman ve neden ortaya çıktı? Çoğu zaman korku, derin suda boğulma olasılığına odaklanır. Belki bir keresinde yanlışlıkla nefes darlığına ve boğulma hissine neden olan (tuzlu denizde veya yüzme havuzunda) bir miktar su yuttuğunuz içindir. Diğer durumlarda, korku, ondan muzdarip olan ebeveynlerden de geçmiş olabilir. Bununla birlikte, beyinleri daha esnek ve duyarlı olduğu için gençler bunları daha kolay aşabilir.
Su korkunuzu nasıl yenebilirsiniz?


Siz de bu korkuya sahipseniz ve sadece su ve yüzme düşüncesi bile endişe ve huzursuzluğa neden oluyorsa, size iyi bir haberimiz var: Biraz disiplin ve iyi niyetle hidrofobinizi yenebilirsiniz.


Aşağıdaki ipuçlarına bakalım:


-İlk adım. Havuzda, havuzun kenarına oturun ve ayaklarınızı suya sokun. Ardından havuzun yüzücü olmayan bölümünde merdivenden aşağı inin. Kollarınızı ıslatın ve sonra başınızı suya sokun. Soğuk suyla rahatlamanın ve korkacak bir şey olmadığını anlamanın basit bir yolu.


-Suda yüzeyde kalmayı öğrenin. Bu, size bir güvenlik ve öz kontrol duygusu verecek ilk hedeftir. Küçük bir havuzda veya denizin sakin ve sığ bir bölgesinde başlayın. Buralarda panik halinde yardım isteyebileceğiniz insanları yakında bulma olasılığınız da daha yüksektir. Yüzme erişteleri veya yüzme tahtaları gibi yardımcıları kullanabilirsiniz.


-Yüzme kursu. Yapabileceğiniz en iyi şey bir yüzme kursuna kaydolmaktır.Yetkili bir eğitmen size rehberlik etmek ve egzersizleri size açıklamak için orada olacaktır. Yazın bir noktasında ilk kez bir gölde veya denizde yüzebiliyorsanız, bunun doğru karar olduğunu anlayacaksınız.
Bunları Yapmayın !!!


Korkuyu küçümsemek ve hatta inkar etmek ek endişe ve stres yaratabilir. durumu dramatize etmemelisiniz. Çoğu zaman, su ile normal bir ilişki kurmak için birkaç odaklanma egzersizi ve iyi niyet yeterlidir. Hidrofobik bir kişiye yapabileceğiniz en kötü şey, onları aniden suya atmaktır (geçmişte inanılmayacak kadar çok kullanılmış olan sert bir yöntem). En kötü durumda, bu korkuyu artırabilir ve hatta kişiyi travmatize edebilir ve tehlikeye atabilir.


Hidrofobinizi yenmeye karar verdiyseniz, kendiniz ve duygularınızı nasıl yöneteceğiniz hakkında çok şey öğreneceksiniz. Bu da özgüveninizi olumlu yönde etkileyecektir. Ancak tüm denemelere rağmen korkunuzu yenemiyorsanız, psikolojik destek alabilirsiniz.

Bu yazımla artık yaz mevsimini kapatıyorum. Bundan sonra yeni sezon yazılarını deryanın spor günlüğü' nde takip edebilirsiniz.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Sırça Köşkün Sakinleri: Introvert-İçe Dönük Kişilik

Olumlama İle Bilinçaltı Kodlaması

4 Kişilik Gelişim Alanı ve Günlük Yaşama Uygulanması

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. fobisi olan bir insan suya atılırsa boğulabilir bile korkusundan yavaş yavaş tedavi etmek lazım bütün fobiler gibi..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet atmak kesinlikle hatalı. Herseyin bir yöntemi var.

      Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads