Sonbahara Sağlıklı Bir Geçiş Yapmanın 6 Yolu

 


Herkese mutlu ve sağlıklı bir sonbahar mevsimi dileyerek sonbahara bir giriş yapmak istiyorum. Dışarıda hava çılgın gibi. Bazen sıcak, bazen dondurucu soğuk ve yağmurlu. Lastik çizmeler ve hafif ayakkabılar arasında geçiş yapar durumdayız. Sabah ayazları başladı bile. Öğleden sonra kısa kollu bahçede - akşam bir ceketle bir günde birkaç mevsim yaşadığımız döneme girdik. Viral hastalıklar için mükemmel zaman! Sonbahara sağlıklı bir geçiş yapmak için 6 önerim var bugün.Sonbaharı sağlıklı atlatmak için 6 ipucu

Şimdi kendinize ve sevdiklerinize dikkat etmek önem taşıyor. Birkaç yıldan beri bir pandemi yaşıyoruz. Her öksürük şüpheli bir korona olarak kabul ediliyor. Hepimiz bundan kaçınmak ve elimizden geldiğince önlemek istiyoruz. Gelin bunun için neler yapabiliriz bakalım:


 Sağlıklı ve vitamin açısından zengin beslenme

Vücudumuzun artık yılın bu zamanının etkilerine dayanabilmesi için özellikle çok sayıda antikora ve vitamine ihtiyacı var.


Bu yüzden şimdi vücudumuzu doğru bir şekilde beslediğimizden emin olmalıyız. Günlük menüde farklı meyve ve sebzeler, değerli karbonhidratlar ve bol su veya şekersiz çay tüketmeliyiz. Temel olarak, hepimiz bizim ve vücudumuz için neyin iyi olduğunu biliyoruz. Şimdi buna özellikle dikkat etmeliyiz.
Sağlıklı beslenmenin temel kuralları:

 • Başta bitki bazlı olmak üzere çeşitli yiyecekler yiyin.
 • Her gün 3 porsiyon sebze ve 2 porsiyon meyve.
 • Tam tahıllı ürünleri tercih edin.
 • Günlük süt ürünleri, haftada 1-2 kez balık ve haftada en fazla 600 gr et.
 • İyi yağlar kullanın!
 • Şeker ve tuzu ölçülü tüketin veya tamamen kesin
 • Bol bol egzersiz yapın - aksi takdirde bağırsaklarımız gerektiği gibi çalışmaz ve bu da tüm organizmamızı zorlar.

Vitaminlerden destek alın!

Yalnızca sağlıklı bir diyetle yeterli vitamin almadığınızı düşünüyorsanız veya bir çocuk sağlıklı beslenmeyi reddediyorsa, yardım etmekte utanılacak bir şey yoktur.


Tüm ailenin sonbaharı sağlıklı atlatmasına yardımcı olabilecek çok iyi beslenme takviyeleri var. Sonbaharı sağlıklı geçirmek için temiz havada egzersiz yapın

Bağışıklık sistemimizi ve savunmamızı güçlendirmek söz konusu olduğunda muhtemelen en önemli nokta budur. Temiz havaya çıkın!! Egzersiz elbette bir zorunluluktur! Temiz hava sağlığımız için çok önemli. Bebek arabasıyla veya bebek arabası olmadan hızlı bir yürüyüş, öğleden sonra çocuklarla parkta oyun oynamak  veya uzun bir yürüyüş olması fark etmez: hiçbir şey vücudumuza bundan daha fazla güç ve enerji veremez. Düşünülenin aksine bol hareket insanı yormaz, hareket ettikçe kondisyonumuz ve enerjimiz artar. Üstelik yürüyüş en masrafsız aktivite :)

Dağda veya ormanda hareket etmenin de ek olumlu etkileri vardır. Şehirde veya kapalı yerlerde zaman geçirmekle doğada zaman geçirmenin faydası asla kıyaslanamaz.

Arada bir mola verin !

Özellikle ebeveynler için muhtemelen en önemli ipucu: Mola verin, rahatlayın ve sadece kendiniz için bir şeyler yapın. Stresli insanlar daha savunmasızdır ve daha sık hastalanırlar. Yeterli uykunun yanı sıra ruh sağlığı da göz önünde bulundurulmalıdır.


Sadece senin için iyi olanı yap! Bu hayat felsefeniz olsun.  Aşırı pahalı bir spor salonunda veya spa gibi yerlede zaman geçirmek tabii ki çok keyifli. Ancak hemen hiç para harcamadan da rahatlamanın çeşitli yolları var. En sevdiğiniz dizi ile bir fincan çaya ne dersiniz? Rahatlatıcı bir banyo, kendinize bir masaj, yoga veya bir YouTube kanalında meditasyon, iyi bir arkadaşla kahve dedikodusu veya hatta çocuksuz birkaç gün tatil ile de kendinizi şımartabilirsiniz. Liste sonsuzdur ve herkes kendisini gerçekten neyin rahatlattığına ve günlük yaşamın birçok görevine yeniden uyum sağlamasına neyin yardımcı olduğuna kendisi karar vermelidir.Doğal eczanenizi gözden geçirin

Bir kez üşüttüğümüzde, bazen artık faydası olmuyor: Bir an önce ayağa kalkmak için kimyasal ilaçlardan destek almak gerekiyor. Bununla birlikte, hafif semptomlar veya önleme için ev ilaçları ve bitki çayları kesinlikle daha iyi bir seçimdir.

 Mesafenizi koruyun ve sonbaharı sağlıklı atlatmaları için çocukları duyarlı hale getirin

Genel olarak soğuk algınlığı ve grip mevsiminde önemli bir nokta: mesafenizi koruyun ve hijyene dikkat edin. Pandemi döneminde en çok hoşuma giden insanlarda belirli bir mesafede durup öpüşüp sarılmak zorunda kalmamak. Normal zamanda da bu pek hoşlanmadığım bir şey.Çocuklara bu davranış kuralları mümkün olduğunca şakacı ve eğlenceli bir şekilde öğretilmelidir. Nezle olan kız arkadaşınla çok yakın oynamazsan ve ellerini düzenli olarak yıkarsan, o kadar kolay enfeksiyon kapmazsın. Bu kadar basit. Harika bir çocuk dostu virüs eğitim kitabı ile küçük çocuklar bile bir virüsün tam olarak ne olduğunu, kendini evinde nerede hissettiğini ve sizin yanınızda rahat etmesini önlemek için neler yapabileceğinizi tam olarak anlayacaktır.

Bu noktaları her gün dikkate almaya çalışırsanız, sonbaharı sağlıklı bir şekilde atlatmanız kesinlikle daha kolay olacaktır. Tabii ki, hayatta her zaman olduğu gibi, istisnalar olabilir. Pijamalarımızla televizyon karşısında bir günlük fast food bizi öldürmez. Dengeyi bulmak ve sağlıklı olanı daha sık uygulamak arada bir yaramazlığı da affettirir:)


Sonbaharı sağlıklı atlatmak içinsizin  gizli silahlarınız neler?

Sonbahar ve Kış Mevsimine Uygun Aromaterapi Yağları

Mevsim Değişikliği-Nasıl Ayak Uyduralım?

Sonbahara En Çok Yakışan 7 İçecek

Sonbaharda El ve Ayak Bakımı

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. vitaminlere başladım yine ben ama kışa geçerken daha çok ihtiyaç olacak gibi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de kışın d vitamin takviyesi alıyorum birkaç tane daha devamlı kullandığım var.

   Sil
 2. Yine bitmeyen corona başa bela olacak gibi. Epey hastalanan var buralarda. Ekonomi gezmeyi de engelliyor artık. Bakalım nasıl geçireceğiz. Şöyle bir sonbahar rotası ge güzel olur aslında

  YanıtlaSil
 3. Vitamin takviyemi bu ara azalttım.Tekrar başlayayım.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads