K Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

 


Sağlıklı bir bedene sahip olmanın ve her türlü hastalığa karşı dirayetli olmanın en önemli kuralı, vücudun ihtiyacı olan vitaminleri yeterli düzeyde almaktan geçer. Bazı vitaminleri vücut kendi kimyası içerisinde üretip depolarken bazı vitaminleri ise mutlaka besinlerden yada vitamin takviyesi olarak alınmak zorundadır. Bilim insanları vitaminleri vücut içindeki emilim özelliklerine suda çözünen ve yağda çözünenler olarak iki farklı gruba ayırmışlardır. Bu makalemizde yağda eriyenler grubunda yer alan k vitamini nedir? ve k vitaminin faydaları nelerdir? tüm detaylarıyla aktarmaya çalışacağım.

 

K VİTAMİNİ NEDİR


 K vitamini C, D ve B grubu vitaminler kadar popüler olmasa da en az onlar kadar değerli ve ihtiyacımız olan bir vitamindir. Keşfedilmesi ise bilim insanlarının kollestrol hakkında yaptıkları çalışmalar neticesinde 1920'li yıllarda ortaya çıkmıştır. Bu araştırmalar yapılırken kanayan bir bölgede kanın pıhtılaşmasının k vitamini ile birebir ilişkisinin olduğu gözlenmiştir. İnsan vücudu ihtiyacı olan k vitaminini kendi ürettiği için besinler dışında herhangi bir vitamin takviyesi alınmasına gerek yoktur. Eksikliği durumunda herhangi bir yaralanma durumunda kanının akışını durdurmak zor olabilmektedir.

 

 Bu vitaminin eksikliği kanın fazla sulanmasına sebebiyet verirken fazlalığı ise kalbe giden damarlarda bulunan kanın katılaşmasına neden olabilmektedir. Damarların tıkanması demekte kalp krizi riskini arttırmaktadır. Vücudunda yeterli miktarda k vitamini bulunmayan kişiler kışın yetişen lahana,ıspanak, brokoli, pazı, havuç ve karnabahar gibi sebzeleri bol bol tüketerek eksikliklerini giderebilirler. Tüm lifli gıdalarda ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır.

 

K VİTAMİNİN FAYDALARI NELERDİR

 

 Ne kadar önemli bir vitamin olduğu hakkında uzmanlar tarafından çok fazla bilgilendirme yapılmamaktadır. Bunun nedeni ise gerekli olan k vitamini ihtiyacının büyük bir kısmını vücudun kendi üretiyor olmasıdır. Merak eden okuyucularımız için k vitaminin faydaları nelerdir?

 

  •  Kanın pıhtılaşmasını sağlar 
  • Büyüme çağında ve yaşlılık döneminde kemik sağlığını güçlendirici etkisi bulunmaktadır.
  •  Fazla kalsiyumun damarlarda yoğunlaşmasını önleyerek kalp hastalıklarına karşı koruyucu kalkan görevini üstlenir 
  • Brokolinin kansere karşı koruyuculuğu herkes tarafından bilinmektedir. İçeriğinde k vitamini olduğuna göre özellikle meme kanserine yakalanma riskini azalttığını söyleyebiliriz. 
  • Yaşlanmayla ortaya çıkan kemiklerin güçsüzleşmesini önlemekte çok etkilidir. 
  • Kemik sağlığı üzerinde çok fazla etkisi bulunan k vitamini aynı zamanda sağlıklı ve güçlü diş yapısını desteklemektedir. 
Bu konular da ilginizi çekebilir:

 

 2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads