A Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir? A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

deryaninsporgunlugu.com

 

A VİTAMİNİ NEDİR FAYDALARI NELERDİR

 

 A vitamini cildin hücre yenileme görevini üstlenen retino ile görme fonksiyonları üzerinde etkisi bulunan retinalin bir arada bulunduğu yağda çözünen vitamin grubunda bulunmaktadır. Vücudumuza giren besin maddeleri önem derecelerine göre makro ve mikro yiyecekler olarak ikiye ayrılmaktadır. Makro besinler, insan bedeni için çok önemli olan yağ, protein ve karbonhidrattan oluşurken mikro besinleri ise vitamin grupları ve mineral değerleri oluşturmaktadır.

 İşte a vitamini nedir? sorusunun tam olarak karşılığı ise, sağlığımızın temel yapı taşlarını oluşturmasa da mikro besinlerin içinde en önemlisi a vitaminidir. Yağda emilen vitaminlerin ortak özelliği, vücut tarafından üretilebiliyor olmaları ve yeterli miktarda karaciğerde stoklanabiliyor olmalarıdır. İşte bu nedenden dolayı bu vitaminin eksikliği pek fazla hissedilmez. Hamilelik ve ciddi anlamda yetersiz beslenme olmadığı veyahut olağan üstü bir durum olmadığı takdirde hiç kimsenin a vitamini değerlerine bakılmamaktadır.

 B grubu vitamin eksikliği genellikle hayvansal gıda tüketmeyen kişilerde görülürken A vitamini eksikliği görülme sıklığı çok fazla yaşanan bir durum değildir. Çünkü bu vitamin hem hayvansal gıdalarda hemde bitkisel gıdalarda bulunmaktadır. Mikro besinler grubu içerinde oldukça önemli bir yeri olan a vitaminin faydaları nelerdir?

A vitamini hakkında herşey


FAYDALARI NELERDİR

 

 Görme yetisinin devamlılığı için, sağlıklı üreme fonksiyonları için epitel doku diye adlandırılan derinin kendini sürekli yenilemesini sağlamak için a vitamini büyük bir görev üstlenmektedir. Bazı besinlerde bulunan vitaminler pişirme esnasında veya ısıya maruz kaldıklarında besin değerlerini kaybetmektedir. A vitamini ise pişirme yoluyla besin değerini kaybetmez.

 Göz sağlığını korumak isteyenlere bol bol havuç yemeleri tavsiye edilir.Çünkü havuç a vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca geceleri görme bozukluğu yaşayanlarda a vitamini eksikliği görülmektedir.

 A vitamini içeren besinleri düzenli ve dengeli bir şekilde tüketmek kış hastalıklarından korunmayı sağlar.

 Yaşlanma belirtilerini geciktirir. Bu nedenle kırışıklık karşıtı birçok dermo kozmetik ürün içerinde a vitamini bulunur.

 Birçok vitaminde olduğu gibi diş ve kemik sağlığını güçlendirmektedir.

  Net bir bilimsel veriye dayanmıyor olsa da a vitaminin zihin aktivitelerini hızlandırdığı düşünülmektedir.

  Kanser hastalığına karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir.

A vitamini


A vitamini hangi besinlerde bulunur?

Özellikle karaciğer ve deniz balıkları A vitamini bakımından zengindir. Yumurta, süt ve süt ürünlerinde de bulunur. A vitamini öncüsü beta-karoten, özellikle havuç, ıspanak, brokoli, kırmızı biber, kiraz ve greyfurt gibi yeşil, sarı ve kırmızı sebzelerde ve meyvelerde bulunur.

 Dikkat: Bazı bitki bazlı yiyecekler doğrudan A vitamini içermediğinden, ancak provitamin beta-karoten şeklinde olduğundan, bir yetişkin için önerilen günlük doz yaklaşık 2 miligramdır. Bu, örneğin yaklaşık 50 ila 100 gram tatlı patates veya havuca karşılık gelir.

A vitamini gereksinimlerinizi karşılamak için:

Bu yüzden ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullanabileceğiniz çok sayıda yiyecek var. Yetişkin kadınlar için (emziren veya hamile olmayanlar) önerilen alım miktarı yaklaşık 700 mikrogram, erkekler için 800 ila 850 mikrogram A vitamini (aktivite eşdeğeri). Günlük A vitamini gereksinimi sağlamak için, örneğin:


15 gram dana karaciğer 

100 gram yılan balığı

200 gram ton balığı

250 gram peynir

100 gram lahana

1,5 litre koyun sütü

8 yumurta tüketebilirsiniz.

Nispeten küçük günlük ihtiyaç ve vücudun vitamini depolayabilmesi nedeniyle A vitamini eksikliği pek olası değildir. Günlük alınan gıdalarla doz aşımı da pek mümkün görünmüyor. Öldürücü miktarda A vitamini içeren bilinen gıda kutup ayısı ciğeri, ancak severek tüketen eskimolar herhalde alışık oldukları için tolere edebiliyorlar.

Tek seferlik aşırı dozun zararı olmayabilir. Ancak uzun vadede önerilen günlük doz aşılmamalıdır, aksi takdirde ciddi sağlık sorunları (uyku bozuklukları, iştahsızlık, saç dökülmesi, artmış kemik kırılganlığı vb.) görülebilir.

Sağlıkla kalın

Deryanın Spor Günlüğü

Diğer vitaminler hakkında da bilgi edinin:

D Vitamini Covid 19 Seyrini Etkiliyor

C Vitamini Corona Virüsü Önlemede Yardımcı Olur Mu?

Selenyum Nedir, Nerelerde Bulunur?

Güzellik Vitamini Biotin

D Vitamininin Öyküsü

1 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Bu gıdalara bakınca ben de kesin eksiktir. Yumurtayı sırf protein olsun diye zorla yerim, peynir öyle. Lahana, havuç tamam onları severim. Ama ciğer pişerken mutfağa bile girmem.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads