Kene Isırmaları Belirtileri ve Tedavisi

 Kene Isırmaları Belirtileri ve Tedavisi

Kene olarak adlandırılan hayvanlar açık alanlarda yaşar. Bitkiler, ağaçlar, çimenler ve yapraklarda bulunan keneler yaklaşık olarak beş bin çeşide sahip bir türün mensubudurlar. Bu hayvanlar ilkbahar ve yaz aylarında daha sık görülür. Nisan ve Eylül arasında görülme sıklıkları ise diğer zamanlara oranla daha fazladır. Kene Isırmaları Belirtileri ve Tedavisi birçok kişi açısından merak edilir.

Kenelerin beslenme şekli sıcakkanlı insanların ve hayvanların kanını emerek olur. Kene ısırığı zararsız olabileceği gibi bazı vakalar göz önüne alındığında ölümcül etkiler de yaratabilir. Kene ısırıkları genellikle ağrıya neden olmaz. Ağrı, şişlik ya da kızarıklık gibi belirtiler ise zaman zaman görülebilir.

Kene ısırığının insan vücuduna herhangi bir hastalık yayması için kenenin vücutta 24 saat boyunca kalması yeterlidir. Kene vücutta fark edildiği anda vücuttan çıkarılmalıdır. Bu işlemin ise çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Kene ısırığının yol açabileceği pek çok hastalık bulunur. Bu tür hastalıkların içinde en sık karşılaşılan Lyme hastalığıdır. Ayrıca kene ısırıkları sonucunda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi ölümcül hastalıklarla da karşılaşılabilir.

Kene Isırığı Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Doğada bulunan keneler özellikle havaların ısınması ile birlikte insanlar için bir tehlike oluşturabilir. İlkbahar ve yaz aylarında daha sık karşılaşılan kene ısırığı ciltte birtakım belirtiler ortaya çıkarır. Keneler kan emerek beslenen canlılardır bu nedenle de insan ve hayvan vücudunda kendileri için uygun beslenme ortamı bulurlar. Kene Isırığı Nedir, Nasıl Anlaşılır? Sorusunun yanıtı merak edilenler arasındadır.

Keneler sıcakkanlı canlılar üzerinde parazit olarak yaşar. Deri yüzeyinde yapışmış halde yaşamlarını sürdürebilen keneler kan emerek hayatta kalır. Sıcak ve nemli bölgelerde daha rahat tutunabilen kenelerin bu tarz alanları bulduğunda insan ve hayvan vücuduna yerleşmesi de kolay olur.

Keneler vücuda ısırdıkları noktada oraya tutunma şansı elde eder. Keneler kan emmelerinin yanı sıra insan vücuduna zararlı olma ihtimali bulunan salgıları da dışarıya verebilirler. Bir kene uzun süre fark edilmeden vücutta kalırsa zararlı etkiler ortaya çıkarabilir.

Kenelerin vücutta kalma süreleri yaklaşık olarak 10 gün olur. Bu süre içerisinde doymaları halinde kendiliklerinden vücuttan atılabilirler. Bununla birlikte bu süre zarfında vücut için zararlı olabilecek enfeksiyonlar oluşturma riskleri de bulunur.

Kene ısırığının anlaşılabilmesi ciltte ortaya çıkan belirtiler sayesinde olabilir. Ayrıca kene deride gözle görülebilir. Genellikle kene ısırığından sonra belirgin bir ağrı olmaz. Bunun yanı sıra deride kızarma, şişme görülebilir. Nadir olarak da olsa kene ısırığının ardından baş ağrısı, kalp çarpıntısı ya da nefes darlığı ve kas ağrıları görülmesi halinde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

Kene ısırığı ile karşılaşıldığında vücuttan kenenin çıkarılması gerekir. Bu süreçte ise kenenin çok dikkatli bir şekilde bulunduğu yerden alınması önemlidir.

Kene Nasıl Çıkarılır?

Kene Nasıl Çıkarılır? Bu tür bir sorunla karşılaşıldığında bilinmesi gerekenler arasındadır. Kenenin çıkarılması dikkatli ve hızlı bir şekilde yapılır. Sağlık kuruluşları bu konuda gerekenleri yaparken kene ısırması problemi ile karşılaşıldığında vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına gidilmesi önemlidir.

Kene deride bulunduğu noktadan alınırken hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir. Kenenin bulunduğu bölgede kenenin ağzına en yakın noktadan ve olabildiğince derinden çıkarılması gerekir. Kene çıkarılırken vücutta hiçbir parçası kalmamalıdır.

Kene vücuttan çıkarılırken kıvırma yapmadan ve dikkatli bir şekilde çıkarılmalıdır. Cımbızla veya elle sıkılmaması da gerekir ve çıkarma işleminin ardından da ellerin yanı sıra kenenin çıkarıldığı alanın sabun ve sıcak su aracılığı ile yıkanması ve ardından da alkolle dezenfekte edilmesi gerekir.

Kene Isırığı Tehlikeleri

Kene Isırığı Tehlikeleri insan yaşamı açısından önemlidir. Kişinin hayatını kaybetmesine yol açabilecek derecede önemli sonuçları olabilen kene ısırıklarının dikkate alınması gerekir. Keneler akarlar sınıfında yer alan canlılardır. Bu tür canlılar bitkilerden beslendiklerinde akar olarak adlandırılırken sıcakkanlı canlıların vücudunda tutunarak asalak şekilde kanla beslendiklerinde kene olarak tanımlanırlar.

Kenenin zehirsiz olması durumunda herhangi bir semptomla karşılaşılmayabilir. Bazı insanların alerjiye yatkın bir bünyeye sahip olması nedeni ile kene ısırığı sonrasında belirgin etkiler görülebilir. Kenenin ısırdığı bölgede döküntü ve kabarcık oluşması, kızarıklık ya da şişlik meydana gelmesi mümkündür.

Alerjik bünyeli insanlarda refleks kaybı gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Kas zayıflığı şeklinde devam eden süreçte bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Kenede bir enfeksiyon etkeni yoksa çoğu zaman insan vücuduna tutunduğu konusunda belirti vermez. Bununla birlikte enfeksiyon riski taşıyan kenelerde belirtiler hissedilir şekilde olur.Kene Isırığı Sonrası Gözlemlenebilecek Belirtiler

Kene ısırığının ardından genellikle önemli etkiler ortaya çıkmayabilir. Çoğu zaman vücutta bir kene olduğu anlaşılamayabilir. Deri üzerinde gözle görülebilen bu canlılar herhangi bir belirti vermese de daha sonra bazı hastalıklara neden olabilmektedir. Kene Isırığı Sonrası Gözlemlenebilecek Belirtiler arasında ciltte kızarma, şişme, hafif ağrı olabilmektedir.

Bazı kene ısırıklarında ise nadir olsa da kalp atışlarında artış, nefes darlığı, kusma, baş ağrısı gibi etkiler ortaya çıkabilir. Bu tür etkiler tehlikeli bir durumun habercisidir ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

 • Hafif ya da yoğun baş ağrısı
 • Vücutta döküntüler
 • Halsizlik
 • Ateş, eklem ve kas ağrıları
 • Lenflerde şişme
 • Boyun sertliği
 • Kusma
 • Kenenin tutunduğu yerde ağrı, kızarıklık, şişme
 • Mide bulantısı


Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

Enfeksiyon hastalıkları arasında yer alan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ölümcül bir hastalıktır. Bu nedenle de dikkat edilmesi gerekir. Keneler yolu ile bulaşan bu hastalık ateş ve kanama ile seyrederek ilerler. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalıkla aynı ismi taşıyan virüslerle yayılır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi sık görülen bir hastalık olmamakla birlikte dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Hastalık yalnızca kenelerin ısırması sonucunda değil kenelerin ısırdığı insanların kan ve vücut sıvıları yolu ile insandan insana da bulaşabilir.

Bu hastalığın başlangıçta ateş ile kendini belli ettiği görülür. Ani baş ağrısı, baş dönmesi, eklem ağrıları, yüksek ateş, karın ağrısı ve kusma hastalığın belirtileri arasında yer alır. Bunun yanı sıra göz ve yüzde kızarıklık, damakta oluşan kırmızı lekeler de karşılaşılan belirtilerdir. Bazı durumlarda hastada bilinç karışıklığı oluşabilir.

Hastalığın ilerlemesi durumunda ise cilt kanamaları sebebi ile oluşan deri morlukları, şiddetli burun kanamaları oluşabilir. İç organlarda da kanama görülme ihtimali ortaya çıkabilir. Hastalık ilerledikçe karaciğerde, böbreklerde ve dolaşım sisteminde bozulmalar ortaya çıkar. Bu sonuçlar ise hastanın kaybedilmesine yol açar.

Lyme Hastalığı

Lyme Hastalığı günümüzde yaygın olarak görülen bir hastalık türüdür. Çeşitli bulgular ortaya koyabilen bu hastalık dermotoloji olarak ya da kas-iskelet ve sinir sistemini etkiler. Enfekte kenelerin insanları ısırmasının sonucunda ortaya çıkan bu hastalık bakteriyel enfeksiyon hastalıkları arasında yer alır.

Belirtileri arasında ise baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, ateş yer alır. Bu tür hastalıklarda erken tanı ve tedavinin büyük bir önemi bulunur.  Bu hastalıkta kenenin ısırdığı bölgede öncelikle kene çıkarıldıktan sonra ufak bir kırmızılık oluşabilir. Daha sonra belirti yok olmakla birlikte enfeksiyon vücuda yayılır.

Ateş, titreme, yorgunluk ve döküntü, baş ağrısı, boyun sertliği, uyku bozukluğu, kas ağrısı gibi belirtilerle de hastalık kendisini gösterir. Hastalık tedavi edilmezse hastada eklem ağrıları ve şişme oluşur. Hastalık zamanında tedavi edilmezse çok sonraları vücutta farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bunlar arasında beyin zarı iltihaplanması, geçici yüz felci, kaslarda bozulma yer alır.

Lyme hastalığının teşhisi için vücutta enfekte bir kenenin 36 saatle 48 saat aralığında yapışık kalması gerekir. Bu hastalığın belirtileri başka hastalıklarla karıştırılma ihtimali de taşır. Bu tür bir durumda uzman hekimlerden yardım alınması gerekir.

Kene Isırığından Korunmanın Yolları

Kene Isırığından Korunmanın Yolları merak edilenlerden biridir. Kene ısırmasının ardından bilinçsiz müdahale yapılmamalı ve hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Kene uygun yöntemlerle çıkarılmadığında ya da parçalanması halinde vücuda zararlı etkenleri vücuda bırakabilir.

Bu nedenle öncelikle müdahale edilmeli ve kene vücuttan doğru metotlarla uzaklaştırılmalıdır. Kene ısırığından korunabilmek için vücudun koruma altına alınması gerekir. Özellikle mesleği gereği doğada olmak zorunda olan kişiler bu tedbiri almalıdır. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar, çiftçilik yapanlar günlük kıyafetlerini vücutlarını keneden koruyacak şekilde tercih etmelidir.

Ayrıca açık renk giysiler sayesinde kenelerin fark edilmesi de kolaylaşır. Evcil hayvanları olan bireylerin de bu canlıları dışarı çıkardıktan sonra kene ve parazit bakımından kontrollerini yapmaları gerekir. Ayrıca bu hayvanların da parazit aşılarının ihmal edilmemesi önemlidir.

Akupunktur Nedir, Hangi Hastalıkların Tedavisinde Uygulanır?

Maymun Çiçeği Virüsü Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Aşırı Şeker Tüketiminin İşaretleri

Alerjiklere Özel Beslenme-Saman Nezlesi Diyeti

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Kene ölümleri haberlerde yer bulmaya başladı. Doğa yürüyüşlerinde pikniklerde çok dikkat etmek, çorapsız gezmemek lazım... Doktorlukta ne komplike bir meslek. Kene çıkarmayı bile biliyorlar! Keneyi çıkarmak kolay gibi görünse de ince detayları bilmek gerekiyor. Mazallah vücutta parçası kalırsa sonuçları fena olabiliyor. Kene nasıl çıkarılır özellikle merak ettiğim bir konuydu, detaylı anlatım için çok teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 2. Geçen hafta eşimin kulağının arkasını ısırdı Kene,ödümüz patladı birşey olacak diye.Isırması dert değil de sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar çok tehlikeli Allah korusun…

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads