Maymun Çiçeği Virüsü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Maymun Çiçeği Virüsü

Maymun Çiçeği Virüsü hastalığının ilk görüldüğü yerler Batı ve Orta Afrika’nın ormanlık alanlarıdır. Bu hastalık nadir görülen ölümcül bir hastalık olarak ilk kez maymun kolonilerinde ortaya çıkmıştır. 1958 yılı virüsün ilk olarak görüldüğü tarihtir ve maymun kolonilerinde görülmesinin ardından 1970’li yıllarda insanlarda da ortaya çıkmaya başlamıştır. Maymun Çiçeği Virüsü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey birçok kişi için merak uyandıran konular arasındadır.

1970 yılında ilk kez Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde insanlarda görüldüğüne dair bildirim yapılmıştır. Çiçek hastalığı ile benzerlik göstermesi hastalığın önemli özelliklerinde biridir. Bilindiği gibi çiçek hastalığı 1980 yılında eradike edilmiştir.

Maymun Çiçeği Virüsü’nün bulaşması için infekte hayvanlarla direkt olarak kan, diğer vücut sıvıları ile temas etmek yeterlidir. İnsandan insana bulaş olabilmesi damlacık yolu ile de mümkündür fakat bu durum çok nadir olarak görülür.

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir? Merak edilir, bu hastalık çeşitli biçimlerde ortaya çıkar. Belirtiler arasında ateşlenme, baş ağrısı, kas ağrıları, yüzden vücuda yayılan döküntüler bulunur. Hastalık 14-21 gün aralığında kendiliğinden sınırlanan bir rahatsızlıktır. Maymun Çiçeği Virüsü için destekleyici tedavi uygulanması gerekir.

Maymun Çiçeği Virüsü Covid 19 salgının yaşandığı günümüzde bu salgının ardından ortaya yeniden çıkmıştır. Dünya genelinde çeşitli ülkelerde görülen virüs, İngiltere’de ve bunun yanı sıra 15 ülkede görülmüştür.

Yabani hayvanlarda bulunan bu virüs aynı zamanda kemirgen hayvanlarda da görülür. İnsanların virüs nedeni ile enfekte olduğu durumlarda derilerinde kabarcık şeklinde oluşumlar ortaya çıkar ve içi sıvı dolu olan bu kabarcıklar zamanla kabuklanır.

Yabani hayvanlarda görülen virüsün insanlarda ortaya çıkması doğal yaşam alanının da dışına çıkması anlamına gelir. Bu nedenle de yayılması zorlaşır. Uzun süreli ve yakın temasla daha kolay yayılan virüsün salgına yol açabilmesi oldukça zordur.Daha önce de Maymun Çiçeği Virüsü ile ilgili olarak az sayıda vaka ile karşılaşılmış olması bu hastalığa ilişkin bilinenler arasında yer alır. Geçmişte bu şartlarda seyreden hastalık günümüzde Batı ve Orta Afrika dışındaki ülkelerde de görülür.

Uzmanların yaptığı araştırmalar doğrultusunda hastalıkla ilgili bir salgın beklenmemekle birlikte çeşitli önlemlerin alınması da gerekir. Bu sebeple de hastalığın ivme kazanmadan durdurulması için harekete geçilmesi noktasında fikir birliğinden söz edilebilir.

Günümüzde yaygın olarak kabul edilen kanı, virüsün değişerek yayılmak için kendisine uygun bir ortam bulduğu yönündedir. Bu virüsün hızlı bir mutasyona uğramadığı da uzmanların paylaştıkları bilgiler arasında yer almaktadır.

Uzmanların değerlendirmelerine göre hastalığın Çiçek hastalığına kıyasla daha hızlı yayıldığı görülürken kontrolden çıkabileceğine dair de bir veri bulunmaz. Virüs birbiri ile ilişkisi olmayan insanlarda ortaya çıktığı için aslında çok sayıda insanın bu virüsü taşıma ihtimali de uzmanların değerlendirmeleri arasında yer alır.

Uzmanlara göre Maymun Çiçeği Virüsü’nün bilinen bir virüs olması ve aşısının bulunması insan sağlığı açısından bir tehdit oluşturması yönünde engel olarak değerlendirilebilir. Semptomlarının hafif olmasına rağmen çocuklar ve hamileler için tehlike teşkil edebilir. Ayrıca bağışıklık sistemi düşük olan bireyler için de aynı durum geçerlidir. Covid’den yavaş bir hızla yayılması ve derideki lezyonların kolayca görünebilir olması Maymun Çiçeği Virüsü’nün hemen anlaşılmasını da kolaylaştırır. Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarıları dikkate alındığında ise insanların toplu olarak yapılan festival benzeri etkinlikler sırasında daha dikkatli olması virüsten korunabilmek açısından önem taşır.

Maymun Çiçeği Virüsü yakın zamanda İngiltere’de tespit edilmiştir. Virüsün ortaya çıkması, değişmesi ve yayılabilmek için kendisine ortam bulması ile ilişkilendirilmektedir. DNA virüsü olduğu için de Covid gibi hızlı bir yayılma eğiliminde değildir. Maymun Çiçeği Virüsü’nün seyahat eden insanlar ve satılan hayvanlar aracılığı ile yayılma ihtimalinin bulunduğu düşünülmektedir.

Maymun Çiçeği Virüsü Semptomlar

Maymun Çiçeği Virüsü Semptomlar birden fazladır. Bu virüs öldürücü olmamakla birlikte insan sağlığını tehdit eden özelliklere sahiptir. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan insanlar ve küçük çocuklar için korunmak önemli hale gelir.

·         Ateş

·         Baş ağrısı

·         Kas ağrısı

·         Sırt ağrısı

·         Yorgunluk

·         Lenf bezlerinde şişkinlik

·         Deri döküntüleri

·         Deride lezyonlar

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar doğrultusunda bu virüs henüz Türkiye’de görülmemiştir. İngiltere başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde görülen hastalığın salgına yol açması ise beklenmemektedir.

Maymun Çiçeği Virüsü’nden korunmak için hasta kişilerle temas edilmemesi gerekir. Lezyonlarla doğrudan temas bulaş riskini artırır. Hasta kişilerin yanında bulunanların ise maske takmaları gerekir. Hasta olanların ise lezyonların üzerini kapatması önerilmektedir. Virüsü taşıyanlar dış ortamdan kendilerini izole etmeli ve maske takmalıdır.

Tek kullanımlık eldivenler, aynı ortamda yaşanıyorsa eşyaların ve etrafın düzenli temizliği ve dezenfektesi de bulaş riskini azaltmak için önerilir. Bu hastalık bir salgın riski taşımamakla birlikte korunmak ve yayılmasını önlemek için çeşitli tedbirlerin alınması da zorunludur.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Aşırı Şeker Tüketiminin İşaretleri

Alerjiklere Özel Beslenme

Salmonella Zehirlenmesi Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Corona üstüne tedirginlik yarattı gibi. Özellikle bizim gibi çiçek aşısı olanların sıkıntı yaşamayacağı söyleniyor. Ama yeni nesil aşısız.

    YanıtlaSil
  2. Umarım Türkiye'ye uğramaz.Çünkü boğuştuğumuz o kadar çok şey var ki:(

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads