Aşırı Şeker Tüketiminin İşaretleri

 


Aşırı şeker tüketiminin işaretleri nelerdir? İtiraf edelim şekerli gıdalar pek çok kişinin damak tadına uyuyor ve her ne kadar uzak durmaya çalışsak da arada bir nefsimize yeniliyoruz. Peki acaba az yiyoruz diye düşünürken, gerçekten şekeri az mı tüketiyoruz? Vücut aşırı şeker tüketimi durumunda belirli sinyaller veriyor. 

Yaygın bir hatalı görüşümüz var. Şekerin sadece şeker hastaları açısından zararlı etkileri olduğunu düşünmek gibi… Eğer siz de böyle düşünüyorsanız şeker tüketimi hakkında bilinçli bireyler olmanızın zamanı geldi demektir. Çünkü doğrudan şeker hastalığı göstermese de kan şekeri konusunda bilinçli olmayan ve beslenme şekillerine özen göstermeyen kişiler farklı hastalıkların meydana gelmesinde rol oynamaktadırlar. Şimdi gelelim şekeri fazla kaçırdığımızın bazı işaretlerine.Aşırı Şeker Tüketiminin İşaretleri

 

1. Ağız kuruluğu: Fazla şeker tüketimi neticesinde bu fazla şekerden kurtulma isteyen böbreklerimiz vücudumuzda sıvı kaybının meydana gelmesine neden oluyor. Vücuttaki su kaybı artış gösterdikçe kişide ağız kuruluğu kendini göstermeye başlıyor.

2. Kilo kaybı: Aşırı şeker tüketimi sonucu glikoz dengesizliği oluşuyor ve bu glikoz dengesizliği kısa süre içerisinde kişide kilo kaybı oluşmasına neden oluyor. Bunun nedenleri olarak, insülin seviyesi yetersiz ise vücudun yağ yakmaya başlaması, sık idrara çıkma sonucunda sıvı kaybının olması ve idrardaki fazla glikozun vücudumuzun daha fazla kalori harcamasına yol açması gibi faktörler gösterilebilir.

3. Cilt kuruluğu: Sık idrara çıkma ve sinirlerin hasar görmesi sonucunda ter bezlerinin bozulması gibi nedenlerden ötürü meydana gelen yüksek kan şekerine sahip olan bireylerin ciltlerinde kuruluk görülebilmektedir. Bu nedenle bu kişilerin sık sık nemlendiriciler kullanması önerilir.

4. Yaraların geç iyileşmesi: Vücuttaki yüksek dozda kan şekeri damarlara hasar verir ve sonuç olarak vücudumuzdaki yaraların ve hasar izlerinin geç iyileşmesine sebep olur.

5. Gerginlik: Araştırma sonuçlarına göre yüksek kan şekeri görülen bireyler daha endişeli, depresif ve sinili olmaktadırlar. Bunun sebebi beynin glikoz dengesinin bozulması olduğu bilinmektedir. Bu gibi sinir stres gibi durumlar hücrelerimizi yıprattığı için birçok hastalığa kapı aralamaktadır.6. Artan yorgunluk hissi: Kan şekerinin yüksek olduğu kişiler yeteri miktarda enerji üretemiyorlar. Bunun nedeni glikozun vücutta depolanıp emilememesidir. Bu durum sonucunda kişi kendisini sürekli olarak yorgun hissetmektedir. Sabahları uyanmakta zorlanma, gün ortasında uyuklama gibi durumlar gözlenir.

7. Bulaşıcı hastalıklardaki artış: Yüksek kan şekerine sahip kişilerde bulaşıcı hastalıklara daha fazla yakalanma olasılığı da fazladır. Çünkü fazla şeker bakterilerin ve mayaların çoğalmasına imkan sağlar.

8. Bitmeyen açlık krizleri: Yüksek kan şekeri, glikozun bazı hücrelere girişini zorladığı için vücut yeterli enerjiyi bulamıyor. Bununla beraber bitmeyen açlık krizleri kendini gösteriyor.

9. Sık sık idrara çıkma: Kan şekerinin yüksek olduğunun en belirgin belirtilerinden biri sık sık idrara çıkmadır. Çünkü böbrekler emilemeyen glikozu dışarı atmaya çalışırlar.

10. Bulanık görme: Kan şekerinin yüksek olduğu kişiler dehidrasyonun etkisiyle bulanık görme problemi yaşarlar. Bu da uzun vadede göz sağlığının bozulmasına neden olabilir.

11. Zihinsel bozukluklar: Yüksek kan şekeri glikozun beyin hücrelerine girerek enerji üretmelerini engeller. Bunun sonucunda dikkat problemleri, karar verme hızında azalma ve düşünmede bozukluklar görülebilir.

12. Kaşıntı: Cilt kurumasına bağlı olarak vücutta genel bir kaşıntı hali görülebilmektedir.

Bu belirtileri kendinizde de gözlemliyorsanız, şeker tüketiminizi yeniden gözden geçirmenizde fayda var. Unutmayın ki tükettiğimiz birçok gıda maddesinde de şeker bulunmakta. Ayrıca doktorunuza gidip bir şeker testi yaptırmanız da akıllıca olur.


Bu konular da ilginizi çekebilir:

Gebelik Diyabeti Nedir, Tedavisi Nasıldır

Obezite Nedir, Obeziteden Korunma Yolları

Şeker Yerine Stevia Kullanmak Sağlıklı Mı, Zararlı Mı

Şeker Detoksu-3 ve 21 Günlük Şeker Orucu

 

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Vücudumuzun verdiği sinyalleri ciddiye almalıyız. Çok faydalı bilgiler Deryacığım. Emeğine sağlık 🧿👏🤗🌺🤚

  YanıtlaSil
 2. çok tüketmediğim için şanslıyım ben..

  YanıtlaSil
 3. Şekeri, tatlıyı pek sevmem. Sadece malum dönemles zamanlarda bazer tutar. Ama unlu şeyleri severim malesef.

  YanıtlaSil
 4. Yaraları geç iyileşen bir çok vaka gördüm klinikte :(

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads