Akupunktur Nedir, Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

 Akupunktur Nedir, Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

İğnelemek kelime manasına gelen Akapunktur günümüzde bilimsel yöntemlerle yapılan bir tedavi uygulamasıdır. Akupunktur Nedir, Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır? Birçok kişi için yanıtı merak edilen konulardan biridir. Bu yöntemle çeşitli hastalıkların tedavi edilebilmesi mümkündür. Tedavi sırasında hekimlerden danışmanlık alınması önerilir.

Çok eski bir geçmişe sahip olan bu tedavi yöntemi kullanılarak insanın vücudunda yer alan iyileştirme gücünün harekete geçirildiği düşünülmektedir. Geleneksel Çin tıbbına göre hastalıklar; vücutta yer alan meridyen adlı kanallardaki yaşam enerjisinin akışındaki bozukluklardan oluşur. Bozulan enerji akışının düzelebilmesi içinse vücutta yer alan meridyenlere iğne batırılarak enerji akışı düzenlenir.

Geleneksel Çin tıbbına göre insan yaşayan evrenin bir parçasıdır. Her şeyde var olan evrensel güç insanın içerisinde de yer almaktadır. Akapunktur yöntemi sayesinde insan vücudundaki meridyen kanallarındaki enerji dolaşım engeli yok edilir. Bu sayede de sağlıklı olmak mümkün hale gelir.

Akapunktur Noktaları Nedir?

Akapunktur noktaları olarak adlandırılan uyarı noktaları sayesinde vücudun onarım gücü harekete geçirilir. Akapunktur Noktaları Nedir? Dendiğinde ise vücuttaki onarım noktalarını harekete geçiren güçten söz edilmiş olur.

Uyaranlar aracılığı ile Akapunktur noktaları harekete geçtiğinde enerji dolaşımı da normale döner. İnsan vücudunun ilaca gerek kalmadan tedavi edilmesinde kullanılan Akapunktur hastalıkların ortadan kaldırılmasında etkilidir. Bu yöntem hastalık belirtisine göre değil nedenlerine yönelik olarak tedavi uygulaması yapar.Akapunktur Tarihçesi

Akapunktur Tarihçesi ile ilgili olarak yapılan araştırmalar göstermektedir ki Çin’de yaklaşık 5000 yıl öncesinde bu tür tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Taş iğneler aracılığı ile yapılan tedaviler arkeolojik bulgularla desteklenmektedir.

Ayrıca bu tür iğneleri kullanarak tedavi uygulayanların arasında Uygur Türkleri de bulunur. Son dönemde yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar doğrultusunda ise Uygur Türklerinin Akapunktur tedavisini ilk kullananalar olduğu yönünde bilgilere ulaşılmaktadır.

Akapunktur Nasıl Uygulanır?

Akapunktur tedavisinden binlerce yıldır yararlanılır. Akapunktur Nasıl Uygulanır? Sorusu içinse verilecek yanıtlar arasında tedavi sırasında iğnelere gereksinim duyulduğu yer alır.

Altın, çelik ya da gümüş iğneler kullanılarak yapılan Akapunktur tedavisinde iğne uçlarının ısıtılması uygulamasından yararlanılabilir. İğnelerin ucuna elektrik akımı verilerek de Akapunktur uygulamaları yapılabilmektedir.

Akapunktur vücudun birçok yerine yapılabilen bir tedavi uygulamasıdır. Gövdenin yanı sıra kol ve bacaklar üzerinde bu tedavi uygulaması daha sık kullanılmaktadır. Ayrıca kulak, ayak, el, baş bölgeleri üzerinden de tedavi uygulaması yapılabilir.Akapunktur Uygulamaları

Akapunktur Uygulamaları arasında vücut akapunkturu, kulak akapunkturu, laser akapunkturu, elektroakapunktur gibi yöntemler kullanılabilir. Vücut akapunkturunda vücudun çeşitli bölgeleri kullanılabilir.

Akapunktur noktasını oluşturan hücrelerden iğneler yardımı ile lokal hücresel uyarılar sinir terminallerine ve ardından da beyne ulaşır. Beyin aracılığı ile de gerekli olan uyaranların organlara ulaştırılması sağlanır. Bu sayede de ilgili organla birlikte uzuvlardaki enerji dengesi sağlanmış olur. Bu denge hastalığın ortadan kalkmasında etkendir.

Tedavinin süresi ve uygulama biçimi hastanın durumuna bağlı olarak değişmektedir. İğneler çeşitli uzunluklardadır ve seanslar da 15-30 dakika aralığında değişebilmektedir. Genellikle seanslar da 10-15 seans şeklinde yapılabilir.

Kulak Akapunkturunda vücutta bozulan her sistemin tespiti için kulaktan yararlanılır. Vücuda ait organların kulak üzerindeki yansıma alanlarına uygulanan Akapunktur tedavisinde organların fonksiyon bozuklukları düzeltilebilir.

Eleektroakapunkturda ise vücuda ya da kulakta yer alan çeşitli noktalara iğneler yerleştirilir. Farklı noktalara yerleştirilen iğnelerde yer alan uçlara da elektrik akımı verilir. Bel ya da boyun ağrıları için bu yöntem daha fazla kullanılır. Laser Akapunkturun iğne korkusu olanların yanı sıra çocuklar için de daha fazla tercih edilmesi söz konusudur.

Akapunktur ile Tedavi Edilebilen Hastalıklar

Akapunktur bütünsel bir şifa yöntemi olarak kabul edilir. Tıbbi tedavilere ek olarak kullanılan bu yöntem doktora danışılarak uygulanmalıdır. Cilt üzerinde belirli noktalara ince iğneler batırılarak kullanılan bu yöntem ile beyindeki ağrıya karşı etkili maddelerin salınımı artırılır. Akapunktur ile Tedavi Edilebilen Hastalıklar da birden fazladır.

Sırt ve eklemlerde oluşan ağrılarda Akapunktur tedavisinin etkili olduğu görülür. Kronik ağrılar varsa Akapunktur yöntemi kullanılarak plasebo uygulamasından daha faydalı sonuçlar elde edilebilir. Akapunktur tedavisi uygulanırken iğnelerin seçilen noktalara batırılması gerekir.

İğnelerin ilk giriş anında hissedilen çok hafif bir acının dışında başka bir acı hissedilmez. Ciltte iğnelerin kalma süresi yaklaşık olarak20-30 dakika aralığındadır. Özel stimülasyon teknikleri kullanılarak iğnelerin ucu ısıtılabilir.

Akapunktur tekniğinde Akapunktur noktalarına parmaklarla masaj yapılabilir. Bu sayede de bölgesel enerjilerin yoğunluğu dağıtılabilir. İlgili noktalarla bağlantılı olan organlar bu yöntemle rahatlatılır. Lazer Akapunkturu uygulanırken lazer ışığından yararlanılır ve iğne kullanılmaz.

·         Baş ağrısı

·         Migren

·         Sindirim sistemi rahatsızlıkları

·         Psikiyatrik rahatsızlıklar

·         Romatizmal hastalıklar

·         Bronşit

·         Astım

·         Alerjiler

·         Kadın hastalıkları

·         Sigara bağımlılığı

·         Zayıflama

Akapunktur Yan Etkiler

Akapunktur Yan Etkiler de merak edilen bir konudur. ciddi olarak değerlendirilen yan etkiler oluşmaz.  Doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi uygun olan bu tedavi yönteminde iğne batırılan noktalarda hafif bir acıma hissi oluşur. Bu his geçicidir. Nadir olarak ciltte görülebilen sinirlerdeki yaralanmalar kısa bir süre ağrıya neden olabilir. Akapunktur tedavileri hekim kontrolünde ve hijyenik ortamlarda yapılmalıdır. Aksi durumda istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

Zayıflama ve Akapunktur

Zayıflama ve Akapunktur uygulaması kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Akapunktur sayesinde metabolizmanın hızlandırılması, iştahın azaltılabilmesi mümkün olur. Bu tedavi yöntemi ile beyindeki açlık merkezi baskılanabilir. Stresi de azaltan uygulama tercih edilen bir yöntemdir.

Zayıflamak isteyenler için tek başına Akapunktur tedavisi yeterli olmaz. Bu uygulamaya ek olarak diyet ve egzersiz gerekir. Kilo vermek için yapılacak Akapunktur tedavilerinde kulak bölgesi kullanılır. Kulakta yer alan ve insan vücudundaki tüm organları uyaran noktalar bu tedavi yöntemi ile harekete geçirilebilir.

Kulakta yer alan Akapunktur noktalarına iğne batırıldığında daha hızlı bir tokluk hissi elde edilir. Bu yöntem sayesinde kişide açlık hissinde azalma, aşırı yeme isteğinin ortadan kalkması gibi etkiler elde edilir.

Metabolizmanın hızlanması, yağ yakım hızındaki artış ve toksinlerin vücuttan hızla uzaklaştırılması Akapunktur tedavilerinin sonuçları arasında yer alır. Hastada sakin ve dengeli olma durumunu ortaya çıkaran bu tedavilerin hekim kontrolünde yapılması önerilir.

Akapunktur tedavileri ile sindirimin düzenlenmesi, mide asidinde azalma oluşması mümkündür. Bölgesel zayıflama ya da kilo verme çalışmalarında yöntem etkili sonuçlar verebilmektedir. Diyet yapan hastalar için destekleyici bir tedavi yöntemi olan Akapunktur doğru bir şekilde uygulandığında kalıcı sonuçlar verebilir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Maymun Çiçeği Virüsü Hakkında Herşey

Aşırı Şeker Tüketiminin İşaretleri

Alerjiklere Özel Beslenme

 

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Çok eski bir uygulama olmasına rağmen,gerçekten de etkili bir uygulama olduğunu biliyorum.

    YanıtlaSil
  2. o kadar merak ederim ama hiç uygulama yaptırmadım şimdiye kadar..

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads