Düzgün Nefes Almak İçin 3 İpucu
Çoğu zaman düşünmeden nefes alırız. Oysa ki doğru ve bilinçli bir şekilde nefes almak, derin bir nefes almak beden ve zihin için şifa olabilir. Düzgün nefes almak için 3 ipucu yazımda detayları okuyabilirsiniz.


Nefesimiz kendi kendine çalışan bir mucizedir. Ancak vücudun tek özerk temel işlevi olarak, istendiğinde de kontrol edilebilir. Ve çocukluğumuzdan bu yana sızmış olabilecek yanlış nefes almayı durdurursak, sağlığımıza çok faydalı bir eylem yapmış oluruz. Pek çok insan, stres, yanlış oturma veya sıklıkla yüksek topuklu ayakkabılar giymenin bir sonucu olarak bilinçsizce nefes alıp verir.


Doğru nefes almanın (yeniden) öğrenilmesi gerekir

Stres nedeniyle her zaman yanlış, yani çok sığ nefes alıyorsanız, kendinizi genellikle zayıf ve yorgun hissedebilirsiniz. Baş dönmesi, mide bulantısı gibi şikayetleriniz olabilir. Kendi beden farkındalığımız da zarar görür ve yanlış nefes alırsak duygularımızı net olarak algılayamayız.

 

Solunum eğitmeni Karoline Grün, doğru nefes almanın her şeyi fiziksel ve duygusal düzeyde harekete geçirdiğini söylüyor: kan basıncı, nabız ve kas gerilimi azaltılabilir. Ayrıca doğru nefes almak stres semptomlarını, kaygıyı veya uyku bozukluklarını rahatlatır ve hafifletir. Ayrıca yanlış nefes almayı bırakırsak duygularımıza daha fazla izin veririz veya onları daha iyi işleyebiliriz. İyi haber: Düzgün nefes almayı öğrenebilirsiniz.Düzgün nefes almak için 3 ipucu

1. Tam veya karın solunumu yapın

Göğüs dışarıda, mide içeride: Hem tam nefes alma hem de karın solunumu, akciğerleri iyi havalandıran ve diyaframa yeterince hareket özgürlüğü veren çok etkili nefes alma biçimleridir. Tam bir nefes almak için önce burnunuzdan karnınıza, ardından yanlarınıza ve son olarak da göğsünüze doğru nefes alın. Ardından burnunuzdan veya ağzınızdan nefes verin. Karın solunumunda, yanlarınıza nefes almayı ihmal edersiniz.

 

Doğru yapıp yapmadığınızı dışarıdan kontrol edebilirsiniz. Vücudun ilgili kısmı solunduğunda gözle görülür şekilde genişlemelidir. Bununla birlikte, örneğin bazı sporlarda, tam ve karın solunumu her zaman mümkün değildir. Burada daha az derin göğüs nefesi ile kalır. Karoline Grün, bu durumlar için doğru, ancak uzun vadede çok yüzeysel olacağını söylüyor. Çünkü o zaman bilinçli, derin nefes almanın yenileyici gücünü asla deneyimleyemezsiniz.2. Dakikada daha az nefes

Solunum hızı için aşağıdakiler geçerlidir: Dakikada ne kadar az nefes alınırsa, nefes o kadar derin ve rahatlatıcı olur. Nefes aldığınızdan daha uzun süre nefes verirseniz, otonom sinir sisteminin gevşemeden sorumlu kısmı olan parasempatik sinir sistemini uyarırsınız. Bu, örneğin uykuya dalmadan önce mantıklıdır. Günlük yaşam için, mümkün olduğu kadar derin nefes alıp verme ve aynı uzunlukta nefes verme en iyisidir.

 

Ayrıca nefes alma tekniğinizle gevşemeyi teşvik etmek istemiyorsanız, nefes alma ve nefes verme arasında fazladan bir ara vermenize gerek yoktur. Bu nedenle nefes duraklamaları, geleneksel Uzak Doğu meditasyon tekniklerinin önemli bir parçasıdır: duraklama, yani “hiçlik” ne kadar uzun olursa, zihin o kadar sakinleşir. Nefes aldığınızdan daha uzun süre nefes verirseniz bu yağ yakımını da hızlandırır. 

Örneğin nefes alırken 10'a kadar sayın. Verirken 15'e kadar sayın. Yapabiliyorsanız nefes verme süresini aşamalı olarak daha uzun tutun. Kısa sürede faydasını göreceksiniz.


3. Düzenli olarak düzgün nefes alıştırması yapın

Yanlış nefes alma zaten çok yerleşik hale geldiyse, doğru nefes almayı öğrenmeniz ve içselleştirmeniz biraz zaman alabilir. Çünkü bazı solunum tıkanıklıkları onlarca yıl içinde birikmektedir. Bu nedenle düzenli uygulama önemlidir. Doğru nefes bilinçli olarak ne kadar iyi eğitilir ve sabitlenirse, sürdürülmesi o kadar olasıdır.

 

Bunun için ayrıca zaman ayırmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Hiç de öyle değil. Çünkü ister masanızda küçük bir mola sırasında, ister alışveriş sırasında kuyrukta olsun, arada da pratik yapabilirsiniz. Nefes egzersizlerinin her gün dişlerinizi fırçalamak kadar doğal hale gelmesi ideal olur. Bu arada, otojenik eğitim veya yoga gibi teknikler nefes eğitiminin bir parçası değil, asıl odak noktası nefes almayan gevşeme ve farkındalık teknikleridir.


Doğru nefes almayı nerede öğrenebilirsiniz?

Temel olarak, doğru nefes alma tekniğini kendiniz deneyebilirsiniz. Kitaplardaki talimatlar, YouTube videoları veya çevrimiçi kurslar bunu destekler. Bununla birlikte, eğitimli bir kişinin ilk desteği mantıklıdır. Çünkü orada ilgilenenler kesin rehberlik ve gözlem altında öğretirler - ve belirli ısınma egzersizleri, çeşitli pozisyonlarda nefes alma ve farklı nefes ritimleri öğretilir. Doğru nefes almak için bu egzersizlerle daha sonra evde rahatlayabilir veya yeni enerji kazanabiliriz.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Nefes Koçluğu Nedir? Nefes Koçu Bize Neler Öğretir?

Cultivating Presence Nedir, Nasıl Uygulanır?

Nefes Alıp Vermenin Dayanılmaz Hafifliği


17 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Evet çok önemli bir konuya değinmişsin. Yaptığım yoga akışlarında hep vurgulanıyor nefes. Hoş ben ne kadar doğru yapıyorum bilemiyorum ya genelde dikkat etmeye çalışıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de gün içinde unutuyorum. Ancak konuya konsantre olunca kendime gelip yapıyorum 🙈

   Sil
 2. 10 kadar sayıp, nefes verirken de 15 e kadar saymaya çalıştım ama yapamadım galiba:)))) Ama öğrenirim zamanla çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk başta insan şaşırıyor ben alıştım artık oldukça uzun nefes verebiliyorum ☺️

   Sil
 3. Aklıma geldiğinde camı açar ve kendi kendime nefes egzersizi yaparım:) Yavaş yavaş, dolu dolu nefes alıp veririm. Yine faydalı bir yazı. Hatırlatma için teşekkürler sevgili Derya...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru nefes almak insanıçok rahatlatıyor ☺️

   Sil
 4. Nefes çok önemli gerçekten,egzersizleri yapmak insanı bayağı geliştiriyor.
  Uzun bir aradan sonra Merhaba....

  YanıtlaSil
 5. Gün içinde doğru nefes almak çok önemli ya. Yaşam kalitesini çok artırıyor. Kalemine sağlık. Sevgiler…

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman zaman unutsak da alışmak ve olabildiğince uygulamak çok faydalı olacaktır ☺️

   Sil
 6. Ben de seminerlerimde diyafram nefesi almayı uygulamalı olarak gösteriyor ve öğretmeye gayret ediyorum.Doğru nefes alabilmek,gerçekten çok önemli...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin uygulamaların da çok yararlı. Birebir gösterebilmek çok daha iyi ☺️

   Sil
 7. o kadar doğru bir noktay değinmişssiniz ki. Benim en zorlandığım şey doğru nefes almak konuşmamı, duruşumu herşeymi etkiliyor.

  YanıtlaSil
 8. Önemli bir konu. Doğru nefes almayı öğrenmemiz gerkiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında en temel sağlık eylemleri den biri hep ihmal ediyoruz ☺️

   Sil
 9. Teşekkürler canım hazır bğyük sıkıntı çekmiyorken doğruyu da öğrenmek lazım

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads