Yağlı Cilt: Nedenleri Ve Bakım Önerileri

Yağlı Cildin Nedenleri

Yağlı cilde neden olan hormonlara androjenler denir. Bunlar hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan “erkek” hormonlarıdır. Bunlar aşırı sebum üretiminden sorumlu olabilir. Gözenekler  genişler çünkü sebum miktarlarını işleyemezler. Çok fazla sebum kombinasyonu ve biriken ölü deri hücreleri nedeniyle cilt ve gözeneklerin iç kısmında kalınlaşma, gözeneklerin sebumu salgılayamayacağı anlamına gelir. Sonuç olarak, cilt altında siyah nokta ve lekeler belirir.
Yağlı cildi nasıl tanırsınız?

Yağlı bir cildiniz olup olmadığından emin değilseniz, belirlemenize yardımcı olacak birkaç şey:

  • Yüzünüzü temizledikten bir veya iki saat sonra cildiniz  parlaktır ve genellikle öğleden sonraları yağlı görünür.
  • Neredeyse makyajınız yüzünüzden "kayıyor" gibi hissettirir.
  • Cildin yağlı bölgelerinde siyah nokta ve/veya sivilce görebilirsiniz.
  • Gözenekleriniz, özellikle burun, çene ve alın (T bölgesi) bölgesinde gözle görülür şekilde genişler.

Hangi ürünler yağlı cildi daha da kötüleştirir?

Cildi kurutan ürünler kullanmak iyi bir fikir gibi görünüyor, ancak uzun vadede sebum üretimini daha da teşvik edeceğinden aslında değil. Cildinizi karıncalandıran (mentol, nane, okaliptüs ve limon gibi) veya alkol ve aromatik yağlar içeren ürünlerden kaçınılmalıdır. Ciltte karıncalanma hissi, cildin tahriş olduğu ve bunun asla iyi olamayacağı anlamına gelir.

Genel bir kural olarak, katı formdaki ürünler (bir kalıp sabun gibi) veya ağırlık veren losyonlar ve kremler gibi ürünler gözenekleri tıkayabilir ve cildinizin yağlı görünmesine neden olabilir. Yağlı kremler yerine hafif sıvılar, serumlar ve jeller kullanın.

Yağlı ciltler için adım adım bakım rutini

Aşağıdaki temel cilt bakımı ipuçları, yağlı cildinize en iyi şekilde bakmanıza yardımcı olacaktır:

1. GÜNLÜK YÜZ TEMİZLİĞİ KULLANIN

Günde iki kez hafif, suda çözünür bir yüz temizleyici kullanın. Ardından yüz temizleyiciyi yıkayın. Yüz temizleyici sodyum lauril sülfat gibi cildi tahriş edici maddeler içermemeli ve parfüm içermemelidir (parfümlü ürünler her zaman cilt tahrişine neden olur).

2. YÜZ SUYU KULLANIN

Antioksidanlar ve hücre iletişim bileşenleri açısından zengin, alkolsüz bir toner kullanın. Bu bileşenlere sahip yüz tonikleri, cilt yenilenmesini destekler, genişlemiş gözenekleri gözle görülür şekilde arındırır ve yüz temizleyicinizin veya makyajınızın son kalıntılarını giderir. Bu adım olmadan gözenekler tıkanabilir.

3. PEELING

Bu en önemli adımlardan biridir. Ölü cilt hücrelerini çıkarmanın, tıkanmış gözenekleri ve sivilceleri azaltmanın ve cildi pürüzsüzleştirmenin en iyi yolu peeling kullanmaktır. Salisilik asit (BHA), yağlı ciltlerin pul pul dökülmesi için ideal bir bileşendir.

4. GÜNEŞ KORUMALI GÜNLÜK NEMLENDİRİCİ KREM KULLANIN

Yağlı ciltler için güneş koruyucu içeren bir ürün de kırışıklıkları önlemek ve iltihaplanma riskini azaltmak için önemlidir. Yağlı ciltler için hafif korumayı seçin; Ayrıca mat bir görünüm için likit fondöten ile yüz pudrasını birleştirebilirsiniz.

5. NEMLENDİRİCİ BİR GECE KREMİ KULLANIN

Akşamları, gözenekleri tıkayabilecek bileşenler içermeyen ancak antioksidanlar ve koruyucu cilt bariyerini güçlendiren bileşenler açısından zengin, hafif, nemlendirici bir jel veya serum seçin.

6. SEBUM FAZLASINI ALIN

Sebum emici ürünleri düzenli olarak kullanın. Bu adım isteğe bağlıdır, ancak yağlı cilde sahip birçok kişi bu adımı faydalı bulmaktadır. 

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Saç Dökülmesini Durdurmanın Yolları

Evde 5 Adımda Yüz Bakımı 

Susam Yağı, Sağlık ve Güzelliğe Faydaları

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Benim cildim karma sanırım. Hem zaman zaman sivilce olur hem de çok kururum. Hoş kuruma daha çok kol ve bacaklarda ya.

    YanıtlaSil
  2. benim de cildim yağlı nemlendirme çok önemli gerçekten..

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads