Doğallıkla Hafiflemenin Yolu: Detoks


 Detoks nedir, sorusunun yanıtını kısaca şöyle açıklayabiliriz: Vücutta bulunan toksik maddelerin vücuttan atılması işlemi diyebileceğimiz detoksta amaç aslında halk arasında bilinen yaygın kanının aksine zayıflamak değil zararlı olan toksinleri vücuttan temizlemektir. Alkol, tütün, çeşitli ilaçlar, hormonlar, tükettiğimiz besinlerde bulunan kimyasal ve koruyucu maddeler gibi örnekler verebileceğimiz bu toksik maddeler, detoks etkisi gösteren besinler sayesinde vücuttan atılır, vücuttan atılan bu maddeler ise bedenin arınmasına yardımcı olur.

detoks


 

Son Zamanların Popüler Trendi: Detoks Diyetleri

 

Detoks diyetleri, genelde toksik maddeleri vücuttan atmak için uygulanan diyet programlarıdır. Bol su tüketimi, bitki çayı tüketimi, meyve ve sebze suyu tüketimi ve sıvı besinlerin yanında hafif yemekler içeren diyetler çoğunlukla uzun süreli değildir. Detoks diyeti sürecinde hafif egzersizler yapılabileceğin gibi bedenini rahatlatmak adına yoga, nefes egzersizi ve meditasyon çalışmalarına da yer verebilirsin. Aynı zamanda uygulanan diyet boyunca alkol ve sigara kullanmamak, kahve ve çikolata gibi kafein içeren besinlerden kaçınmak da vücuttaki toksinleri temizlemek için oldukça etkili bir yol olacaktır.

 

Şu husus da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır: Diyabet, hipertansiyon, insülin direnci, mide rahatsızlığı olan bireyler sağlık açısından zararlı olabileceğinden bu diyetleri uygulamamalıdır. 

Gün Gün Detoks

 

Detoks, tek günlük uygulanabileceği gibi bir süreç içerisinde de uygulanabilir. Bu programlara daha yakından bakılırsa şunlar söylenebilir:

 

      Bir Günlük Detoks Programında Neler Olur?

 

Süresi bir gün olan bu programda genelde sıvı içecekler tüketilerek vücudun arınması sağlanır. Bir gün boyunca yalnızca sıvı tüketiminin olduğu bu programda katı bir yiyecek tüketilmediği için aslında mide rahatlar ve kendini yenilemeye başlar. Yine bu program sayesinde bağırsak sağlığı da olumlu yönde etkilendiğinden sindirim sistemi düzene girer. Sabah uyandığında içine yarım limon sıkarak içeceğin bir bardak ılık su ve bunu takip eden saatlerde günlük su ihtiyacını karşılaman ve mevsimine göre taze sıkılmış meyve ve sebze sularını içmen hem bedenen hem de ruhen rahatlamana yardımcı olacaktır.

 

      2 Günlük Detoks Programında Neler Olur?

 

48 saat süren bu programın amacı hem vücuttan zararlı toksinleri uzaklaştırmak hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktır. Bir günlük programdan farklı olarak bu programda katı besinlerin tüketimine de yer verilir. Sıvı tüketiminin yanında ızgara balık, avokado salatası, haşlanmış yumurta, buharda pişirilmiş sebzeler programınız için oldukça uygun katı besinler olacaktır.

 

      3 Günlük Detoks Programında Neler Olur?

 

Bu programın iki günlük programdan pek de farklı olduğunu söyleyemeyiz aslında. Ancak diyette sürekliliğin sağlanabilmesi açısından üç günlük programların daha yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu programda ana öğünlerinde aldığın sıvı ve katı besinlerin yanında ara öğünlerinde tüketebileceğin çiğ badem, ceviz içi, keten tohumu gibi besinler ve beslenmene ek olarak yapacağın egzersizler sana çok sağlıklı ve etkili bir detoks deneyimi yaratacaktır.

 

      7 Günlük Detoks Programında Neler Olur?

 

Diğerlerinden daha komplike olan bu program, vücudunu temizlemenin yanında şişkinliğini azaltıcı ve doğal olarak ödem atıcı etki de gösterecektir. Aynı zamanda cildinin daha temiz olmasına olmasına katkı sağlarken bağışıklık sisteminizin güçlenmesini de yardımcı olacaktır. Arınmanı sağlayacak sağlıklı meyve ve sebze sularının yanında kinoa, yoğurt gibi besinleri tüketmen ve tüm bunları sporla desteklemen süreç için oldukça önemli detaylardır.

 

Unutma ki bu programları uygularken asıl amacın kısa sürede kilo vermek değil, toksik maddeleri vücudundan uzaklaştırmak olmalıdır. Kafein ve şeker tüketmemek, aşırı tuz tüketiminden kaçınmak da detoks diyetlerinin püf noktalarındandır. Özellikle de şeker ilavesiz, taze ve katkısız Juico ürünleri detoksunuza yardımcı olabilecek önemli yardımcılardır. https://juico.com.tr/urunler/juico-cleanseler ile sağlıkla hafifleyebilirsin.


 

1 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Tam detoks zamanı, bu bilgiler süper oldu. En kısa zamanda başlamam lazım 👍

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads