Saç Dökülmesini Durdurmanın Yolları


 

Saç Dökülmesini Durdurmanın Yolları

 

Saçlar sürekli uzayan yapıları ile bilinir. Bunun yanı sıra vücut tarafından devamlı olarak üretilirler. Kıl folikülleri tarafından üretilen saçların kaliteli ve miktar yönünden yeterli düzeyde olması beslenme ile yakından ilişkilidir. Beslenme sorunları saçların dökülmesine yol açan en önemli nedenler arasında gelir. Saç Dökülmesini Durdurmanın Yolları ise öncelikle sağlıklı bir beslenmeden geçer. Bunun yanı sıra stres ve çevresel faktörler de saç dökülmesine yol açan nedenler arasında yer alır.

 

Kıl foliküllerinin kalori, protein ve eser miktarda da elementlere ihtiyacı olur. Ayrıca vitaminler de oldukça önemlidir. Vücudun düzenli işleyişinde gerekli olan vitamin, mineral ve elementler eksik olarak alındığında saç dökülmesi, saç hastalıkları ortaya çıkabilir.

 

Ayrıca tedavi sırasında da iyileşmeye karşı direnç oluşması vücutta bu tür maddelerin eksik olduğu durumlarda daha sık karşılaşılır. Dolayısıyla kişinin saçlarının kaliteli gelişimi ve miktar yönünden istenilen seviyelerde olması beslenme ile doğrudan ilişkili olan bir konudur.

 

Saç Dökülmesinin Nedenleri

 

Saç dökülmesi her insanda karşılaşılan bir durumdur. Bundan dolayı da belirli bir oranda olduğu müddetçe normal kabul edilir. Saç dökülmesi aniden ortaya çıkabileceği gibi bir süre sonra düzelebilir ya da kalıcı sonuçlar da bırakabilir. Saç Dökülmesinin Nedenleri birden fazla sebepten olabilir.

 

 • Genetik yatkınlık,
 •  Yaş faktörü,
 • Deri problemleri de saç dökülmesine yol açabilmektedir. Mantar ya da egzama türü rahatsızlıklar bu tür bir soruna kaynak teşkil edebilir.
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları,
 •  Vitamin ve mineral yönünden eksik beslenme,
 • Hormonal düzensizlikler,
 •  Çeşitli hastalıklar,
 •  İlaçların yan etkileri
 •  Aşırı stres 
 •  Çevresel olumsuzluklar

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

 

Saç dökülmesi genetik kökenli olduğunda bunu önlemek mümkün olmamaktadır. Saçın seyrelmesi ya da kellik oluşması durumunda ise saç ekim yöntemleri günümüzde yaygın olarak uygulanır. Bu işlemler kişinin kendisinden alınan saçlardan yapılırken kalıcı çözüm üretmesi açısından istenilen sonuçları verir. Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Araştırıldığında kalıcı olmayan saç dökülmelerini engellemenin bazı uygulamalar sayesinde mümkün olduğu görülür.

 

 •  Öncelikle saça zarar verecek davranışlardan kaçınmak gerekir
 • Saçın taranma aşamasında hırpalanmaması ve yapısına uygun taraklarla taranması önerilir
 • Kadınlar için maşa, sıcak yağ maskeleri saça zarar verebilen davranışlar olduğundan bunların mümkün olduğunca az yapılması tavsiye edilir.
 • Saçın güneşin zararlı etkilerinden korunması yıpranmasını engellemek açısından gereklidir. Özellikle sıcak yaz günlerinde şapka gibi koruyucu ürünler kullanılmalıdır.
 •  Sağlıklı beslenme saç dökülmesini engellemede en fazla dikkat edilmesi gereken konudur.
 •  Vücutta eksik olan vitamin ya da minerallerin takviye edilmesi saç dökülmelerinin azalmasında etkili bir yöntemdir.
 •  Sigara ve alkol gibi ürünler de saç dökülmesinde etkilidir. Bundan dolayı da zararlı olan bu tür alışkanlıklardan uzak durulması önerilir.

Saç Dökülmesine İyi Gelenler

 

Saçlar günde belli bir miktarda döküldüklerinde bu durum sakıncalı kabul edilmez. Bu oranın üzerine çıkıldığında ise bir doktor kontrolü yapılması tavsiye edilir. Öncelikle yapılacak tahlillere bağlı olarak nedenlerin anlaşılması gerekir. Saç Dökülmesine İyi Gelenler söz konusu olduğunda ise sağlıklı beslenme ile işe başlamak gerekir.

 

Çeşitli bitkisel kürlerin de yararlı olduğu görülürken saçın dış görünüşünde ve kendisini toparlamasında bu uygulamalar yardımcı unsurlardır. Bunun yanı sıra saçın dışarıdan yapılan müdahalelerin dışında vücutta oluşan eksikliklerin giderilmesi ile kendisini toparlaması daha hızlı olur.

 

Saç dökülmesi bazen kimyasal ürünlerle de ilgili olabilmektedir. Bundan dolayı da kullanılan ürün seçimlerine dikkatli yaklaşılması gerekir. Şampuan seçimi yapılırken dermatolog önerisine göre hareket edilmesi gerekirken bir rahatsızlık söz konusu ise uygun tedavi yöntemleri ile bu tür sorunlar giderilebilir.

 

Ayrıca saçlar için faydalı olan minerallerin yeterli miktarlarda alınması gerekirken bu minerallerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 

 • İyot, Kalsiyum, Bakır, Manganez, Çinko, Selenyum, Demir, Potasyum

 Bu konular da ilginizi çekebilir:

Saç Ekiminde Artas Robot Tekniği

Saç Ekimi Kimlere Yapılır? Saç Ekimi Sonrası Bakım

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Stres o kadar önemli ki bu konuda. Hele hele günümüzde.
  Bilgiler için teşekkürler Derya. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Saçını fazla yormayanlardanım. Faydasını da görüyorum. Çok faydalı bir paylaşım olmuş Deryacığım. Emeğine yüreğine sağlık canım 🧿😍🤚

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads