İçten Güneş Koruması Mümkün Mü?

 

gunes-carpmasından-korunmak

İçten güneş koruması  mümkün mü?

Cildi güneşten korumak için gıda takviyeleri, tabletler içten bir koruma sağlar mı? İçten güneş korumasını sağlamak mümkün mü? Bugün bu konuda yazmak istedim, hazır yaz sıcakları başlamışken...


Neredeyse tüm ilgili ürünlerde bulunan bir bileşen beta-karoten'dir. Bu A vitamini öncüsünün bronzlaşmayı hızlandırdığı ve cildi güneş ışınlarından koruduğu söylenir. Çalışmaların çoğu bu güneşten koruyucu etkiyi bilimsel olarak doğrulayamadı, sadece kullanımda gözlenen olumlu etkiler bu görüşü doğrular nitelikte. Yapılan bir çalışmada, deneklere on hafta boyunca günlük 20 mg beta-karoten verilmiştir. 

Henüz bilimsel dayanağı olmadığı için beta karoten hiçbir şekilde tek güneş koruması olarak yeterli değildir, ancak en iyi şekilde bir takviye olarak uygundur diyebiliriz.

Karotenoidlerle daha hızlı bronzlaşma?

Tüm karotenoidler gibi beta-karoten cilt katmanlarında birikir ve turuncu-kahverengi bir renge neden olur. Bu cilt rengi UV radyasyonu nedeniyle bir ön bronzlaşma ile karıştırılmamalıdır. Melaninin neden olduğu bronzluğun aksine, boyaların neden olduğu cildin renklendirilmesinin koruyucu bir işlevi yoktur.

Bu arada
"Beta-karotenin, yanlış olarak" hafif alerji "olarak da adlandırılan ağrılı bir fotodermatoz olan eritropoietik protoporfirinin (EPP) tedavisi için sağladığı faydalar da araştırmalarca gözlemlenmiş."

Beta karoten hakkında çok önemli bir nokta da, sigara içen insanlara kesinlikle uygun olmamasıdır. Sigara içenlerde aşırı dozda beta karoten tüketimi akciğer kanseri gelişimini teşvik edebiliyormuş. Kahvaltılık tahıllar ve bazı tatlılarda beta karoten olduğu biliniyor, alışveriş yaparken içeriklere dikkat etmekte fayda var.

yüzme konulu yayınlar

 


Antioksidan koruyucu faktörler

Likopen ve C ve E vitaminleri gibi beta-karoten antioksidan etkiye sahiptir. UV radyasyonunun neden olduğu radikallerin oluşumunu önleyerek cilt hasarını önleyebilirsiniz. Selenyum ve çinko gibi eser elementler metabolizmayı destekler ve ayrıca güneşten zarar görmüş cildin yenilenmesine yardımcı olabilir. 

Kalsiyum ayrıca cildin savunma işlevinde de önemli bir rol oynar. Bu nedenle antioksidanlar UV radyasyonuna karşı tek koruma olarak uygun değildir, ancak oluşabilecek herhangi bir cilt hasarının onarımı için cildin iyi hazırlanmasına yardımcı olabilir.

Buradan da anlaşılacağı gibi, içten koruma cilt hasarlarının giderilmesine yardımcı olur ancak en önemlisi cildi dıştan korumaktır. Böylece cilt hasarlarını oluşmadan önlemiş oluruz. 

Bu yayınlar da ilginizi çekebilir:

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Krem Yapımı

Kavuran Sıcaklarda 6 Cilt Bakım Önerisi 

Seyahatlerde Yanınızda Bulunması Gereken İlaç Ve Sağlık Malzemeleri

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Buğday tenli olduğumd sanırım genel olarak şanslılardanım. Bu yüzden yıllarca koruyucuyu ihmal ettim. Ama yaşla birlikte yüzümde lekelenmeler başlayınca birkaç yıldık düzenli kullanıyorum. Bu önerilerin de çok güzel ve önemli. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Bu yazından şahsen çok istifade ettim Deryacığım, çok teşekkür ederim :))

  YanıtlaSil
 3. bir ara düzenli havuç yenirse cilt doğal bronz olur diye bir şehir efsanesi vardı :-)))))) çok gülmüştüm..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle olsa ben kapkara olurdum havuç hastasıyım cünkü her gün yerim 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads