Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Yanık Kremleri


Yaz aylarında tatil sonrası şikayetlerin en büyüğü güneş yanıklarıdır. Güneş yanığı için en bilinen yöntem yoğurt gibi gözükse de, bilinenin aksine pek çok yöntem vardır. Salatalık suyu, zeytinyağı, aloe vera bunlardan bir kaçıdır.

güneş yanıklarına ne iyi gelir?

Yoğurt ve Salatalık Suyu


 Yanık bölgeye yoğurdu uygularken, yoğurdun yağsız ve soğuk olmasına dikkat edilmeli. Yağsız yoğurdu yanık bölgeye uygulamadan önce 5 dakika kadar derin dondurucuda bekletilmeli ve daha sonra soğuk bir şekilde yanık olan bölgeye sürülmelidir. En bilinen yöntemin yanı sıra salatalık suyunun da yanık bölgeyi tedavi etmede rolü büyüktür. Yanık bölgenin genişliğine ve büyüklüğüne göre salatalık sayısınca, kabuklarıyla rendelenen salatalıkların suyu çıkartılmalı ve daha sonra yanık bölgeye tampon yapılmalıdır.

Zeytinyağı


 Bir diğer tedavi yöntemi ise zeytinyağıdır. Cildin sağlığı ve yumuşaklığı konusunda zeytinyağı önemli bir faktördür. Güneş yanıklarından ziyade, normal yanıklarda uygulanan zeytinyağının besleyici ve yumuşatıcı özelliği vardır. Yanık bölgeye uygulanan zeytinyağı o bölgeyi yumuşatır ve güneş yanığından oluşan acıyı keser. Zeytinyağı ve yoğurdun yanı sıra tedavi yöntemi olarak ve acıyı dindirmesi bakımından elma sirkesi ilaç gözüyle görülür. Yanık bölgeye tampon bir şekilde uygulanan elma sirkesi acıyı azaltır. Yanıklarda rahatlama hissinin oluşması için ise açık çayı yanık bölgede bekletilmelidir. Bu acıya son verip ferahlık hissi verecektir. Güneş yanıkları tedavisinin yanı sıra çok fazla su tüketilmesinde fayda vardır. Tüketilen su cildin nemlendirilmesinde rol oynar.

güneş yanığı nasıl tedavi edilir?


Aloe Vera ve Hindistan Cevizi 

Aloe vera kremi sizin için çok hafifse hindistancevizi yağına başvurmalısınız. Bu aynı zamanda cilde E vitamini gibi birçok besin sağlar ve böylece güneş yanığından sonra yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda antiinflamatuardır ve cildi biraz serinletir. Sıcak günlerde, bardaktaki hindistancevizi yağı zaten sıvıdır, aksi takdirde bardağı kısa bir süre sıcak su altında tutmanız gerekir (23 derecede erimeye başlar).

Elma SirkesiDiğer bir alternatif ise organik elma sirkesidir. Asetik asit iltihaplanmaya karşı etkilidir, hafif dezenfektandır ve kaşıntıları yatıştırır. Ancak elma sirkesi asla açık kabarcıklara uygulanmamalı ve sadece seyreltilmiş olarak kullanılmalıdır. 50:50 oranında su ile bir karışım idealdir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Güneşe Ve Suya Dayanıklı Makyaj Nasıl Yapılır?
Cilt Tipinize Uygun Cilt Temizleyici Seçin
Saç Şekillendiricilerle Mükemmel Bir Güne Hazır Mısınız?


7 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Organik elma sirkesi,iyi bir dezenfektan...

  YanıtlaSil
 2. bu yaz evde geçti, güneş görmediim :)

  YanıtlaSil
 3. çok faydalı bilgiler, güneş yanığı acı verici gerçekten

  YanıtlaSil
 4. Aloe Vera yanığa gerçekten faydalı geçen ufaktan elim yandı yanık kremi yoktu hanımın aklına geldi ve elime sürdü kısa sürede ağrıyı hafifletti.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads