Sağlıklı Böbrekler- Sorunlar Ve Alınabilecek Önlemler

böbrek sağlığı

 Böbrek zayıflığını tanıyın ve tedavi edin


Giderek daha fazla insan böbrek zayıflığından muzdarip. Başlangıçta, hastalık gözle görülür semptomlar vermez ve sinsi ilerler. Oysa ki erken tedavi önemlidir. Her yıl Mart ayının ikinci haftası Dünya Böbrek Günü oluyor. Bu yıl da 11 Mart'ta. Bu önemli organımızın sağlığına önem vermeye dikkat çekmek için bir yazı yazmak istedim.

Böbrekler kanı temizler, tansiyonu, tuz ve su dengesini düzenler ve önemli hormonlar üretir. Biz hiç farkında varmasak da, sessiz sedasız sağlığımız için çok önemli bir iş yaparlar. Sağlıklı çalışan böbrekler, her gün kanımızı 300 kez temizler. Bu da günde 1500lt kan geçişi demektir. Giderek daha fazla insan farkına varmadan ilerleyici böbrek zayıflığı geliştiriyor. Avrupa'da yetişkinlerin yüzde onu zaten kronik böbrek hastalığına sahip ve çoğu durumda sonuçta yapay kan yıkamaya (diyaliz) veya böbrek nakline bağımlı kalıyor. Dünyada da durum farklı değil.

Böbrek yetmezliği için risk faktörleri


Özellikle yüksek tansiyon ve şeker hastalığı uzun vadede böbreklerin çok ince damarlarına zarar verir. Ayrıca obezite de onları olumsuz etkiler. Çok fazla kilolu (obez) kişilerde genellikle böbrek yetmezliği için çeşitli risk faktörleri vardır. Örneğin, karın boşluğundaki yağ dokusu, böbrekleri de tehlikeye atan iltihaplı hormonlar oluşturur. Diğer ciddi sonuçlar, kardiyovasküler hastalık ve azalmış yaşam beklentisidir.
Obez çocukların daha sonra böbrek zayıflığı geliştirmesi daha olasıdır.

Bu arada, giderek daha fazla sayıda çocuk ve ergen çok fazla kilolu ve tip 2 diyabet hastasıdır. 30-45 yaşlarında, hayatlarının geri kalanında düzenli otomatik kan yıkamaya bağımlı olma riskiyle karşı karşıyadırlar.

Sigara veya ilaçtan kaynaklanan böbrek zayıflığı


Sağlıksız bir diyet dışında sigara ve uzun süredir alınan ibuprofen veya diklofenak gibi ağrı kesiciler de böbreklerde büyük hasara neden olabilir.Otoimmün hastalıklarda böbrek hasarı


Otoimmün hastalıklar da böbreğe saldırabilir. Bazı sistemik otoimmün hastalıklarda böbrekler etkilenir - vaskülitler, yani kan damarlarının iltihabı ve bağ dokusuna saldıran kolajenozlardan özellikle bahsedilmelidir. Böbrek tutulumu olan en yaygın hastalıklar arasında polianjit (GPA), mikroskobik polianjit (MPA) ve sistemik lupus eritematozus (SLE) ile granülomatoz bulunur.
Böbrek zayıflığının belirtileri

Böbrekler yaşlandıkça doğal olarak zayıflar. Böbrek sorunlarına işaret edebilecek semptomlar şunları içerir:

 •     Yüksek tansiyon
 •     Keskin baş ağrısı
 •     Bacaklarda ödem
 •     Sıkılaşan cilt
 •     İdrarda köpük


İlerlemiş böbrek yetmezliğinde aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 •     Artık ayarlanamayan yüksek tansiyon
 •     İdrar miktarında azalma
 •     Su tutma (ödem)
 •     Nefes darlığı
 •     Mide bulantısı
 •     Kusmak
 •     İştah kaybı
 •     Düzensiz kalp atışı
 •     Uyuşukluk
 •     Uyku hali
 •     Kramplar
 •     Koma


Böbrek zayıflığı muayenesi


Kan ve idrar testleri ile böbrek fonksiyonlarında azalma tespit edilebilir:

    Kandaki kreatinin seviyesi bir başlangıç ​​belirtisi sağlar. Kreatinin, kaslara enerji sağlayan asit kreatinin bir parçalanma ürünüdür. Böbrekler düzgün çalışmadığında kanda birikir. Bununla birlikte, kreatinin değeri yalnızca böbrek fonksiyonu zaten yüzde 50'den fazla kısıtlandığında yükselir.
    İdrarda artan protein atılımı da böbrek hasarını gösterir.
    Kanda serbestçe dolaşan ve ilk semptomlardan çok önce bir böbrek problemini gösteren protein sistatin C ve ürokinaz reseptörü  için daha karmaşık laboratuar testleri daha duyarlıdır.

Böbrek yetmezliğini tedavi edin


Böbrek hasarı genellikle geri döndürülemez. Zamanında böbrek hasarı tespit edilirse, hastalığın ilerlemesi genellikle ilaçlarla ve doğru beslenme ile yavaşlatılabilir. Diyabet, obezite ve yüksek tansiyondan muzdarip herkes böbrek değerlerini düzenli olarak kontrol ettirmeli ve mümkün olan en kısa sürede rotasını değiştirmelidir: Bol miktarda egzersiz ve sağlıklı beslenme, hastalığın kötüye gitmesini önlemeye yardımcı olabilir ve böylelikle ciddi böbrek hasarını geciktirebilir.

Böbrek yetmezliği: diyaliz veya nakil


Organ fonksiyonu halihazırda yüzde onun altına düşmüşse, genellikle sadece yapay kan yıkama (diyaliz) yardımcı olur. Tek alternatif böbrek naklidir, ancak donör organlar yetersizdir.

Böbrek fonksiyonunu desteklemek için ipuçları


Artık böbreklerin nasıl çalıştığını ve onları neyin hasta ettiğini bildiğimize göre, böbrekleri sağlıklı tutmak için gerekli adımlar doğal olarak ortaya çıkıyor: Sağlıklı yaşam için genel önerilerin çoğu böbrek sağlığı için de geçerlidir.
Ayrıca böbrek sağlığınız için şunlar çok önemlidir:


 •     Yeterince su içerseniz böbrekler sıvı ile iyice yıkanır.
 •     Su ve bitki çaylarını tercih edin.
 •     İlaçları bilinçli olarak ve dikkatlice alın: birçok ilaç böbrek fonksiyonuna zarar verir.
 •     Dengesiz bir diyetten ve uzun protein ağırlıklı diyetlerden kaçının - böbreklere baskı yaparlar.
 •     Halihazırda böbrek yetmezliğiniz varsa: Böbrek hastalığı olan hastalar için genel beslenme önerilerini dikkate alın (örn. Düşük protein, fosfat, potasyum ve tuz).
 •     Böbrek çaylarının ve doğal tıp böbrek ilaçlarının gücünü kullanın.

Önemli uyarı: Böbrek rahatsızlığı, hayatı tehdit eden bir sorun olduğundan karşılaşacağınız herhangi bir problemde hemen bir doktora başvurun. Yazıda geçenler sadece bilgi amaçlı olup, doktor tedavisi yerine geçmemektedir.

Diğer sağlık makaleleri de ilginizi çekebilir:

Sağlıklı Kulaklar İçin 18 Öneri

Ozon Terapisi Nedir, Nasıl Ve Hangi Hastalıklara Uygulanır? 

Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak İpuçları 

4 Şubat Dünya Kanser Günü-Kanseri Önemseyelim 

Cüzzam Hastalığı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads