Okuduklarım- Karatay Diyeti Ve Hayatımdaki Etkileri

Canan Karatay

Karatay Diyeti Kitap

Prof. Canan Karatay`ı sanırım Türkiye`de tanımayan kalmamıştır artık. O yüzden size buradan ne kitabı anlatacağım ne de illa bu beslenme şeklini uygulayın ya da uygulamayın diyeceğim. Ancak şunu da belirtmeliyim ki bugün yerleşmiş saşlıklı bir beslenme sistemim varsa onun kitabını okumuş olmama borçluyum bunu.
Leslie Sansone videoları ile spora başlayıp ilk kilolarımı verirken hiş diet yapmadım. Yani yediğimden içtiğimden hiç kısmadan gitti ilk birkaç kilo. Sonra uzun bir süre bir duraklama dönemine girdim. Yoğun bir şekilde spor yaptığım halde hem de. Bunun nedenlerini araştırırken arkadaşım bana kitabı gönderdi. Ve aslında sağlıklı besleniyorum düşüncesiyle yediğim birçok şeyin oldukça yanlış olduğunu farkettim. Şekeri zaten azaltmıştım, rafine karbonhidratı da yok denecek kadar sınırladım. Ancak yine de yolunda gitmeyen bir şeyler vardı.
Leptin hormonunu ilk kez bu kitapta duydum. Daha önce uykunuzu alamıyorsanız kilo vermenizi engeller diye birçok yerde okumuştum ama nedenini çözememiştim. Meğer uyku ve leptinin çalışması birbirine çok bağlı konularmış.
Yemek aralarında çok atıştırıyordum. Kuruyemiş ya da meyve bile olsa sürekli elim birşeylere gidiyordu. Yine Karatay`da yemek aralarının uzatılması, 2 öğün gibi konuları okudum ve ilk iş en az 4 saat yemekler arasında  beklemeye başladım. Sonra mesela öğleden sonra bol kalorili bir şey yediysem akşam yemeği yemedim. Yemeğin çok daha hafif olduğu günlerde öğlen akşam hafif yedim ve akşamları erkenden yiyip sabaha kadar aç kalabilmeye alıştım. Tabii bu geçişler sancısız olmadı. İlk zaman hep açlık hissediyordum.
Sonra kilo alırım diye hep uzak durduğum proteinli ürünler daha çok hayatıma girdi. Bütün bu değişiklikleri yaparken de hiç aç kalmadım. En güzel tarafı da bu oldu. Yani öğünlerde iyice doyuyordum ama 4 saat ara geçene kadar aklım atıştırmaktaydı ama direndim.
Şu anda tüm Karatay beslenmesini birebir uygulamıyorum. Fikirlerine değer verdiğim başka beslenme uzmanları da var. Ancak ben herşeyi inceleyip, araştırıp bana mantıklı gelen taraflarını uygularım. İki ana öğün ve kuruyemiş, bir porsyon meyve gibi ufak bir ana öğün bana çok uygun geldi ve tüm gün tok tutuyor. Kitapta tavsiye edilen ürünlerin de tümünü bulamıyorum Avusturya' da yaşadığım için ama beslenme şeklinin ana öğelerine sadık kalmaya çalışıyorum.
Kitabı henüz okumadıysanız okuyun . Beslenme düzeni tam oturmadan spor da yapılsa %100 sonuç alınamıyor.Diğer Kitap Tavsiyelerim

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Merhaba, öncelikle blogunuzu farklı buldum ve takibe alıyorum. Hiç bir zaman kilolu biri olmadım ama geçen sonbaharda bu kitabı okuyup ve uygulayarak 2 ayda 4-5 kg verdim. Kilodan vermekten ziyade sağlıklı yaşam biçimine geçtim diyeyim. Bugunse genel itibari ile hala uyuyorum karatayın dediklerine ama eskisi gibi değil...

  YanıtlaSil
 2. Cok tesekkür ederim. Evet ben de birebir uymuyorum ama saglikli beslenmeye gecmemde cok katkisi oldu.

  YanıtlaSil
 3. Cok tesekkür ederim. Evet ben de birebir uymuyorum ama saglikli beslenmeye gecmemde cok katkisi oldu.

  YanıtlaSil
 4. Zayıflamak için beslenme düzeni de önemli olduğu için bu tür kaynaklara başvurmanın faydalı olabileceğini düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 5. Canan Karatay hakkında çok dalga geçiliyor ama Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi Prof. Doktoru söylediklerinin bazıları yanlış olsada %95'i doğru ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle fitness ve vücut geliştirme sporu ile uğraşan herkesin örnek aldığı ve takip ettiği bir insandır. Kitabına gelince D&R'da bende incelemiştim birazcık meraktan bakıverdim en kısa sürede bende alıp okuyacağım zayıflamak için değilde definasyon dönemi kilo verme yöntemlerim arasında programıma hocadan ekleyeceğim düşünceleri alacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten Karatay bir diyet degil beslenme düzeni. Kizima hamileyken hamilelik sekerim vardi beslenme uzmani Karatay beslenmesine cok benzeyen bir program hazirlamisti ve sorunsuz gecti hamileligim. Dogrulari söyleyenler herkesin isine gelmiyor maalesef . Yorumunuz icin tesekkür ederim 😊

   Sil
 6. Karatay diyeti,yıllar önce benim de uygulayıp iyi sonuçlar aldığım bir diyetti.Aslında tek bir ana düşüncesi mevcut bu diyetin:İnsülin salınımını dengelemek.Çünkü insülin kan şeker düzeyini düzenlemekle kalmıyor,fazla olan şekeri yağ olarak depoluyor.Bu diyet,bunu düzene bindiriyor.Dolayısıyla yağ yakmaya başlıyorsunuz.
  Yine de bu diyetin kişiye uygun olup olmadığının bir hekim tarafından tespitinde yarar var,zira protein ağırlıklı beslenme böbrekleri biraz zorlamaktadır.
  Ama ben bu diyet sayesinde insülin mekanizmamı regüle ettim.Kan şeker seviyem yıllardır düzenli bir tablo veriyor.Bu arada ben üç-dört ayda 25 kiloya yakın kilo vermiştim.Paylaşım içim teşekkürler.��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim okuduğunuz için. Karatay diyetini birebir uygulayamadım aslında daha çok deniz ürünleri, yumurta,peynir,baklagil gibi ürünlerden aldım proteini. En son yaptığım ve kısa sürede 8kg verdiğim akşam erken yiyip mideyi 17saat kadar boş bırakma yönteminde de hiç zorlanmadım. En iyisi kendi hayat tarzı ve sağlık durumumuza uyan beslenme şeklini belirlemek ve sürdürmek. Yoksa pek çok diyetle kilo veriliyor ama en zoru verilen kiloyu korumak. Sağlıklı günler dilerim 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads