Su Sağlığımız Ve Kilo Vermek İçin Ne Kadar Önemli? Günlük Su İhtiyacını Hesaplamak

Su içmek  ne kadar sağlıklı?

su içerek kilo verin

Birçok insan çok az su içiyor. Oysa ki günlük alacağımız sıvı miktarı vücudumuz için çok önemlidir. Günde ne kadar suya ihtiyacımız var?

Bir yetişkinin vücudundaki su içeriği yaklaşık yüzde 50 ila 60'tır. Sıvı kanın akmasını sağlar. Önemli besinleri organlara taşır, terleme yoluyla vücut ısısını düzenler ve toksinleri vücuttan atar.

Vücudunuz günde iki ila üç litre su kullanır. Cilt, solunum ve metabolizma, yani idrar ve bağırsak hareketleri yoluyla atılır. Su dengesinin doğru olması için, vücudun her gün ihtiyaç duyduğu kadar su almalısınız.

Günde yaklaşık 1,5 litre su

günlük su miktarı hesaplamak

 Günde yaklaşık 1,5 litre içerseniz, vücut yeterince sıvı alır. Ancak bu ortalama bir miktardır. Her insanın günlük su ihtiyacı farklıdır. Bu ihtiyaç hava şartlarına ve aktiviteye göre de değişiklik gösterir.

Aşırı sıcak, aşırı soğuk, ateş, kusma, ishal ve fiziksel olarak zorlu iş ve sporlarda daha fazla sıvıya ihtiyacınız vardır. Bu özel durumlarda, uzmanlar saat başına ilave 0.5 ila 1 litre tavsiye eder. Sağlıklı bir organizma böbrekler yoluyla fazla miktarı atar.

Çok az su içerseniz ne olur?

ne kadar su içmeli

Sıvı eksikliğinin vücut için olumsuz sonuçları: • Kan artık düzgün akamaz
 • Kas ve beyin hücreleri yetersiz beslenir
 • Konsantre olma ve uygulama yeteneği azalır
 • Susama hissi, boğazdaki mukoza zarlarının kuruluğunu gösterir
 • Mukoza zarları kurursa, virüslere ve bakterilere daha duyarlıdırlar
 • Böbrek hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları ve dolaşım problemleri riski artar
 • Baş ağrısı çekebilirsinizSusuzluğu beklemeyin

Susuzluk hissetmeden önce, gün boyunca düzenli olarak bir şeyler içmek en iyisidir. Uygulamalar ayrıca size yardımcı olabilir ve düzenli olarak içmenizi hatırlatabilir. Aynı zamanda işte ve evde her zaman sıvı içmeniz tavsiye edilir. Susarsanız, aslında çok geç olmuş demektir. Susuzluk yoluyla, vücut sıvı eksikliğine işaret eder.

Su sıcaklığının önemi

Yeterli sıvı içmeyi zor bulursanız, ılık su veya çay deneyebilirsiniz. Su sıcaklığı yaklaşık 36 derecelik vücut ısısına karşılık gelirse, bu organizmayı korur. Ilık su ayrıca ağrıyı ve krampları hafifletir ve yağları daha iyi çözdüğü için sindirimi destekler. Kalktıktan hemen sonra bir bardak ılık su dolaşımınızı hızlandırır.

Çok fazla su sağlığınız için kötü olabilir

Ama aynı zamanda içerken aşırıya kaçabilirsiniz. Kısa sürede vücudun ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla sıvı alırsanız, aşırı durumlarda "su zehirlenmesi" yaşanır. Böbrekler büyük miktarda sıvı atmazlar. Kanın aşırı incelmesi elektrolit ve tuz dengesini bozar.

Kandaki düşük tuz konsantrasyonu nedeniyle, su hücrelere girer ve onları temizler. Bu, özellikle beyinde ödem oluşumunu teşvik edebilir. En kötü durumda, su zehirlenmesi ölüme yol açar. Böbrek ve karaciğer hastalıkları olan kişiler ve aşırı spor yapan sporcular özellikle risk altındadır. Sizin için doğru miktarda suyun ne kadar olduğundan emin değilseniz, doktorunuza danışın.

Günlük su ihtiyacınızı hesaplayın!


Vücut susuz hissederek sıvıya ihtiyaç duyduğunu işaret eder. Gün boyunca idrar ve ter ile önemli miktarda su kaybeder, aynı zamanda cilt ve akciğerlerden de kaybeder. Bu kaybı, yeterince içerek veya sulu yiyecekler yiyerek telafi etmeniz gerekir. Günde ne kadar suya ihtiyacınız olduğu yaşınıza ve kilonuza bağlı olarak değişir.

 Genel bir kural olarak, yetişkinler için vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 30 ila 40 mililitre sıvı önerilir.

Ve yeterince içmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

İçecek seçiminize çeşitlilik getirin: su, şekersiz meyve ve bitki çayları, şekersiz meyve suyu ...
Her öğünde bir şeyler içme alışkanlığı edinin.
Masanıza bir içecek koyun, bu size düzenli olarak içmenizi hatırlatacaktır.
Sadece alkolsüz içecekler önemlidir: alkol vücuttaki su kaybını  hızlandırır.

su sağlıklı mı

Su içerek kilo verebilir miyim?

Evet ! Çünkü içme suyu kilo kaybına yardımcı olur.

Yemekten önce su içerseniz daha az kalori tüketirsiniz çünkü su insülin seviyelerini etkilemez, sizi dolduramaz. Ancak midenizi doldurur, böylece yiyeceğe daha az yer kalır. Çalışmalara göre, yemeklerden önce büyük bir bardak su içerseniz, ortalama kalori alımı% 13 oranında düşer.
Meyve suyu ve alkolsüz içecekleri suyla değiştirdiğinizde sıvı kaloriden tasarruf edersiniz. Artık kalorili içecekleri tüketmiyorsanız, bunun kilo verme başarınız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bir bardak portakal suyu, limonata ve kola veya sütlü kahve yaklaşık 150 kaloriye sahiptir: günlük latte macchiato (az yağlı süt ile) 200 kalori bile olabilir. Bu yılda 10 kilogram vücut yağına eşittir!
Kilo vermek isteyen herkes için kalorili içeceklerden kaçınmak temel bir kural olmalıdır!

Kola ve meyve suları yerine sadece su içerseniz daha az acıkırsınız .. Meyve suları, alkolsüz içecekler deki şekerin alımından sonra - ister katı ister sıvı formda olsun - vücudunuz insülin salgılar.İnsülin yağ oluşumunu destekler ve yağ kaybını engeller. Kötü olan nokta: Şekerli içecekler, katı yemeklerde insülin seviyelerini karbonhidratlardan bile daha hızlı uyarır ve ayrıca daha yüksek insülin zirvelerine neden olur.
Sıvı şeker vücudunuzun yağ parçalanmasını önler. Bunun yerine düzenli olarak su içerseniz, insülin seviyeniz sabit kalır ve vücut yağınız daha hızlı erir.

Vücudunuz içmekten dolayı daha fazla kalori yakar  Soğuk su içtikten sonra metabolik oran% 24-30 30-60 dakika artar. Bununla birlikte, bu etki sadece kısa vadelidir ve sadece etkili yağ kaybı için yeterli değildir - en azından. Düzenli olarak soğuk su içerek, yılda 1,2 ila 2,5 kilogram ek kilo kaybı elde edebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Evde Kendi Ekmeğinizi Yapın
Sinamekiye Dikkat !!!
Aşırı Sıcaklarda Yapmamız Gerekenler


10 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Günde 2 ile 2,5 litre arası su içmeye çalışıyorum. Ilık su yağ yakar diye biliyordum . Düzenli soğuk su daha faydalıymış

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben oda sıcaklığında içebiliyorum, çayları bile oda sıcaklığına getirip öyle içerim :)

   Sil
 2. Ben su içmeyi severim, iyi de içerim. Bardak değil de şişem vardır en az 3 litreye dikkat ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de şişem var ölçmek daha kolay oluyor:)

   Sil
 3. günde iki litre içiyoruuum suu çok severiiim :)

  YanıtlaSil
 4. Soğuk su icebilenlere hayranim. Maalesef içemiyorum. Oda sıcaklığında olması gerekiyor. Bu arada gün içinde aralikli olarak şu tüketiyorum. Olmazsa olmazım.

  YanıtlaSil
 5. Çok su içmeyi bir türlü başaramıyorum midem şişiyor gibi geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk içtiğinde şişkinlik hissi verebilir ama gün içinde daha çok hafiflersin :)

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads