7 Temmuz 2015 Salı

Aşırı Sıcaklarda Yapmamız Gerekenler

sıcaklarYazın en sıcak günlerını yaşıyoruz. Aşırı terleme, baş dönmeleri, halsizlik şikayetlerine karşı neler yapalım?
Öncelikle bol bol sıvı alımına dikkat edelim. Su, soğutulmus bitki çayları ile vücudumuzu susuz kalmaktan koruyalım. İçecekleri buzdolabı soğuklugunda değil de, oda sıcaklığında içmek harareti önlemede daha yararlıdır unutmayalım. Kahve, alkol ve şekerli içeceklerden kaçınmakta fayda var.
Yaz sıcaklarında yağlı, aşırı soslu yiyecekler tüketmemeye çalışalım ki zaten yorgun düşen organizmamız bir de bunları hazmetmekle uğraşmasın. En uygun gıdalar meyve, çiğ sebzeler, salata türü yiyeceklerdir.
10-19 saatleri arasında spor yapmaktan kaçınalım. Yaz sıcaklarında spor için en uygun saatler sabahın erken saatleri ile akşam saatleridir. Yürüyüş, yüzme, bisiklet yapılabilecek sporlar arasındadır.
Evlerimizi gece ve sabah erken saatlerinde havalandırıp gündüz sıcağı başlamadan camları kapatalım. Sıcaklardan fenalaşır gibi olduğumuzu hissedince el bileklerimizin iç tarafını soğuk suya tutalım. Bu vücudu içten ve dıştan serinleten bir yöntemdir. Ayrıca enseye ve göğüs hizasına ıslak bez koymak da serinletici çarelerdendir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.