Sinameki`ye Dikkat !!!                                               

                                  

Sinameki Zararlı Mı?

Sinameki bitkisinin kabızlığa karşı kullanıldığını herhalde bilmeyen yoktur. Ben de Istanbul`da yaşarken bardak bardak sinameki çayı içerdim kabızlığa iyi geliyor diye. Avusturya`ya yerleştiğim zaman, şifalı bitki çayları satan dükkana gittiğimde sinamekinin kilitli dolapta tutulduğunu görünce çok şaşırmıştım. Satıcıya sebebini sorduğumda, bilinçsizce kullanımının tehlikeli olabileceğini, bağırsak florasını bozan bir etkisi olduğunu ve doktorumun tavsiyesi olmadan veremeyeceğini söyledi. Bunun üzerine bitki hakkında ne yazı bulduysam okudum. Hemoroid amelyatları veya bağırsağın boş olmasını gerektiren başka amelyatlar öncesinde kullanılırmış. Tabii ki doktor kontrolünde... Aynı zamanda bazi ilaçlarda hammade olarak da kullanılıyor.
Çay olarak tüketileceği zaman, günlük kullanımın 2 gramı geçmesı çok tehlikeli. Aksi takdirde ağrılı kramplara neden oluyor. Uzun zaman kullanıldığında, idrarda protein ve alyuvar görülüyor. Ayrıca vücuttan önemli miktarda kalium, magnezyum, elektrolit ve demir kaybı oluyor. Bağırsak florasını da bozabiliyor.
Özellikle 12 yaş altı çocuklara verilmesi kesinlikle önerilmiyor.

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Teşekkür ederim. Bende senin uyarından sonra ayda 1 olsa da içmiyorum artık.

  YanıtlaSil
 2. Hamilelik öncesi ve hamilelikte diyetisyene gitmiştim sinameki yerine keten tohumu önermişti. Içersen de bir bardak iç günde demişti bağımlılık yapabiliyormuş. Çok önemli bir konu bu maalesef bilinçsiz kullanılabiliyor. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keten tohumunun da fazlası zarae. Biz insanlar hiç bir şeyi kararında bırakamıyoruz maalesef.

   Sil
 3. Arada bir gelip senin blogu karıştırıyorum, bugün de bunu buldum. Önemli bir bilgi, bugün paylaşıyorum. Bitkilerin hikmetlerine gayet inanıyorum ama körü körüne kullanmamak lazım tabii.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads