Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir? Erken Menopoz Nedir, Neden Olur?

Menopoz nedir? Menopozun nedenleri nelerdir? Erken Menopoz Nedir?: Hormonlar aniden dengeden çıktığında neler yaşarız?
Er ya da geç her kadının hayatında karşılaşacağı bir dönem menopoz. Kendi bedeninin yeniden keşfedilme zamanı da diyebiliriz bu döneme. Hazır 18 Ekim Dünya Menopoz Günü gelmişken, hem detaylıca bu konuya değinmek hem de daha önce yazdığım yazıyı hatırlatmak istedim.


Menopoz nedir?

Menopoz, bir kadının hayatında önemli bir dönüm noktasıdır . Ergenlik döneminde, kadın vücudu menopoza işaret eden ve son adet dönemi ile fertil dönem sonunu belirleyen verimli yumurtalar üretmeye başlar.
Menopoz ortalama olarak 51,4 yaşında görülür, ancak aynı zamanda doğal olarak veya radyasyon veya kemoterapi sonucu ortaya çıkan erken menopoz (climacterium praecox) vakaları da vardır. Bu kadınlarda kanama 35 yaşında durur.

Menopoz Döneminde Vücutta Neler Gözlemlenir?

Döngündeki ilk değişiklikler gerçek menopozdan yıllar önce meydana gelir. Kadın premenopoza geldiğinde ( ortalama 47 yaşında), bu aşamada hormonal denge yavaş yavaş değişir. Progesteron hormonunun (sarı renkli vücut hormonu) üretimi azalır ve aynı zamanda östrojen konsantrasyonu artar, kanama arasındaki zaman aralığı artar. Bir yumurtlama sadece nadir görülür.

İkinci aşamada (perimenopoz), klimakteriumun gerçek yüksek fazı, yumurtalıklardaki foliküler olgunlaşma durur ve yumurtlama sonunda tamamen kaybolur. Sonuç olarak östrojen hormonu üretimi de azalırken, erkeklik hormonları mevcut seviyelerinde üretilmeye devam edilir. Kadınlar bu süre zarfında düşük düzeyde östrojen ve yumurtalıklarının ataletlerinden muzdariptir.

Menopoz sonrası, menstrüasyondan bir ila iki yıl sonra başlar. Bu aşamada, gestagen ve östrojen üretimi durma noktasına gelir, kontrasepsiyon artık gerekli değildir. Kadınlar bu dönemde ortalama 65 yaşlarındalar.


Menopoz Başlangıcının Belirtileri Nelerdir?

Menopozun ortaya çıkan belirtileri çok yönlüdür ve eşit derecede açık değildir. Başlangıçta, kadınlar sadece göğüs gerginliği ve hafif sinirlilik yaşayabilir, ancak menopoz sırasında belirtiler artar. Tipik menopoz semptomları:


 • sıcak basmaları
 • terlemeleri
 • sinirlilik
 • çarpıntı
 • uyku bozuklukları
 • depresyon
 • saç dökülmesi
 • tükenme
 • vajinal kuruluk
 • Cinsel sorunlar
 • idrar yolları iltihabı
 • menstrüel bozukluklar
 • inkontinans

Uzmanlar, semptomların kadın hormonlarının seviyelerinin azalmasından kaynaklandığı konusunda hemfikir. Bununla birlikte, bariz fiziksel problemlere ek olarak, östrojen eksikliği de zihinsel dengeyi bozabilir. İklim değişimlerinde ruh hali değişimleri, halsizlik ve depresyon nadir değildir.

Ek olarak, genital bölgedeki mukozalar inceltildiğinden ve böylece daha az sulanır hale geldiğinden, menopoz sırasında cinsel işlev bozukluğu sıklıkla gelişebilir. Bu dönemde, cinsel heyecan düşüktür.

Ek olarak, kadınların düşük östrojen düzeyleri, osteoporoz, eklem ağrısı ve kardiyovasküler hastalığa karşı daha duyarlı olmalarını sağlar. Çünkü: Hormon seviyesi düştüğünde kemik de giderek daha fazla parçalanır. Ancak, kadınların vücutlarını sağlıklı ve üretken tutmak için yapabilecekleri bazı şeyler var.


Kadınlar bu konuda ne yapabilir?

Kuşkusuz, sigara içmekten kaçınmak elbette tavsiye edilir, çünkü ağır sigara içenlerin son dönemlerini sigara içmeyenlerden ortalama olarak daha erken yaşarlar. Menopoz çoktan başlamışsa, sağlıklı bir yaşam tarzı kadınlar için çok önemlidir. Yüzmek, bisiklete binmek veya  yürüyüş yapmak sizi aktif tutar -  düşük şekerli ve az yağlı diyet ile birlikte aktif yaşam, sağlıklı ruh için ilaç yerine geçer. Sonraları menopozun bir başka can sıkıcı yan etkisi de ortaya çıkar: aşırı kilo.

Ayrıca, kötü menopoz semptomları için bazı tedaviler vardır. Bu nedenle, geleneksel Çin tıbbı veya  yoga şikayetleri kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, eğer şikayetler hayat kalitesini bozacak seviyedeyse, kadınlar hormon replasman tedavisini (HET) de düşünebilirler. Hormon tedavisi için hormon preparatları tablet, jel, yapışan bantlar, burun spreyi veya enjeksiyon olarak kullanılabilir. Bu hormon terapisi ile östrojen seviyesi tekrar yükselir, ki bu sadece sıcak basmalar üzerinde değil, ruh hali üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Erken menopoz nedir? 

Her ay adet görmek sinir bozucudur. Ancak bazı kadınlarda 35 yaş civarında birdenbire adet kanamaları kesilebilir. Menopozun çok erken başlaması çok nadir değildir.
İlk önce adet kanamaları daha az ve düzensiz gelmeye başlar. Daha sonra diğer belirtiler de görülür ve kişi erken menopoza girer.

Erken menopoz nedenleri

Erken menopoz birçok kadının başına gelir . Mutlaka 35 olması şart değildir 40lı yaşların başı da erken menopoz dönemi sayılır.

Örneğin risk altında olan başlıca kişiler, kemoterapi alan genç kadınlar. “Agresif ilaçlar  hassas yumurtalıklara zarar verir” diye açıklıyor uzmanlar bunun nedenini. Araştırmalar, kanser hastalarının klimakteriklere önemli ölçüde daha erken girdiğini göstermektedir.

Başka bir neden: Bazı otoimmün hastalıklar gibi nadir hastalıklar. Bununla birlikte, daha görülen bir neden de, bazı kadınların düşük yumurta deposuyla dünyaya gelmesidir.

Menopoz dönemi başladıktan sonra durdurmak veya bir geri dönüş yaşamak mümkün değildir.
Her kadının doğduğunda yumurtalıklarında belirli sayıda yumurta vardır. Tabii ki, bu miktar, yaşam boyunca azalır. Vücut, hormon üretimi ile buna uyum sağlar. Eğer oositler tükenmişse veya sadece dişi döngünün hormonal kontrol devrelerinin artık birbirine karışamayacağı kadar küçük bir miktarda mevcutsa, kadının yumurtlama süresi biter.

Gittikçe seyrekleşen kanamalar, tamamen durup üzerinden örneğin bir yıl geçmesine rağmen tekrarlanmıyorsa menopoza girildiğinden söz edilebilir.

Menopozda Yaşanabilen Sağlık Sorunları

Osteoporoz(kemik erimesi) ve kardiyovasküler hastalıklar gibi hastalıklar. Bir kadın menopoza genellikle 50 yaşında girdiğinde, "eğer sağlıklı ve yarı atletik ise, kemik erimesinden korunması mümkün olur. Ayrıca spor yaptığı ve sağlıklı yaşadığı sürece, kalp rahatsızlığı riski de azalır.

 Yaklaşık 30 ortalarından itibaren vücut kemik kütlesini parçalar. Östradiol hormonu bunun sadece yavaş gerçekleşmesini sağlar. Ancak, erken menopozda bu hormon yeterince üretilemediğinden, osteoporoz riski artar.

Hormon replasman tedavisi yardımcı olabilir mi?

Bu nedenle, bugün jinekologlar, ihtiyati bir hormon hazırlıkları olarak, değişimden önce 40'a kadar menopoza giren kadınlara verir. Progestojenler ve östrojenlerin bir karışımını içerirler - ve genellikle diğer kadınların menopozlarını yaşadıkları zamana kadar, yani 50'li yılların başlarına kadar alınırlar.

Hormon tedavisi gören birçok kadının, ruh hali değişiyor ve aynı zamanda gece ter saldırıları da sona eriyor.

 Teorik olarak artık erken menopoz konusu büyük bir tabu değil. Fakat sadece 35 yaşındayken, aniden menopoza girmek kadınlarda ruhsal bir çöküntü yaratabiliyor. “Birdenbire yaşlandım” diye düşünülebiliyor . Bir diğer olumsuz etki de tamamen menopoza girme yaşı düşükse ve kadın henüz doğum yapmadıysa, çocuk sahibi olamamak iyice bunalıma yol açabiliyor. Doktorlar her kadının 20li yaşlarından sonra düzenli olarak oosit rezervlerini kontrol ettirmelerini tavsiye ediyor. Böylelikle geç kalmadan anne olma fırsatı yakalanabiliyor. Günümüzün gelişmiş teknolojisinde erken dönemde yumurtayı dondurmak da mümkün olabiliyor.

Hangi semptomlar erken menopozu gösterir?

Tıbbi olarak "Climacterium praecox" veya erken yumurtalık yetersizliği olarak bilinen erken menopoz, 35-40 yaşlarında başlar. Prematüre menopozal semptomların spektrumu çeşitlidir ve bu nedenle her zaman eşit derecede açık değildir. Menopoz semptomlarının tipik semptomları şunları içerir: kanama, terleme, uyku zorluğu, sıcak basması veya kuru vajina - - ve bu vajinal kuruluk cinsel yaşam üzerinde negatif bir etkiye sahiptir.

Çoğunlukla, etkilenen kadınlar başlangıçta yalnızca döngüdeki düzensizlikleri veya meme hassasiyeti gibi adet öncesi belirtileri (PMS) fark eder. Bu nedenle, jinekoloğun erken over yetmezliği tanısı genellikle hormon tedavisini düşünmesi gerekebilecek kadınlar için bir şoktur. Sadece menopoz semptomları ile başa çıkmalarına yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda osteoporoz ve kalp hastalıkları gibi hastalıklara karşı kendilerini korur.


Ben Menopoz Dönemimi Nasıl Yaşadım?


45 yaşlarındayken premenopoz dönemi sıkıntılarım başladı ve geçen yıl tamamen menopoza girdim. Premenopoz dönemi oldukça sıkıntılı geçti ve jinekologum hormon tableti verdi. Ancak aşırı mide bulantısı yaşayınca tabletleri kullanamadım. Bir süre doğal ezan çiçeği tablerleri kullandım. Spor ve sağlıklı beslenmeden vazdeçmedim ve tamamen menopoza girdikten sonra nihayet rahatladım. Hayatımızın sonu değil, yeni bir dönemi olarak bakarsak menopoz dönemini daha hafif atlatabiliriz. 

Konuyla İlgili Diğer Yazılar:

Menopoz Öncesi ve Sırasında Kilo Almayalım
Menopoz Sıkıntılarına Karşı Yoga Hareketleri

19 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Stres depresyon büyük etken,stressiz yaşam ogrenilmeli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Stresten kaçinmak zor ama, rahatlama teknikleri öğrenilip mümkün olduğunca stes yaratan durumlardan kaçınmak en iyisi 😊

   Sil
 2. çok güzel bir yazı olmuş . eh atık yavaş yavaş hazırlanıyor mu ne vücut ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erken de başlayabiliyor canım menopoz başlangıcı

   Sil
 3. Kesinlikle doğal bir süreç, çok fazla takviye alıp müdahale etmemeli.Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam ile sadece bir geçiş dönemi olarak kabullenmek lazım.Yine faydalı bir paylasım, sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mecbur kalınmadıkça hemen hormon ilaçlarına sarılmak bize daha ağır sonuçlar doğurabiliyor.

   Sil
 4. 45 yaşına gelmiş biri olarak benim de bu konudaki endişelerim arttı açıkcası. Zaten normal adet döngüsünde sinirli biri olurum. Genelde ilk belirti nedensiz öfkedir bende. koca kişisine ne zamandır "bir ev alalım menapoz dönemi beni oraya kapatın" diyorum hatta:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim sorunsuz girersin menopoz dönemine. Ben hiç sorun yaşamam derdim ama zorlandım. Şimdi çok iyiyim. Biraz hırpalasa da geçici bir dönem olduğunu bilmek güzel ☺️

   Sil
 5. Doğal bir süreç ama sıkıntılı geçiyor maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Insan geçeceğini bilse de menopoz sıkıntılarını yaşarken zorlanabiliyor.

   Sil
 6. ayy annemin felaketti yaa amaniiin büyük depresyondu :)

  YanıtlaSil
 7. Benim annemi anlatıyor biraz :) sıcak basıyor kadını :) güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş gerçekten emeğine sağlık canım benim sevgiler ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıcak basmaları oldukça fazla rahatsızlık veriyor. Anneciğin çabuk atlatır umarım 😊

   Sil
 8. çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık her kadın bilgilenmeli...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her kadın menopozla er ya da geç tanışacağı için bilgi sahibi olmak önemli 😊

   Sil
 9. Harika bir yazı olmuş gerçekten emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
 10. Ben dünyanın en hafif menopozlarından birini geçirdim sanırım - standart sıkıntıların hemen hiç birini yaşamadım. Saç dökülmesi artmıştır biraz belki - ama çoğu zaman uzun saçlıyım ve hep dökülür, büyük bir değişiklik fark etmedim. Bir de, saçlarım gür olduğu için, yaş itibariyle azaldıysa bile dolu dolu duruyor. Gençlik dönemime göre 4 - 5 kilo daha ağırım - o da 55, 56 kilo demek oluyor ve pek sorun yaratmıyor. Şanslıysam demek ki. = )

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads