Orta Yaş Üzerindeki Kadınlar Hangi Sporları Ne Kadar Yoğunlukta Yapmalıdır?


Orta yaşın üzerindeki bir kadının unu eleyip duvara astığı ve hayattan el etek çektiği günler çok geride kaldı. Orta yaş, artık neredeyse ileri gençlik olarak kabul ediliyor. Yeni bir eğitime başlamak, spora başlamak, yeni bir işe başlamak; herşey mümkün. Sağlığımıza bugüne kadar dikkat etmediysek, başlamak için geç değil.  Her şeyden önce, dayanıklılık iyi korunmuş bir vücut atletik kalır. 40 yaşın üzerindeki aktif ve fit bir kadın, 20 yaşında fit olmayan birini kolayca kondisyon olarak geçebilir. Maraton? Bu sağlıklı bir koşucu için bir sorun değil. Ayrıca kuvvet antrenmanı yapmanın birçok faydası vardır: kas atrofisine karşı, sırt ağrısını önler ve elbette kilo korumak için gerçekten iyidir. Birçok kadının 40 ile 60 arasında metabolizması yavaşlar. Aktif kadınlar için  bu 20 yılda ortalama dört kilo ve pek hareketli olmayanlar için dokuz on kilo ve daha fazlası artışı anlamına gelebilir. Yeterince aktivite ile bu durumu tersine de çebirebilirsiniz.
Buna ek olarak, aktivitenin ruhumuza yararları: Özellikle yaşamın bu aşamasında, birçok kadın değişimle yüzleşiyor, menopoz,  yeni başlangıçlar, çoğu zaman yalnız kalınan yaşlar... Spor da ruh üzerinde çok dengeleyici bir etkiye sahip olabiliyor.


40'lı Yaşlardan Sonra Spor: Hangi spor benim için uygun?

Dayanıklılık ve kuvvet egzersizlerinin karışımı:

Koşu gibi dayanıklılık antrenmanları şimdi özellikle uygundur, çünkü kemikleri stabilize etmek için daha fazlası yapılmalı ve bu en iyi şekilde dikey yükleme, ayakta durma, yürüme veya yürüme-koşu ile yapılmalıdır. Kemikleri güçlendirmek için yürümek, koşmak, dans etmek artık çok önemlidir.
Kuvvet antrenmanı kilo kaybına yardımcı olur ve kiloyu korur. Ayrıca, oranlar iyileştirilebilir: Vücut şekle girer ve daha biçimli görünür.
Kuvvet antrenmanına aşina olmak, için öncelikle bir spor salonunda eğitmenlerden ders alabilirsiniz. Ancak kendi kendinize de hafif yürüyüşle başlayıp; tempolu yürüyüş ve koşuya çevirebilirsiniz.  Bundan sonra aerobik veya su jimnastiği dersleri denenebilir.
Yüzmek veya bisiklete binmek gibi dayanıklılık sporları kondisyonunuz için mükemmeldir ve kemik yoğunluğunuzu güçlendirir, ancak koşma kadar etkili değildir ve bu nedenle ana egzersiz için en uygun değildir. Koşu diğerlerine göre daha etkili kabul ediliyor uzmanlar tarafından. Ancak herkes, özellikle de benim gibi ayak sakatlığı yaşamış olanlar koşu yapamayabilir. Düzenli olarak hangi aktiviteyi yapabilecekseniz ona devam etmelisiniz.

Orta Yaşın Üzerindeki Kadınlar Ne Sıklıkta Spor Yapmalı?

Haftada en az 5 gün en az 45 dakikalık dayanıklılık sporları iyi olabilir. Buna ek olarak, kasları güçlendirmek ve kas inşa etmek için üç kez kuvvet antrenmanı yapmak uygun olur.
Belirli bir haftalık düzen oluşturmanız, sonuç almanızı da kolaylaştıracaktır.


Spora Yeni Başlayanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Doktorunuza ön kontrol yaptırıp daha sonra yavaş yavaş esneklik oluşturmak en iyisidir. Bu, ilk üç ay boyunca haftada iki ya da üç kez yüzmek, bisiklete binmek ve yürümek demektir. Böylece beden yeni hareketlere ve alışılmadık talebe alışmaya başlar. Daha sonra nordik yürüyüşe çıkın, yürüyüşe çıkın veya koşmaya gidin. Şimdi her egzersiz seansına 30 dakika boyunca ayak uydurmaya çalışın ve zamanınızı ve hızınızı yavaşça artırın.
İpucu: Bir arkadaşınızla veya eşinizle başlayın. İki kişilik, sağlıklı kalma motivasyonunun daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır ve sporun hala zor olduğu alışkanlık aşaması o kadar zor değildir.
Bir eğitim günlüğü ayrıca motivasyona yardımcı olabilir ve başarıları gösterebilir.

Kondisyonunuz ve esnekliğiniz arttıktan sonra, dayanıklılık antrenmanınızı,  yoğunlaştırmalısınız.  Pilates, yoga veya esneme egzersizleri çeviklik ve güç sağlar.

Başlangıç seviyesindekilerin bile evde kolayca uygulayabileceği bir örnek video ekliyorum. Bir anne kız, son derece basit hareketlerle ısınmadan, esnemeye kadar evde neler yapabileceğinizi gösteriyor. 


Konuyla İlgili Diğer Yayınlar


15 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. kesinlikle uygulanmalı,tabi çok zorlamadan:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii canım. Vücudu zorlayıp strese sokmanın da bir yararı yok. En iyisi keyif alacağımız aktivitelerle sağlıklı kalmak 😉

   Sil
 2. Çok güzel bilgiler ama istikrarlı olmak şart :)

  YanıtlaSil
 3. Çok faydalı bir yazı olmuş, ne güzel. Emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 4. Bu egzersizleri evde yapmak benim için çok zor. Çünkü, alışkanlığım yok. Bir salona devam etmeyi düşünüyorum. Yapabilenler için çok faydalı videolarınız var. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evde motive olabilince egzersiz yapmak çok keyifli oluyor. Spor sonrası duşunu yapıp ayağını uzatıp çayını yudumlamak en rahatı ☺️

   Sil
 5. "Orta yaş spor süreleri" ve "Orta yaş spor sıklığı" en çok merak ettiğim bir konuydu.Bende "orta yaş"sayılırım.Aradığım soruların cevaplarını bulmuş oldum.Teşekkürler editör.Ben en çok "ortay yaş spor hareketlerini de merak ediyorum.Bununla ilgili yazınız olacak mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman zaman her yaş grubuna uygun egzersiz hareketleri ekliyorum. Kategorilerimde yeni yazı ve öneriler devam edecek. Takipte kalın ☹️

   Sil
  2. Gülme emojisi olacaktı 😊

   Sil
 6. spor konusunda çok tembelim imdaaaaaaaat :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O konuda yardımcı olamam ne yazık ki. Sağlığımız için ne gerekiyorsa yapmalıyız ☺️

   Sil
 7. Orta yaş üzeri sporları denememe daha on yıl var on yıl sonra tekrar gelip okuyacağım daha genciz ya:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gençsin daha canım ama hepimiz belirli bir yaşa geliyoruz. Ilerde iygularsın orta yaş egzersizlerini ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads