Ananas Yemek Yağ Yaktırır Mı? Ananas' ın 8 Faydalı Özelliği ve Ananas Suyu Tarifi

 Ananas, bromelain adı verilen bir enzim içerir. Bu enzim ananas suyunda bulunur ve aşırı miktarda karın yağının yanmasına yardımcı olan metabolize proteinini sağlar.
Ananas söz konusu olduğunda yaygın bir efsane ortalıkta dolaşır: Bu meyveyi yemek otomatik olarak hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Fakat ananasın yağ yakımını arttırdığı doğru mu?

Her derde deva olan enzim

Ananasın iddia edilen şekilde yağ yakmayı hızlandırdığı inancı, bromelain etkisine dayandırılabilir. Esas olarak olgunlaşmamış meyvelerde ve sapta bulunan bu enzim, süt proteinini ve sindirim üzerinde yararlı bir etkiye sahip olan diğer proteinleri “sindirir”. Bromelain görünüşe göre bu şekilde yağ yakmayı sağlıyor. Ne yazık ki, bu tamamen gerçek olamayacak kadar iyi bir efsane! Bromelain, tüketildikten ve bağırsakta dağıldıktan sonra vücutta hızla parçalanır. Bu nedenle, yağ dokusunda etkili olmaya başlayabilmesi için zaten yeterince aktif değildir.

Sihirli bir şekilde yağ yakmasa bile, mümkün olduğunca sık atıştırmamız gereken olağanüstü sağlıklı bir meyvedir. Kalorisi düşüktür, su içeriği yüksektir ve bize birçok vitamin ve mineral sunar. Kilo vermek isteyip istemediğinize bakılmaksızın, bol miktarda meyve ve sebze içeren zengin bir diyet iyi beslenmenin temelini oluşturur.


Ananasın 8 Faydası


1- Ananasın kalorisi düşüktür, ancak inanılmaz derecede etkileyici bir besin profiline sahiptir.

Ananas aşağıdaki besin öğelerini içerir:


 • Kalori: 82,5 (yaklaşık bir küçük çanakta)
 • Yağ
 • Protein
 • Karbonhidrat
 • Elyaf
 • C Vitamini
 • Manganez
 • B6 Vitamini
 • Bakır
 • Thiamin
 • Folat
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Niasin
 • Pantotenik asit
 • Riboflavin
 • Demir

Ananas ayrıca az miktarda A ve K vitaminleri, fosfor, çinko ve kalsiyum içerir.

C vitamini ve mangan bakımından özellikle zengindir.

C vitamini büyüme ve gelişme, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve demirin diyetten emilimine yardımcı olması için esastır. Bu arada, manganez, büyümeye yardımcı olan, sağlıklı bir metabolizmayı koruyan ve antioksidan özelliklere sahip, doğal olarak oluşan bir mineraldir.2- Besinler açısından zengin ananaslar , aynı zamanda sağlıklı antioksidanlarla doludurlar.

Antioksidanlar, vücudunuzun oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olan moleküllerdir.

Oksidatif stres, vücutta çok fazla serbest radikal olduğu bir durumdur. Bu serbest radikaller vücudun hücreleri ile etkileşime girer ve kronik iltihaplanma, zayıf bağışıklık sistemi ve birçok zararlı hastalıkla bağlantılı hasara neden olur .

Ananas özellikle flavonoidler ve fenolik asitler olarak bilinen antioksidanlar bakımından zengindir .

3- Ananaslar, bromelain  olarak bilinen bir sindirim enzimi grubunu içerir.

Proteinleri, protein moleküllerini amino asitler ve küçük peptitler  gibi yapı taşlarına bölen proteazlar olarak işlev görürler.

Protein molekülleri parçalandıktan sonra ince bağırsakta daha kolay emilirler. Bu, pankreasın yeteri kadar sindirim enzimi yapamadığı bir durum olan pankreas yetmezliği olan kişiler için özellikle yararlı olabilir .

4- Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize kronik bir hastalıktır.

Progresyonu genellikle oksidatif stres ve kronik inflamasyon ile bağlantılıdır.

Birçok çalışma, ananas ve bileşiklerinin kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni oksidatif stresi en aza indirebimesi ve enflamasyonu azaltmasıdır.

Bu bileşiklerden biri, bromelain adı verilen sindirim enzimleri grubudur. Test çalışmaları, bromelainin kanserle savaşmaya da yardımcı olabileceğini göstermiştir .

Örneğin, iki test tüpü çalışması bromelainin meme kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığını ve hücre ölümünü uyardığını göstermiştir.

Diğer tüp çalışmaları, bromelainin cilt, safra kanalı, mide sistemi ve kolondaki diğer bölgelerin yanı sıra diğer bölgelere de baskı yaptığını göstermektedir .

Tüp ve hayvan çalışmaları, bromelainin, bağışıklık sistemini, beyaz kan hücrelerini kanser hücresi büyümesini baskılamakta ve kanser hücrelerini ortadan kaldırmada etkili kılan moleküller üretmek için uyarabildiğini bulmuştur .
5- Ananas, yüzyıllardır geleneksel tıbbın bir parçası olmuştur.

Bağışıklığı kolektif olarak artırabilen ve enflamasyonu baskılayan çok çeşitli vitaminler, mineraller ve bromelain gibi enzimler içerir.

Dokuz haftalık bir çalışmada bağışıklıklarını arttırıp arttırmadığını görmek için 98 sağlıklı çocuk farklı miktarlarda ananasla beslendi.

Ananas yiyen çocuklar, hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlar açısından önemli ölçüde daha düşük bir risk aldı. Ayrıca, en fazla ananas yiyen çocukların diğer iki gruba  göre dört kat daha fazla hastalığa karşı savaşan beyaz kan hücreleri (granülositler) vardı.

Başka bir çalışma, sinüs enfeksiyonu olan çocukların, bir bromelain takviyesi alırken, standart bir tedaviye veya ikisinin kombinasyonuna kıyasla anlamlı olarak daha hızlı iyileştiğini buldu .

Dahası, çalışmalar bromelainin inflamasyon belirteçlerini azaltabildiğini göstermiştir .

Bu anti-enflamatuar özelliklerin bağışıklık sistemine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

6- Artrit, çok sayıda yetişkini etkilemektedir.

Pek çok artrit türü vardır, ancak çoğu eklemlerde iltihaplanmayı içerir.

Ananaslar, iltihapları önleyici özelliklere sahip olan bromelain içerdiğinden, genellikle iltihaplı artrit hastaları için ağrı tedavisi sağlayabilecekleri düşünülmektedir .

Aslında, 1960'lı yılların başlarından itibaren yapılan araştırmalar, bromelainin, eklemlerin iltihabını içeren bir artrit türü olan romatoid artrit semptomlarını gidermek için kullanıldığını gösteriyor .

Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, artrit tedavisinde bromelainin etkinliğini incelemiştir.

Osteoartrit hastalarında yapılan bir çalışmada, bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi almanın, diklofenak gibi yaygın artrit ilaçları kadar etkili bir şekilde ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğu bulunmuştur .

Ayrıca, bir derleme, bromelain’in osteoartrit tedavisi yeteneğini analiz etti. Bromelainin, özellikle kısa vadede artrit semptomlarını hafifletme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varılmıştır .

Bununla birlikte, bromelainin artrit semptomları için uzun süreli bir tedavi olabileceği tam olarak kanıtlanmış değil. Artrit semptomlarını hafifletmek için bromelain önerilmeden önce daha uzun çalışmalara ihtiyaç vardır.

7- Ananas yemek, ameliyat veya egzersizden iyileşme süresini kısaltabilir.

Bu büyük ölçüde bromelainin antiinflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Çeşitli çalışmalar, bromelainin, ameliyattan sonra sıklıkla oluşan iltihabı, şişliği, morarmayı ve ağrıyı azaltabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda iltihap belirtilerini de azaltıyor gibi görünmektedir.

Örneğin, bir çalışma, bir diş ameliyatından önce bromelain tüketenlerin ağrıyı önemli ölçüde azalttığını  göstermiştir. Aslında, yaygın anti-enflamatuar ilaçlar ile benzer miktarda bir rahatlama sağladığı görülmüştür .

Yorucu egzersiz kas dokusuna da zarar verebilir ve kas çevresi iltihabına neden olabilir. Etkilenen kaslar o kadar kuvvet üretemez ve günlerce ağrıyabilir.

Bromelain gibi proteazların, hasarlı kas dokusu etrafındaki iltihaplanmayı azaltarak kuvvetli egzersizin neden olduğu hasarın iyileşmesini hızlandırdığına inanılmaktadır .

8- Ananas genelde  diyetlerde yer alan bir meyvedir.

Ananaslar taze, konserve veya dondurulmuş olarak satın alınabilirler.

Bunların tadını kendi başına yiyerek veya smoothie'lerde, salatalarda veya ev yapımı pizzalarda çıkarabilirsiniz.

İşte taze ananas kullanılabilecek  birkaç kolay tarif fikri:

Kahvaltı: Ananas, yaban mersini ve yoğurt (smoothie şeklinde veya yiyerek)
Salata: Tropikal rosto tavuk, badem, yaban mersini ve ananas salatası
Öğle Yemeği: Ev yapımı Hawaii burgerleri (ananas halkalı sığır burger)
Akşam yemeği: Ananas ve vişne ile pişmiş jambon
Tatlı: Ananaslı Meyve Salatası
Ananaslı Kahvaltı İçeceği

Ananası  küçük parçalara bölün ve parçaları bir karıştırıcıya koyun. İyice karıştırın.
Şimdi, ananas suyunu bir bardak içine dökün ve tarçın tozu, limon suyu ve kara tuz ekleyin (zevkinize göre).
Karışımı iyice karıştırın. Bu karışımı sabahları aç karnına taze hazırlanmış olarak için.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Ödem Attırıcı Ananas Çayı
Limonun Başlıca 10 Faydası
Nane ve Ödem Attırııcı Nane Çayı
Maydanoz İle Kilo Vermek-Maydanoz Çayı

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Memlekette artık her markette var ve gerçekten lezzetli bir meyve.

  YanıtlaSil
 2. nasıl da canım istedi dur ben de yiyeyim

  YanıtlaSil
 3. Ananas çok severim buldukçada alıp tüketirim :)

  YanıtlaSil
 4. Lovely post dear! Have a great weekend! xx

  YanıtlaSil
 5. "Yağ yakıcı besinler"i düşünürken hep kendi kendime "ananas yağ yaktırır mı" diye sormuşumdur.Nihayet aradığım cevabı yazınızda buldum.Özellikle "ananas suyu ile neler yapılır" fikirleri çok güzel..Teşekkürler editör
  Ben "ananasın ayrıntılı besin değerleri"ni merak ediyorum bununla ilgili yazınızda olacak mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ananasın besin değerlerine bu yazımda değinmeye çalıştım. Ayrıntılı besin değerlerine de farklı bir yazıda yer verebilirim ☺️

   Sil
 6. Suyunu değil de ben arada alıp öyle yiyerek tüketiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çay yapıyorum ben de, meyvesini zaten tüketiyoruz 😊

   Sil
 7. Bir kere ananas almıştım ama bizim damak tadımıza pek uymadı aslında çok yararlıda sevmeyince yiyilmiyor işte.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çok lezzetli ama herkesin damak zevki farklı tabii 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads