Şifalı Bitkiler - Nane

nane

Bugün sayısız faydası olan bir şifalı bitki, nane' den bahsetmek istiyorum. Kokusundan ve tadından başlayarak, her halini seviyorum nanenin. En az 30 çeşidi olan nane de birçok başka bitki gibi kolaylıkla yetiştirilebilir ve saksıda bile uzun yıllar dayanıyor. Ben her yıl saksılarda ve minik sebzeliğimde olanlardan kurutup, kışın kullanıyorum. Nane, C vitamini ve Omega3 içerir, antioksidandır.

Nanenin Faydaları Nelerdir?

Nane sindirim sistemine çok faydalıdır. Sinir sistemine iyi gelir, iştah açar, spazm ve kalp çarpıntısına iyi gelir. Ateş düşürücüdür. Ülser, mide yanması, gaz, grip, öksürük, diş ağrısına iyi gelir. Ağız kokusunu giderici etkisi vardır. Anne sütünü arttırıcı etki gösterir.

nane

Nanenin Kullanım Alanları

Başlıca kullanım alanı mutfaklarımızda ; salata yapımı, soslar, çorbalar, yemeklerde kullanılır. Taze veya kuru olarak kullanılması mümkündür. Nane çayı ise sakinleştirir, hazımsızlığı ve mide ağrılarını giderir, gaz söktürücüdür. Nane yağı ise cildinizdeki yanık lekelerini iyileştirici ve şişlik gidericidir. Nane buharı soğuk algınlıklarında, solunumu düzenleyici etki gösterir. Kaynar suya attığınız nane buharını solumanız nefesinizi açacaktır. 

Naneli Detoks Suyu

Malzemeler

Nane
Limon
Salatalık
Zencefil

Limonu dilimleyip istediğiniz miktarda suya koyun, nane, zencefil ve ince dilimlediğiniz salatalıkları ekleyin. Karışımı buzdolabına koyun ve ertesi gün tüketin. Oldukça ödem atıcı etkisi vardır.


naneli detoks suyu

Nane Çayı

Kaynar suya birkaç çay kaşığı kurutulmuş nane ekleyin. 10-15 dakika demleyip, limon ekleyerek için. Biraz bal ekleyebilirsiniz. 

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads