5 Videoda Modern Dans'a Başlayın-Dansın Sağlığımıza Faydaları


Modern dansı çok seviyorum. Dans konusunda çok yetenekli değilim ancak, dansın vücudu forma sokmaktaki etkisi tartışılmaz. Esnek, ince bir vücudunuz olsun istiyorsanız; dans tam size göre. Modern dans öğrenebileceğimiz çeşitli spor salonlarının yanı sıra, evde de you tube videolarından faydalanarak, dansın büyülü dünyasına adım atabiliriz. 
Zaman zaman dansın faydalarından bahsediyorum ama tüm bilgileri bir araya toparlayıp tekrar bir hatırlatma yapmak istedim.

Dans Etmenin Sağlığımıza Faydaları

Dans etmek bizi genç tutar - başka hangi aktivitede konsantrasyon, koordinasyon, hareket ve eğlence var? Bilim adamları, dans etmenin ilaç gibi olduğunu ve hastalıkları önleyebileceğini savunuyorlar. Dans, genç ve yaşlı herkes için stresi etkili bir şekilde azaltmanın ve özgüvenini artırmanın bir yoludur. Bunun dışında grup içinde yapıldığında, başkalarıyla iletişim kurmaya da yarar.

Dans her zaman ve her yerde

Herkes kendi tarzına ve olanaklarına göre dans ederken mutlu olabilir. Tango çok karmaşıksa,  Vals veya Rumba , Samba veya Swing Dance ,ya da Hip Hophangisini seçerseniz seçin herkese uygun bir dans mutlaka vardır.Ve eğer bir "dans sporu donanımına" sahip değilseniz  kalbinizin ritmine kulak vererek, sevdiğiniz müzikler eşliğinde yalnız dans edebilirsiniz. Yeterli fırsat var. Sadece cesaret!


Dans, konsantrasyonu arttırır

İngiliz komedyen ve yönetmen Charlie Chaplin ' in “Gülümsemesiz bir gün kayıp bir gün” sözünü hatırlayın. Bu slogan 'Danssız bir gün kayıp bür gün' olarak da dönüştürülebilir. Her gün kısa bir dans yapmak  sağlığınız için iyidir. Dans, konsantrasyon ve zindelik için iyidir - ve yanı sıra eğlencelidir. 

Dans kas inşa etmeye yardımcı olur

Dans etmenin en büyük faydası nedir? Neden sağlıklıdır? Her şeyden önce, dans etmek kas inşa etmek için iyidir - ve bu hem bacak hem kol hem de sırt kasları için geçerlidir. Ayrıca, dans etmek  bağ dokusunu da çalıştırır. Dans etmek kalp için iyidir ve kemik kaybını önler . Bir şarkıyı en son ölçüye kadar dans eden herkes, dansın çok kolay ve hafif görünse bile, spor olduğunu bilir. Ancak endişelenmeyin, herkes kendi temposunu yakalar zamanla. Dans, diğer sporların aksine, beden ve zihni eğitir. Bir partnerle dans eden, hareketleri onunla uyumlu hale getirmeli, diğer çiftlerle çarpışmamak için basamak sırasını hatırlamalı, mekanı değerlendirmelidir. 

Dans, Parkinson hastalığını ve bunama riskini azaltır

Bazı nöro-bilim uzmanları ve dansçılara göre  sağlık ve dans “aynı madalyonun iki yüzü”. Dans etmek bile, Parkinson hastalığının ve depresyonun belirtilerini belirgin bir şekilde azaltır, denge ve koordinasyon duygusunu geliştirir ve demansa karşı beyin çalışmasına daha iyi bir şekilde yardımcı olur.

Dans stresi azaltır

Dans ederken ne kadar yorulursak yorulalım, ardından kendimizi mutlu hissederiz. Bu da stres seviyemizi düzenler.

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dansederek Kilo Verip Fit Olalım

Dans özgüvenini arttırır

Bir dansı iyi öğrenen kişiler, vücutlarını nasıl kullanacaklarını bilir. Bu da özgüveni arttırır. Bir işi başarabilmenin ve iyi yapabilmenin verdiği özgüven tartışılmaz. 

Dans Evrenseldir

"Dans bizim genlerimizdedir," Dans, insan kültürlerinin yazılı kayıtlarından çok daha eskidir.  Dansla bir ritmi takip etme dürtüsü, bir yenidoğanın beyninde zaten tamamen gelişmiştir. Bebekler bile bir ritim duyduklarında kollarıyla ve bacaklarıyla sallanırlar. Dans, dil ve kültürel engellerin üstesinden gelen ve aramızdaki duygusal bağlantıyı aydınlatan evrensel bir şeydir. Dans ile neşeyi, aynı zamanda üzüntüyü de ifade edebiliriz. 
Ben hiç modern dans bilmiyorum, modern dans öğrenmeye nereden başlasam diyorsanız; bugün sizlere önereceğim kanalı mutlaka takibe alın. You tube' da Dance Class Video isimli kanalda A' dan Z' ye modern dansın inceliklerini öğreneceksiniz. 
Yok bekleyemeyiz o kadar diyorsanız, tüm vücudu çalıştıracağınız; ısınmadan, esnemeye hazır bir program ekliyorum. Modern dansa ilk adımları bu videolarla da atabilirsiniz. 

Her zaman olduğu gibi ısınma hareketleri ile başlıyoruz

Ve dansa başlangıç

Bacak Çalışması olmazsa olmaz. Dans çalışmaları en çok da bacak ve kollara ince uzun, zarif bir görünüm veriyor. Kaslar gelişirken şişkinlik olmuyor.

Kol sıkılaştırmak dansla daha da keyifli

Ve esnememizi asla atlamadan çalışmamızı bitiriyoruz

Modern Dans hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Evet ben evde forma girmek için yaparım diyor musunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşırsanız çok sevinirim. 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Jazz Dans Kardiyo

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. ben en azından bir hafta boyunca yapacağım forma girermiyim bilmiyorum ama çok zevkli :)

  YanıtlaSil
 2. Dans' eveeettt...
  Merhaba uzun aradan sonra...

  Bloglarla;
  Dansa devam.
  Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 3. Dans yürüyüşten sonra en güzel spor bence :)

  YanıtlaSil
 4. Dans çok çok güzel. Sporu dans gibi yapanlara çok imrenirim. Ama ben biraz kalasım sanırım. Becerebileceğimi hiç sanmıyorum.

  YanıtlaSil
 5. Ben de zumba eşliğinde spor yapan biri olarak çok olumlu etkilerini görüyorum...
  Teşekkürler şeker :)

  YanıtlaSil
 6. Kanala abone oldum. Yarin bir şansımı deneyeceğim. Dans etmek çok güzel ve hayatımın içine bir şekilde dahil etmeye niyetliyim. Bu arada bir tanıdığım kilolarını dans ederek vermisti.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads