Tao Porchon Lynch - Dünyanın En Yaşlı Yoga Öğretmeni İle TanışınBugün size tatlı mı tatlı, ama yaşam enerjisi ve pozitifliği ile bir o kadar da örnek alınması gereken bir kadınla tanıştıracağım. Dünyanın en yaşlı yoga öğretmeni, Tao Porchon Lynch ...


13 Ağustos 1918 dünyaya gelen Tao Porchon Lynch,  bir Amerikan yoga ustası ve ödüllü Fransız ve Hint kökenli yazar. Henüz 8 yaşındayken yoga ile tanıştı ve 100 yaşında olmasına rağmen hala ders verebiliyor. Aralarında Uluslararası Kitap Ödülü de kazanan iki kitap yazdı. Yıllara meydan okuyan esnek vücudu ile Guiness Rekorlar kitabına girmeyi başardı ve dünyanın en yaşlı yoga öğretmeni olarak tanındı. 75 yıllık profesyonal çalışma hayatına modellik, oyunculuk, dansçılık, film yapımcılığı, tv yöneticiliği, yayıncılık ve Amerikan Şarap Derneği' nde kurucu ortaklık sığdırdı.


 Dancing Light isimli biyografisinde uzun yaşamı boyunca Mahatma Gandhi, General Charles de Gaulle, Ernest Hemingway, Marcel Marceau, Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor, Michael Wilding, Marilyn Monroe, Bob Hope, Bing Crosby, Fred Astaire, Clark Gable, Spencer Tracy, Burt Lancaster, Lana Turner, Debbie Reynolds, Joan Crawford, Coco Chanel gibi isimlerle tanıştığından bahsediyor.


Tao Porchon Lynch, Fransız bir baba ile Manipuri Kızılderililerinden bir annenin çocuğu olarak doğdu. Babasının Güney Fransa' da üzüm bağları vardı. Sekiz yaşındayken sahilde yoga yapan bir grup gençle karşılaştı ve bu egzersizler çok ilgisini çekti. O dönemlerde, yoga sadece erkeklerin uygulamasına uygun görülüyordu. Ancak yine de yoga egzersizleri yapmaya devam etti. Gençliğinde tanıştığı Mahatma Gandhi ile iki olayda ve Martin Luther King ile de yürüyüşlere katıldı.
Daha sonra model ve kabare sanatçıcı olarak çalıştı. Bazı filmlerde rol aldı. Hatta Elizabeth Taylor' un bir filminde onunla başrolü paylaştı (Paris' te Son Gördüğüm Zaman-1954) . Aktörlere yoga dersleri vermeye başladı.
Yaptığı tüm işlere rağmen yoga en büyük tutkusuydu ve herşeyi bir kenara itip kendini tamamen yogata atadı. 1976' da Yoga Öğretmenleri İttifakının kurucuları arasındaydı. Son nefesine kadar yoga dersi vereceğine dair kendine söz verdi.
Günümüzün ünlü yoga eğitmenlerinden Tara Stiles ile birlikte bir DVD çıkardı ve Meditasyon Hakkında Yansımalar adlı bir kitap yazdı onunla birlikte.

Gençlik yıllarında Tao Porchon Lynch
Bunlar da ilginizi çekebilir : Tracey Mallet Kimdir?
Bu arada dansı da bırakmadı ve birçok yarışmada ödüller de kazandı.
Fransızca ve Meiteilon dillerini konuşan Lynch, Amerika' ya yerleştiğinde İngilizce öürenmekte zorlandı. 1962' de Bill Lynch ile evlendi ancak çocukları olmadı.
Vejetaryen olan Tao, hala yoga yapıyor, ders veriyor, topuklu ayakkabılarından vazgeçmiyor ve kendi arabasını kullanıyor.
Dolu dolu bir hayat yaşayan ve yaşam sevincini asla kaybetmeyen bu kadını örnek almamız gerektiğini düşündüğüm için paylaşmak istedim.
Yeterince istersek herşeyi başarabileceğimizi savunan Tao Porchon Lynch' in ders verirken kısa bir çalışmasını ve katıldığı dans yarışmasından bir çekimi paylaşıyorum :

Resimler: Google aramalar

22 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Excellent post (as always)!Thank you

  YanıtlaSil
 2. Böyle insanlara hayranım,kaç yaşına gelmiş hala sağlıklı ve dinç..Yoga yapmasının çok büyük etkisi var sanırım,ben de zaman zaman yoga yapıyorum ve kendimi o zamanlarda daha iyi hissediyorum.
  Bu arada ne çok insanla ne çok ünlüyle tanışmış ne güzel :)
  Bizi böyle bir insanla tanıştırdığın için teşekkür ederim canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yoga insana ilaç gerçekten ama insanın hayata bakış açısı da önemli rol oynuyor :)

   Sil
 3. Yaa 100 yasında ve yoga hocalığı yapıor valla imrenmemek elde değil helal olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Örnek bir insan gerçekten. Hepimize motivasyon kaynağı olabilir bu tarz insanlar.

   Sil
 4. Helal olsun be maşallah kadına!

  YanıtlaSil
 5. Dünyanın en yaşlı yoga öğretmeni hakkında birkaç yıl önce bir şeyler okumuştum. O zamanlar doksan küsürlü yaşlarındaydı. Hala hayatta olduğunu bilmiyordum. Hayran olmamak elde değil. Vejetaryenmiş. Acaba vejetaryen olmanın uzun yaşamayla ve dinç kalmayla alakası var mı diye düşünüyorum. Açıkçası merak ediyorum bu konuyu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vejetaryenlik konusunda epey yayın okudum. Uzmanlar arasında bu konu henüz netlik kazanmış değil. Sonuçta vejetaryenler de bazı besinlerden yoksun kaldıkları için sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyorlar.

   Sil
 6. Böyle kadınları örnek almak lazım, helal olsun :)

  YanıtlaSil
 7. vallahi maşallah ne kadar dolu dolu bir hayat ve bu yaşta bu enerji örnek alınacak bir kadınla tanıştırdın canım bizi harikasın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dolu dolu yaşamış gerçekten, özenmemek elde değil :)

   Sil
 8. Ayakta alkışlıyorum.Çok takdir ettim,gençler görmeli bu yazıyı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayakta alkışlanacak örnek bir kadın gerçekten. Yaşam enerjisi ve sevgisi ile dopdolu.

   Sil
 9. Hayata bakış açısı çok önemli. Daima olumlu düşünmek ve ruhsal olarak kendimizi dinç tutmalıyız teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pozitif düşünmenin gücü çok önemli gerçekten. Teşekkürler :)

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads