free web stats
Akşam Yemekleri Artık Tarihe Karışıyor - Akşam Aç Kalarak Kilo Verin

Akşam Yemekleri Artık Tarihe Karışıyor - Akşam Aç Kalarak Kilo Verin

leptin-autophagie-diet-diyetler-kilo vermek-zayıflamak


Karatay beslenme şekli ile tanıştığımdan beri, yıllardır akşamları erken yediğimden bahsediyorum. Çok ender bozuyorum bu alışkanlığımı. Diyet yapmadığım zamanlarda kilo almamı engelleyen bu yeme düzeni, bu ara menopoza girmemden dolayı vermeye çalıştığım birkaç kilodan kurtulmamda da çok faydalı oldu.
Akşam erken yemek yiyip vücudu en az 12-14 saat hatta daha fazla aç bıraktığınızda, leptin hormonu çalışıyor ve bu da kilo verme ve korumada çok çok yardımcı oluyor bize.
Sağlık Oruçları-Gençliğin ve Güzelliğin Anahtarı yazımda da bu konudan detaylı olarak bahsetmiştim.
Örnek olarak diyelim ki en son akşam saat 17.00' de yiyecek ve sabaha kadar aç kalacaksanız, tabii ki akşam yemeğe uygun sağlıklı gıdalarla karnınızı iyice doyurun. İlk zamanlar bu sizi biraz zorlayabilir ancak inanın birkaç günde alışacaksınız. Alternatif olarak süreyi azar azar geriye çekebilirsiniz.
Akşam yemeği olarak ne yiyelim dediğinizi duyar gibiyim. Ben diyetisyen değilim, size sadece kendi araştırmalarım ve uygulamalarımdan örnek verebilirim. Akşam, protein mutlaka tabağınızda olsun. Bu bir dilim ızgara tavuk olur, balık olur, birkaç köfte olur. Yanında sebze veya salatayı bol yiyebilirsiniz. Ayrıca salatanıza bir avuç fasülye de atabilirsiniz. Bunlar karnınızı iyice doyuracak ve sizi uzun süre tok tutacaktır.
Gün içinde ise ister iki, ister üç öğün yiyin. Ben iki ana öğün yiyorum ve artık alıştığım için yetiyor. Bazen arada meyve veya hurma atıştırdığım oluyor.


Leptin Hormonu Nedir?

Obezite ve kilo ile mücadele eden hastalar için hormonlar genellikle genel sağlıklarını etkiler. Aşırı vücut yağı, kilo ve hormon sorunları ile ilgili sorunlara neden olabilir. Leptin, doğrudan vücut yağına ve şişmanlığa bağlı hormonlardan biridir.

Yağ dokularında yer alan yağ hücrelerinden salınan bir hormon olan Leptin, beyindeki hipotalamusa sinyaller gönderir. Bu özel hormon, sadece bir öğünden diğerine değil, uzun vadeli yiyecek alımını ve enerji harcamalarını düzenlemeye ve değiştirmeye yardımcı olur. Leptinin birincil görevi, vücudun ağırlığını korumasına yardımcı olmaktır.
Leptin miktarları bir bireyin vücut yağ miktarına doğrudan bağlıdır. Birey vücut yağını arttırırsa, leptin seviyeleri artar. Bir birey vücut yağ yüzdesini düşürürse, leptin de azalır.

Leptin Hormonunun İşlevi

Leptin bazen tokluk hormonu olarak adlandırılır. Açlığın engellenmesine ve enerji dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur, böylece vücut enerjiye ihtiyaç duymadığında açlık tepkilerini tetiklemez. Bununla birlikte, bir insan kilo verdiğinde ortaya çıkan hormon seviyeleri düştüğünde, düşük seviyeler iştah ve yiyecek isteklerinde büyük artışları tetikleyebilir. Bu da kilo kaybını zorlaştırabilir.


Leptin Hormonu İle İlgili Problemler

Vücut düzgün bir şekilde çalıştığında aşırı yağ hücreleri, leptin üreterek hipotalamusun iştahı azaltarak vücudun yağ depolarına dalmasını sağlayarak kendi beslenmesini sağlar. Ne yazık ki, biri obez olduğunda, o bireyin kanında çok fazla leptin olacaktır. Bu, leptin direnci olarak bilinen bir durum olan hormona hassasiyet eksikliğine neden olabilir. Birey yemek yemeye devam ettiğinden, yağ hücreleri tokluk hissini işaret etmek için daha fazla leptin üretir, bu da leptin seviyelerinin yükselmesine neden olur.

Düşük leptin seviyeleri nadirdir, ancak zaman zaman ortaya çıkabilir. Birkaç hasta için konjenital leptin eksikliği olarak bilinen bir durum vücudun leptin üretmesini önler. Leptin olmadan vücut, vücut yağının olmadığını düşünür ve bu da yoğun, kontrolsüz bir açlık ve yiyecek alımını işaret eder. Bu genellikle ağır çocuklukta şişmanlıkta ve gecikmiş ergenlikte kendini gösterir. Leptin eksikliğinin tedavisi leptin enjeksiyonlarıdır.

leptin-diyet-autophagie-kilo vermej-zayıflamak

Akşamları belirli bir saatte yemek yemeği bıraktığımızda ve yeterli miktarda uykumuzu aldığımızda leptin hormonumuz doğru bir şekilde çalışıyor. Bana inanın, vücudu buna alıştırmak, ağır ve sağlıksız diyetler yapmaya çalışmaktan çok daha kolay. Ayrıca sabahları da çok daha dinç ve enerjik uyandığınızı, kendinizi tüy gibi hafif hissettiğinizi, bağırsaklarınızın daha iyi çalıştığını farkedeceksiniz. Denemesi bedava :)
Herkese sağlıklı günler dilerim.

İlginizi çekebilecek konular:

Şeker Orucu ve 21 Günlük Şeker Detoksu
Bel Simidini Eritmek İçin Örnek Diyet Programı
Paleo Diyeti Nedir?

53/Yorum Gönder/Yorum

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Çok çok doğru ama sıkıcı bir yazı Derya:)))) Şaka bir yana benim en büyük sorunum o geç tıkınmalar. Sabah kahvaltısını sevmem, hafta içi öğleyi bulur sağlıklı bir öğün genelde. Protein de sevmiyorum. Ama akşamları güzel bir film açıp şarabımı, bitter çikolata yanında...bayılırım. Doğrulara ne kadar ters. Ama işte günün kalanında az gıda tüketimi ve sporla şimdilik kilo almamayı başarıyorum. Hatta bu aralar kas oranım bile arttı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sen çok aktifsin ama yine de akşam atıştırmalıklarından vazgeçmek en sağlıklısı :)

   Sil
 2. akşamları saten yemek yenmez ki,biz yemiyoz mesela,saat 4te yiyoz,5 bile geç oluyo,sabaha kadar aç kalıyoz..saten midei akşam doldurmak midenin çok fazla çalışmasına neden oluyo,o da bir canlı,gündüzün aynen bizim gibi çalışır,yediğimiz yiyecekleri öğütmeye çalışıyor,sonra kendini toparlaması için dinlenmesi gerekiyo,tıpki insanın yaptığı gibi,insan yoruldu mu hareket edemez ama mide yoruldu mu iflas etmiş demektir,o yüzden akşmaları mideyi pek fazla çalıştırmamak için yemek yememek lazım..leptin hormonuyla ilgili bimiyodum mesla,bu bilgiyi de öğrenmiş olduk,emeğinize sağlık..😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ha bide şunu unuttuk,akşam yemeği yedikten 1,5 /2 saat sonra 1 su bardağı su da içiyoz ama sadece su,başka hiçbişry deil..çünkü midedeki besinleri daha rahat bir şekilde öğütebilmesi için bu gerekli,ondan sona 2/3 saat sonra uyumaya gidebilyopz,ondan öncesi saten yatılmıyo zaten,midenin yiyecekleri hazmetme süresi bölemiş..nyese bu bilgiyide vemiş olayım,umarım faydalı olur..🙂

   Sil
  2. En iyisini yapıyorsunuz. Sağlıklı günler dilerim :)

   Sil
 3. Çok doğru Deryacığım, akşamları az yersen ve geç saatte yemezsen çok güzel kilo veriyorsun. Bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 4. Başlığı okuduğumda tamamen öğün atlanıyor zannettim 😂😂 Akşamları aç yatmak erken ihtiyarlık sebebi. Konuyu okuyunca erken yemekten bahsettiğini anladım. Ben de erken ve ağır olmayan yemekleri tercih ederim akşam yemeklerinde .

  YanıtlayınSil
 5. harika bilgiler süper yazı çok teşekkürler ...

  YanıtlayınSil
 6. 1 senedir bunu uygulamaya çalışıyorum. Doğduğumdan beri oluşmuş, kemikleşmiş bir düzeni yıkmak zaman alıyor ama farkını izlediğimden devam etmekte kararlıyım. Teşekkürler Derya :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zamanla vücut alışıyor zaten akşam yedin mi rahatsızlık veriyor :)

   Sil
 7. Evet canım saat 6'dan sonra bir şey yememek gerçekten çok etkili oluyor:)

  YanıtlayınSil
 8. Çok güzel detaylı bir yazı olmuş, teşekkürler. Aralıklı oruç benzeri bir sistem bu ve kesinlikle etkili olduğuna inanıyorum. Hatta bu konuda bir çok çalışma yapılmış ve sonuç olarak yaşam süresini bile uzattığı ortaya çıkmış, hem de yaşam boyu çok daha sağlıklı olma garantili :) Sabahları sıkı bir kahvaltı yaptıysam, çoğu zaman akşam yemeği yeme ihtiyacı hissetmiyorum. Bu şekilde vücudumun dinlenme ve kendini yenileme fırsatı daha çok oluyor. Akşam yemeğini erken yiyip ertesi güne kadar hiçbir şey yemediğimde ise güne çok daha dinç ve huzurla başlıyorum. Mutlaka herkes denemeli bunu :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Son yıllarda bu konuda birçok araştırma yapıldı. En sağlıklı kilo verme ve sağlıklı kalmaya yarayan beslenme yöntemi olduğunu savunuyor uzmanlar. Ben faydasını kendimde de görüyorum :)

   Sil
 9. Lovely post dear! Have a great weekend! xx

  YanıtlayınSil
 10. Uzun süredir akşam yemeği sonrası abur cuburu kestim, onun bile bana büyük faydası oldu Deryacım :)

  YanıtlayınSil
 11. Şu akşam erken yeme meselesi çok zor.Hadi yemek neyse de günün koşuşturmacası bitip dinlenme moduna geçince insanın canı atıştırmalık bir şeyler istiyor...
  Ama işte şu boğazı tutmadan olmuyor,irade göstermek gerekiyor :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İşte orada irade devreye giriyor. O isteği çok iyi anlıyorum ben de yaşıyorum aynısını ve kendimle mücadele veriyorum :)

   Sil
 12. İnstagramda görünce ilgimi çekmişti konu..Günde 2 öğün beslenip,akşam yemeğinden sonra meyve ve bol su harici birşey tüketmiyorum ben..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Meyveyi de günün erken saatlerine alsan daha sağlıklı olacak :)

   Sil
 13. ben de istiyorum ama sonra acıkıveriyorum -)))

  YanıtlayınSil
 14. Tamam erken yiyelim de nasıl uyuyacağız :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında daha rahat uyunuyor ve sabah çok dinç kalkılıyor :)

   Sil
 15. Ben yapamam sanırım bu işi :)

  YanıtlayınSil
 16. ay evet yaaa akşam yemek kötü deeee ben gece diziyle ay çekirdeği yiyiom, bu sayılmaz di mi hocam :)

  YanıtlayınSil
 17. akşamları yenen abur cubur çekirdek olmasa bir çoğumuz istediğimiz kiloya düşeceğiz de :)

  YanıtlayınSil
 18. Evet akşam yemeklerini erken yemek 6 gibi .Daha sonra bir şey yemesek kilo veriyoruz, ama yapması çok zor oluyor hele de tv karşısında :) .
  Güzel bilgi için teşekkürler

  YanıtlayınSil
 19. Derya hanım akşam yemeden olmuyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Olur olur akşam yiyeceksiniz zaten de erken yiyeceksiniz :)

   Sil
 20. Gece sindirim zor, dolayısıyla bu teknik vücudumuz için çok faydalı. Ramazan geçsin aynen dediğin gibi olacak her şey... Çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 21. Derya Hanım, uzun zamandır ne size ne diğer blogger arkadaşlara uğrayamadım. Açıkçası hangi paylaşımı önce okuyacağıma karar vermek zor oluyor. Ama bu bloğunuza gelince bu paylaşım direk ilgimi çekti. Bu süper bir yöntem. Kesinlikle denemek istiyorum. Benim tüm sorunum zaten akşamları geç saatte bir şeyler yemekten ibaret. Bunu deneyip sonuçlarını size bildireceğim teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu ara epeyce yazı yazdım :) Bu gerçekten çok basit ve uygulanabilir bir yöntem :)

   Sil
 22. Bu iş pek bana göre degil :D

  YanıtlayınSil
 23. EVET DENEMEK GEREK. AKŞAMLARI YEMEK YEMEK ZATEN SIKINTI. ÇOK TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlayınSil
 24. Ben de akşamları geç vakitte yememeye gayret ediyorum.Zaten miden dolu olunca da uyuyamam ben :)
  Teşekkürler şeker :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Alışınca rahatsız oluyor insan uyuyamıyor gerçekten de :)

   Sil
 25. Bir aralar saat 5 te akşam yemeği yerdim çok güzel zayıflıyor insan.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok işe yarıyor ve diyetlerden daha kolay uygulanabiliyor :)

   Sil
 26. Uygun süreli açlık terapilerinin sağlığa birçok faydası olduğunu daha önce okumuştum. Akşam aç kalarak kilo vermenin ilk etapta zor olduğunu ancak zaman geçtikçe vücudun buna alışacağını düşünüyorum. Teşekkürler bilgilendirmeniz için :)

  YanıtlayınSil
 27. Akşam yemeklerini kaldırmak mutlaka iyi bir fikirdir henüz bu yöntemi denemedim ama güzel sonuç almak super olacak.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski