Üst Vücut İçin Örnek Videolar


üst vücut egzersizleri - kol egzersizleri - sırt egzersizleri-

Üst vücut çalışmanın öneminden eski yazılarımda da her zaman bahsettim. Sıkı kollar ve göğüsler, güçlü sırt kasları bize hem gençlik yıllarında hem de hayatımızın sonuna kadar sadece görüntü olarak değil ; aynı zamanda sağlıklı bir omurga ve kas yapısı olarak eşlik eder. Xhiit Daily you tube kanalında, birbirinden faydalı kısa videolar bulabilirsiniz. Artık eski çalıştırıcıları kanalda olmasa da eski videolar hala mevcut.

Haftada Kaç Gün Kuvvet Egzersizi Yapmalıyız?

Bir hafta içinde tüm vücut kaslarımızı çalıştırmalı, aynı zamanda yağ yakıcı egzersizler de yapmalıyız. Kaslarımızı güçlendirecek kuvvet egzersizlerini haftada 3-4 gün yapmamız yeterli olacaktır. Yürüyüş her gün yapılabilecek yağ yakıcı bir egzersizdir. Koşu, yüzme gibi yağ yakıcı sporlar abartılmadığı sürece her gün yapılabilir ama regenerasyon için kaslara bir dinlenme süresi tanımayı ihmal etmemeliyiz.

Üst Vücut Kaslarını Çalıştırmanın Önemi

Üst vücudunuzun güçlü kaslara sahip olması çok önemlidir. Özellikle diyet yaptığınız zamanlarda, mutlaka göğüs kaslarınızı güçlendirecek hareketlere hemen başlamalısınız. Böylelikle göğüslerde kilo vermeden ve yağ kaybından dolayı oluşabilecek sarkmaları önlemiş olursunuz. Her bölge için kısa kısa zaman ayırırsanız, hafta boyunca tüm vücut kaslarına yönelik egzersizlere zamanınız ve enerjiniz kalır.
Güçlü bir sırt ise hem omurgayı korur, düzgün bir duruş sağlar; hem de karın kaslarınıza ve göğüs kaslarına destek olur.
Sıkı kollara ise hangi kadın sahip olmak istemez? Düzenli egzersiz yaptığınız takdirde, kollar çok çabuk sıkılaşıp şekillenir. Bunun için vücut ağırlığınızdan faydalanabileceğiniz gibi, dumbel, pilates lastiği, pilates çemberinden de faydalanabilirsiniz.
Göğüsler ise yağdan oluşur, ancak onları tutan kasları güçlendirmeniz; göğüslerin de daha derli toplu ve dik durmasını sağlar.Asıl kuvvet çalışmasının ardından uygulayabileceğiniz üst vücudun tümünü esnetmenize yarayacak bir de örnek esneme videosu eklemek istiyorum.


Zaman zaman sizlerden gelen mesajlarda, evde rahat uygulayabileceğiniz; sizi çok zorlamayacak hareketler önerdiğim için teşekkür ediyorsunuz. Doğru ve efektiv egzersiz, mutlaka uygulaması zor, sakatlanmalara yol açabilecek egzersiz olmak zorunda değil. En faydalı hareketlerin en temel ve basitleri olduğunu yıllar önce farkettim. İnsanlar bir şey ne kadar karmaşık veya anlaşılmaz olursa başarılı olur diye bir yanılgıya düşebiliyor. Evimizde sakatlanmadan da basit ve temel hareketlerle formda kalabiliriz. Burada asıl önemli olan anahtar : Düzenli egzersiz yapmak. Herkese sağlıklı günler dilerim.

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Ben çok tembelim bu konuda:( yürüyüş bir tek kolayıma geliyor onu da her gün yapamıyorum. Eline sağlık Derya'cığım. Yine çok güzel ve faydalı bir yazı.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bir su şişesi ile bile egzersiz yapılabilir 😊

   Sil
 2. Bu ara ben de biraz yüzmeliyim.Kaza geçirdiğim sağ kolum için gerekli.
  Teşekkürler Deryacığım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm kasları çalıştırmak çok önemli canım 😍

   Sil
 3. Kuvvet egzersizlerini seviyorum ben. Hoş sıcaklarda biraz ihmal ettim ama yine de ara ara yapıyorum. Yazın tabiki yüzme iyi bir alternatif oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de seviyorum. Yazın yüzdüğüm için yapmadim 😊

   Sil
 4. Konu ile ilgili güzel yönlendirme olmuş Teşekkürler editor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olmasına sevindim sağlıklı günler dilerim 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads